Borsa Haberleri

Turkcell, 2024 Hedeflerini Açıkladı

Turkcell, 2024 Hedeflerini Açıkladı
Google News Icon Takip Et

Turkcell (TCELL) Genel Müdürü Dr. Ali Taha Koç, şirketin 2023 yıl sonu finansallarını ve 2024’teki hedeflerini paylaştı. Koç, 2024’te FAVÖK marjının 42% oranında hedeflediklerini ve veri merkezleri, yenilenebilir enerji ve altyapı yatırımları ile operasyonel yatırımların gelire oranının 23% olarak beklediklerini ifade etti.

Koç ayrıca Enflasyon beklentilerini de dahil ettikleri hesaplarla 2024’te yüksek tek haneli reel büyüme öngördüklerini kaydetti.

Turkcell 2023 Finansalları

Turkcell’in enflasyon muhasebesine göre düzenlenmiş sonuçlarına bakıldığında 2023’te Satışları 14% büyürken 102,9 milyar TL seviyesinde oluştu. FAVÖK ise 18% artarak 47 milyar liraya ulaştı.

Net kâr yıllık olarak 82% artışla 12,5 milyar liraya gelirken, Turkcell’in toplam yatırım harcamalarının gelire oranı ise 21% olarak gerçekleşti.

Detaylı Turkcell Bilanço Analizi İçin Buraya Bakabilirsin.

Abone Kazanımlarına Devam Etti

Yapılan açıklamaya göre Turkcell, 2023’te yeni abone kazanımlarına devam ederken, mobil tarafta yüksek gelir katkısı sağlayan faturalı abone odağını sürdüren marka, 1,6 milyon net faturalı abone kazandı. Kullanıcı başına ortalama geliri ise son çeyrekte 85% büyüme kaydetti.

Şirket, 2023’te toplam 386 bin haneye daha uçtan uca fiber hizmetini götürürken toplamda 5,8 milyon haneye ve 2,3 milyon fiber abone sayısına ulaştı.

İştiraklerinin Kullanıcı Sayısı 9% Arttı

Verilen bilgilere göre Turkcell’in büyümesinin ana destekçisi konumundaki TV+, BiP, fizy, lifebox, GAME+ ve dijital reklamcılık servisleri kullanan tekil ücretli kullanıcı sayısı ise yıllık bazda 9% artarak 5,6 milyona yükseldi. TV+’ın IPTV müşteri sayısı 1,4 milyona çıktı.

Dijital iş servisleri ile kurumsal müşterilere dijital dönüşüm süreçlerinde katkı sağlamaya devam eden şirket, uçtan uca yönetilen dijital dönüşüm projeleriyle birlikte veri merkezi ve bulut hizmetlerinden elde edilen gelirler, büyümeye katkı sağlayan ana faktörler olarak öne çıktı.

Turkcell Dijital İş Servislerinin gelirleri yıllık bazda 23% artarak 10 milyar lirayı aştı. Veri merkezleri gelirlerinin 61% artması ve bulut servislerinin 50% büyümesi bu büyümeyi destekledi.

Paycell’in geliri 2,2 milyar lira

Şirketin açıklamasına göre Paycell, 29%’luk artışla gelirlerini 2,2 milyar liraya taşıdı. Hızlı ve güvenli ödeme çözümleri sunan Paycell, ürün portföyüyle 2023 yıl sonunda kullanıcı sayısını 8 milyona çıkardı.

“Enflasyona Rağmen Güçlü Performans Sergiledik”

Koç yaptığı değerlendirmede, iş alanlarının tamamında enflasyona rağmen güçlü bir performans sergilediklerini söylerken, 2024’e ilişkin olarak hedeflerini şöyle sıraladı:

“Bu yıl FAVÖK marjını 42% oranında hedefliyor, veri merkezleri, yenilenebilir enerji ve altyapı yatırımları ile operasyonel yatırımların gelire oranını ise 23% olarak bekliyoruz. Enflasyon beklentilerimizi de dahil ettiğimiz planlara göre 2024’te yüksek tek haneli reel büyüme öngörüyoruz.”

Bu içerik, içeriğin yayınlandığı günkü veriler baz alınarak hazırlanmıştır. İçerikte geçen hedef fiyat tahminleri, uzman ve analist yorumları bu içeriğin yayınlandığı tarihte geçerlidir. Bu tahmin ve yorumlar zaman içinde değişkenlik gösterebilmektedir. Bu sayfada yer alan haberler ve haberlerin içerdiği şirketler hakkındaki bilgiler yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Kullanılan hisse işlem görselleri; hisse adı, fiyatı ve grafikleri de dahil temsilidir, yatırım tavsiyesi değildir.
Detaylı bilgi için: Midas Sorumluluk Beyanı

Bu içerik hazırlanırken faydalanılan kaynaklar: AA