Al Sinyali Veren Hisseler

Uzakdoğu’dan Haber Var: Çin’e Yatırım Zamanı Geldi Mi?

January 26, 2024 • 5 dakika okuma süresi
Uzakdoğu’dan Haber Var: Çin’e Yatırım Zamanı Geldi Mi?

Son günlerde oldukça volatil hareketler gördükten sonra sorulması gereken tek bir soru kaldı: Çin’e yatırım yapma zamanı geldi mi yoksa yatırımcılar bu pazardan uzak mı durmalı? 

Bu soruya yanıt vermeden önce Çin piyasasına kısa bir bakış atmamız lazım. 

Çin hisseleri, geçen hafta neredeyse son beş yılın en düşük seviyesine gerileyerek geçen yılki güçlü düşüş eğilimini hatırlattı. Ancak bu hafta Çin, bankalarının rezerv olarak tutması gereken likidite miktarını azaltma sözü vererek parasal genişlemeye başladı. 

Merkez bankasının bu kararı hem ekonomik görünümü destekledi hem de yatırımcıların yüzünü güldürdü. Üstelik, PBOC daha fazla gevşeme için yer olduğunu da söyledi.

Ayrıca bu haftanın başlarında Bloomberg News, konuyla ilgili bilgisi olan kaynaklardan alıntı yaparak Çin’in borsalarını kurtarmak için 278 milyar dolarlık bir teşvik paketi düşündüğünü bildirdi.

Peki, Çin pazarlarına dönmenin zamanı geldi mi? Yatırımcılar, ekonominin genelinde finansal riskleri tetikleyen emlak borcu krizi ve deflasyon gibi faktörler nedeniyle bir süredir Çin’den uzak duruyordu. 

Uzakdoğu’dan Haber Var: Çin’e Yatırım Zamanı Geldi Mi?

🧨 Patlayıcı Ralli Potansiyeli

KraneShares’in yatırım sorumlusu Brendan Ahern, Çin piyasalarının “karamsarlığın zirvesiyle” karşı karşıya olduğunu kabul ediyor ancak bu seviyelerde “oldukça patlayıcı bir ralli potansiyeli” olabileceğini düşünüyor:

Bence uzun süre uzak kalamazsınız. Ancak profesyoneller olarak bu dipleri satın almamız gerektiğini biliyoruz; her yer kırmızıya boyandığında satın alma zamanı gelmiş demektir; sadece çok dikkatli olmanız gerekir.

Ahern’e paralel Ranmore Fund Management’ın baş yatırım yetkilisi Andrew Lapping, Çin piyasalarındaki keskin düşüşün bir fırsat olduğunu söylüyor.

Lapping, “Geçen yıl S&P 500 20%’nin üzerinde artış yaşarken Hang Seng 30% geriledi. Temel iş değerlerinin bu dereceye kadar farklılaşmasına imkan yok. Özellikle geçtiğimiz aydaki bu düşük performans, bize yüksek kaliteli, iyi sermayeli hisseleri çok düşük fiyatlarla satın alma fırsatını verdi.” diyor. 

🔍 Hangi Hisseleri Öneriyorlar?

Bu görünüm karşısında JPMorgan ve Morgan Stanley, yatırımcısına kazandırma potansiyeli yüksek bazı Çinli hisseler öneriyor. 

Her iki banka da sektörde fırsatlar olduğunu düşünüyor. JPMorgan, 16 Ocak tarihli bir notunda, “2024 için alfa odaklı bir yatırım stratejisinin iyi risk/ödül sunmaya devam edeceğini düşünüyoruz.” ifadelerini kullandı. 

Alfa odaklı getiriler, bir hissenin gösterge endeksiyle karşılaştırıldığında ne kadar iyi performans gösterdiğini gösterir. 

JPMorgan’a paralel Morgan Stanley de “Ortalamanın altında makro iyileşmenin sektör büyümesi üzerinde baskı oluşturması nedeniyle 2024, alfa odaklı bir pazarın yılı olacak. Odak noktası dayanıklı içerik liderleri, benzersiz büyüme fırsatları ve yapay zekâyı etkinleştirenlerde kalmaya devam edecek.” yorumunu yaptı. 

