Al Sinyali Veren Hisseler

Uzun ve Kısa Vadede Atağa Geçmesi Beklenen Enerji Hisseleri

February 2, 2024 • 2 dakika okuma süresi
Uzun ve Kısa Vadede Atağa Geçmesi Beklenen Enerji Hisseleri

Süregelen jeopolitik belirsizlikler ve dalgalanan petrol fiyatları, sektör üzerinde büyük etkiye sahip olmaya devam ediyor. Haliyle enerji hisseleri de yıla karışık bir başlangıç yaptı.

Ancak bir yatırım yetkilisi petrolde cazip bir potansiyel görüyor ve bir kısa bir de uzun vadeli yatırım fırsatı olduğunu düşünüyor.

🛢️ Jevons Global’den Kingsley Jones, hem Brezilya hem de New York borsalarında işlem gören Brezilya devlet petrol şirketi Petrobras’ın (PBR) kısa vadeli potansiyelini beğeniyor.

Şirket – Brezilya’daki diğer birçok şirket gibi – son dönemlerde siyasi sorunların baskısını hissetti ancak Jones durumun istikrara kavuştuğuna hissenin “oldukça iyi bir getiri sunacağına” inanıyor.

Jones, odak noktası daha sürdürülebilir enerji kaynaklarına döndükçe Petrobras’ı “petrol alanının ayakta kalacak son isimlerinden” biri olarak gördüğünü de sözlerine ekledi.

Jones, “Avrupa’nın petrole ihtiyacı var. Bunun bir kısmı Brezilya’dan gelecek. Bu oyunda ayakta kalan son kişiler olacak bazı oyuncular olacağını düşünüyoruz ve Petrobras’ın da bunlardan biri olacağını düşünüyoruz.” diyor. 

Yıllık temettü verimi şu an 15%’in üzerinde olan şirket hissesi, son 12 ayda 60% yükseldi. Hisseyi izleyen 10 analistten sekizi, PBR için “AL” diyor. 

🛢️ Jones’un radarındaki uzun vadeli fırsat sunan isim ise Avustralya ve Londra Borsalarının yanı sıra Nasdaq’ta da işlem gören Avustralyalı petrol şirketi Woodside Energy (WDS).

Şirket geçtiğimiz aralık ayında, 52 milyar dolar değerinde bir petrol ve gaz devi yaratacak potansiyel bir birleşme için Avustralyalı petrol şirketi Santos ile görüştüğünü duyurdu.

Bunun yakın vadede bir yere varacağını sanmıyorum. Ancak uzun vadede beğendiğimiz bir gelişme.” diyen Jones, bir hissedar olarak anlaşmanın “doğru fiyattan” gerçekleşmesini istediğini söyledi.

Woodside Energy hisseleri, son 12 ayda yaklaşık 10% değer kaybetti.

Ancak FactSet verilerine göre, şirketi takip eden 13 analistten sekizi, hisseyi “AL” veya “YÜKSEK PORTFÖY AĞIRLIĞI” olarak değerlendiriyor. 

Uzun ve Kısa Vadede Atağa Geçmesi Beklenen Enerji Hisseleri

Bu içerik, içeriğin yayınlandığı günkü veriler baz alınarak hazırlanmıştır. İçerikte geçen hedef fiyat tahminleri, uzman ve analist yorumları bu içeriğin yayınlandığı tarihte geçerlidir. Bu tahmin ve yorumlar zaman içinde değişkenlik gösterebilmektedir. Bu sayfada yer alan haberler ve haberlerin içerdiği şirketler hakkındaki bilgiler yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Kullanılan hisse işlem görselleri; hisse adı, fiyatı ve grafikleri de dahil temsilidir, yatırım tavsiyesi değildir.
Detaylı bilgi için: Midas Sorumluluk Beyanı

Bu içerik hazırlanırken faydalanılan kaynak: CNBC