Borsa İstanbul Notları

TCELL’de Güçlü Büyüme! Kârlılık ve Büyüme 2024’te de Devam Edecek mi?

Mart 21, 2024 • 3 dakika okuma süresi
TCELL’de Güçlü Büyüme! Kârlılık ve Büyüme 2024’te de Devam Edecek mi?

👉🏻 TCELL 2022 ve 2023 yıl sonu enflasyon muhasebesi sonuçlarını açıkladı. Enflasyon muhasebesi uygulanan sonuçlarının yanında ek olarak muhasebe uygulanmayan temel finansal verilerini de açıkladı. Bu anlamda çeyreksel piyasa beklentileri değerlendirmesi yapmak mümkün görünüyor. Finansallara dair tüm detayları yazımızda senin için derledik.

TCELL’de Güçlü Büyüme! Kârlılık ve Büyüme 2024'te de Devam Edecek mi?

📊 Beklenti Üzeri Kâr

Muhasebe uygulanmayan sonuçlarda net kar 4Ç23 kâr rakamı 6,7 milyar TL ile piyasa beklentisinin oldukça üzerinde geldi. Beklenti 4 milyar TL seviyesinde oluşmuştu.

Diğer yandan satış gelirleri 4Ç23’de 23,6 milyar TL ile beklentilerin (29,3 milyar TL) aşağısında kaldı. FAVÖK de paralel olarak 7,1 milyar TL ile beklentilerin (11,5 milyar TL) aşağısında gerçekleşti.

📈 Muhasebe Pozitif Etki Yarattı

Enflasyon muhasebesi uygulanan sonuçlara bakıldığında ise şirket 2023 yılında net kârını 82% oranda artırarak 12,5 milyar TL olarak gerçekleştirdi. Satışlar 14% büyürken ve 102,9 milyar TL seviyesinde oluştu. FAVÖK ise 18% büyüme 47 milyar TL’ye ulaştı. Yatırım faaliyetlerinden gelirler, net parasal pozisyon kârı ve kâr marjlarındaki güçlü yükseliş net kârdaki zemini hazırladı denebilir. 

TCELL’de Güçlü Büyüme! Kârlılık ve Büyüme 2024'te de Devam Edecek mi?

📉 Borçluluk Azaldı

Net borç 33% gerileme yaşarken net borç / FAVÖK 0,50 ile düşüş gösterdi. Bu oranda sağlanan gerileme pozitif tarafta haneye yazılabilir. Diğer yandan yüksek finansman giderilerinin devam etmesi olumsuz olarak değerlendirilebilir.

⚖️ Özkaynaklarda Gerçek Değer

Özkaynakların gerçek değerlerinin enflasyon muhasebesi ile ortaya çıkması sonucu defter değerinin arttığı görüldü. PD/DD oranı Eylül’de 2,82 iken 1,16 seviyelerine kadar gerilemiş durumda. Tüm bunlara ek olarak OVP metninde ve ekonomi yönetiminin verdiği demeçlerde sıkça üzerinde durulduğu üzere TL’nin değer kaybının durabileceği senaryoda güçlü nakit akışları ile avantaj kazanması söz konusu olabilir. Pozitif serbest nakit akışı sağlanması olumlu anlamda karşımıza çıkan faktörler arasında yer alıyor.

TCELL’de Güçlü Büyüme! Kârlılık ve Büyüme 2024'te de Devam Edecek mi?

💪 Kâr Marjlarında Güçlü Toparlanma

Kâr marjları 2022 yılına göre artış gösterdi. Brüt kâr marjı 13%’den 22%’ye yükseliş kaydetti. Esas faaliyet kâr marjı 5,1%’den 13,2%’ye ulaştı. FAVÖK marjı ise 45,7% olarak yüksek düzeyde gerçekleşti.

📝 Geleceğe Yönelik Beklentiler

Şirket 2024 yılı beklentilerinde ciroda reel yüksek tek haneli büyüme ve mevcut marjlara yakın düzeyde 42% FAVÖK marjı beklentisini paylaştı.

Midas'ın Kulakları Baner

Bu içerik, içeriğin yayınlandığı günkü veriler baz alınarak hazırlanmıştır. İçerikte geçen hedef fiyat tahminleri, uzman ve analist yorumları bu içeriğin yayınlandığı tarihte geçerlidir. Bu tahmin ve yorumlar zaman içinde değişkenlik gösterebilmektedir. Bu sayfada yer alan haberler ve haberlerin içerdiği şirketler hakkındaki bilgiler yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Kullanılan hisse işlem görselleri; hisse adı, fiyatı ve grafikleri de dahil temsilidir, yatırım tavsiyesi değildir.
Detaylı bilgi için: Midas Sorumluluk Beyanı

Bu içerik hazırlanırken faydalanılan kaynaklar: KAP, Finnet2000