JPMorgan, bu yılki en önemli temalar arasında Çin’in sınır ötesi e-ticaretinin küresel pazarlarda daha fazla ilgi görmesi, üretici yapay zekânın gelirlere yansıması ve hissedar getirilerine artan odaklanmanın yer aldığını söyledi.

Her iki banka da sektörde tercih ettikleri isimler olarak aşağıdaki isimleri seçti:

🛍️ Pinduoduo (PDD)

JPMorgan, Çinli çevrimiçi perakendeci Pinduoduo’nun güçlü gelirler elde ederek süregelen pazar payı kazanımını vurguladı. Ayrıca banka, yurt dışına hızla açılan küresel e-ticaret kolu Temu’nun artan değerinin de altını çizdi.

Morgan Stanley de PDD’nin toplam gelirinin 2023’ün dördüncü çeyreğinde yıllık bazda 111% artacağını tahmin ettiğini belirterek, şirket için “kaliteli büyüme ve pazar payı kazanımını” öne çıkardı. 

Morgan Stanley ve JPMorgan’ın sırasıyla hisse için belirlediği 181 dolar ve 180 dolarlık hedef fiyatlar, hissede önümüzdeki 12 ay içinde 25%’in üzerinde artışlara işaret ediyor. 

🤖 Baidu (BIDU)

Baidu’yu Çin’deki en iyi yapay zekâ yatırımı olarak tanımlayan Morgan Stanley, hisse için 140 dolarlık bir hedef fiyat belirlemiş. Bu da hissede 35%’lik bir artışa işaret ediyor. 

Baidu’nun bulut platformunun şu anda Çin’deki en büyük halka açık yapay zekâ bulut platformu olduğunu belirten Morgan Stanley, yapay zekânın bu yıl şirkete 4,19 milyon dolar reklam geliri sağlayacağını tahmin ediyor.

JPMorgan ise Baidu konusunda daha umutlu. Hisse için belirlediği 215 dolarlık hedef fiyatla banka, “Baidu’nun iyi bir uzun vadeli yatırım olduğuna inanıyoruz çünkü değerleme çarpanı ve konsensüs tahminler, Baidu’nun yapay zekâsının orta vadeli bir büyüme itici gücü olacağı varsayımını fiyatlamış gibi görünmüyor.” diyor. 

🕹️ NetEase (NTES)

JPMorgan, yeni ürün lansman döngüsü sayesinde NetEase’ hisselerinin bu yılın ilk çeyreğinin sonlarından itibaren muhtemelen “ivme kazanacağını” söyledi.

Morgan Stanley de 2023 yılının ikinci ve üçüncü çeyreğinde istikrarlı faaliyet marjı artışına ve rekor düzeydeki abonelik geliri büyümesine dikkat çekerek, şirketin oyun gelirinde bu yıl oyun 15%’lik bir artış beklediğini belirtti. 

Morgan Stanley’in NTES için belirlediği 150 dolar seviyesindeki hedef fiyat 67,7% artış ima ediyor. JPMorgan’ın hedef fiyatı ise 125 dolar ve 39,7% potansiyel bir artışa işaret ediyor. 

Uzakdoğu’dan Haber Var: Çin’e Yatırım Zamanı Geldi Mi?

Bu içerik, içeriğin yayınlandığı günkü veriler baz alınarak hazırlanmıştır. İçerikte geçen hedef fiyat tahminleri, uzman ve analist yorumları bu içeriğin yayınlandığı tarihte geçerlidir. Bu tahmin ve yorumlar zaman içinde değişkenlik gösterebilmektedir. Bu sayfada yer alan haberler ve haberlerin içerdiği şirketler hakkındaki bilgiler yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Kullanılan hisse işlem görselleri; hisse adı, fiyatı ve grafikleri de dahil temsilidir, yatırım tavsiyesi değildir.
Detaylı bilgi için: Midas Sorumluluk Beyanı

Bu içerik hazırlanırken faydalanılan kaynak: CNBC