Sektör İncelemeleri

Turizme Yatırım: Seyahat ve Tatil Hisseleri

June 2, 2022 • 9 dakika okuma süresi
Turizme Yatırım: Seyahat ve Tatil Hisseleri

2020’den bu yana hayatın her anlamda her alanını etkileyen pandemi kısıtlamalarının kaldırılmasıyla başta ABD ve Avrupa’da olmak üzere seyahat yolları yeniden açılıyor!

Bu, turizm sektöründe bir canlanmaya işaret etmenin yanı sıra seyahat ve eğlence sektöründe hizmet veren şirket hisseleri için de kazançlı bir dönemin başlangıcı demek olabilir.

Turizme Yatırım: Seyahat ve Tatil Hisseleri

Bunu biz değil, şirketlerin kendileri söylüyor: Marriott (MAR), Airbnb (ABNB) ve Trivago (TRVG) yatırımcılara iki yıllık karanlık bir dönemin ardından işlerin yeniden toparlandığı müjdesini verdi.

Trivago (TRVG) CEO’su Alex Hefer CNN’e yaptığı açıklamada, “Beklentiler giderek daha da iyileşiyor. Bizim açımızdan, bu yıl geçen yıla göre çok daha normal olacak” diyor.

Bu iyimser yaklaşıma Marriott (MAR) da katılıyor. Şirket, yılın geri kalanı boyunca ABD ve Kanada’da kazançların önemli bir kısmının pandemi öncesi düzeylere ulaşacağını öngörüyor.

Turizme Yatırım: Seyahat ve Tatil Hisseleri

Mayıs ayı ortalarındaki bilançosunda, Airbnb de geçen yılın aynı dönemine göre yılın ilk çeyreğinde rezervasyonların 100 milyonun üzerine çıkarak rekor düzeye ulaştığını açıklamıştı.

Şirket ayrıca, “yaz dönemi ve sonrası için güçlü talep görüldüğünün” altını çizmişti.

Tabii, ulaşım da seyahatin önemli bir parçası ve havayollarının henüz pandemi öncesi düzeylere ulaşamadığını ve toparlanmanın daha yavaş olacağını düşünebilirsiniz.

Diğer yandan uzmanlar, yukarıdaki seyahat şirketlerinin öngörülerini göz önüne aldıklarında, havayollarında da en azından yaz döneminde bir hareketlenme beklemenin mümkün olabileceğini belirtiyor.

Turizme Yatırım: Seyahat ve Tatil Hisseleri

Dünya Seyahat ve Turizm Konseyi (WTTC) seyahat ve turizm gelirlerinin, 2022’de ABD ekonomisine 2 trilyon dolara yakın katkı sağlayacağını öngörüyor.

Bunun yanı sıra yaklaşık 300 havayolunu temsil eden Uluslararası Hava Taşımacılığı Birliği (IATA) uçuşlarda 2022 yılı için geçen yıla göre yüzde 150 artış bekliyor.

Rakamlara bakınca her şey de artış bekleniyor. Peki ya seyahat şirketleri ne durumda?

🚙 Avis Budget Group (CAR)

Ne iş yapıyor? Dünya çapında operasyonları olan araç kiralama şirketi Avis Budget, güçlü markalardan oluşan portföyüyle küresel çapta kiralık araç hizmeti sunuyor.

Turizme Yatırım: Seyahat ve Tatil Hisseleri

10 binin üzerinde konumda hizmet veren şirketin özellikle Zipcar markası, sektörün önde gelen araç paylaşım ağlarında birisi.

Şirket, makine öğrenimi ve dijitalleşmeyle araç kiralama deneyimini kullanıcı ihtiyaçlarına göre yenilemeye devam ediyor. Bunu da finansal karnesinde yani bilançosunda görmemiz mümkün.

Bilançosu nasıl? Yakın zamanda ilk çeyrek bilançosunu açıklayan Avis Budget’ın toplam kârı yıllık bazda 77%’lik bir artışla 2,43 milyar dolar ve hisse başına 9,99 dolara yükselerek pandemi öncesi düzeylere geri döndü. (Karantina dönemi doğal olarak şirketin gelirlerini negatif etkilemişti.)

Aynı dönemde Faiz ve gelir öncesi kârı (FAVÖK) 810 milyon dolara ulaşan şirket için bu, tarihindeki en iyi çeyreklik FAVÖK düzeyi demek.

Turizme Yatırım: Seyahat ve Tatil Hisseleri

Yılın ilk çeyreğini 550 milyon dolar nakit ve nakit benzeri varlıklarla kapatan Avis Budget yönetim kurulu ayrıca, mart ve mayıs aylarında mevcut hisse geri alımlarının üzerine 1 milyar dolar ve 2 milyar dolarlık bir hisse geri alımını onayladı. 

  • Bu kararla birlikte şirketin hisse geri alım programının büyüklüğü 2,3 milyar dolara ulaştı.

Hisse ne durumda? Avis Budget hisseleri ise borsadaki düşüşlere hiç aldırmıyor. CAR, 6 Mayıs itibariyle son 12 ayda 211% ve yılbaşından bu yana da 26,5% değer kazandı.

Turizme Yatırım: Seyahat ve Tatil Hisseleri

Analistler ne dedi? 20 Nisan’da Barclays analisti Brian Johnson Avis Budget hisse notunu “Düşük Portföy Ağırlığından”, “Dengeli Portföy Ağırlığına” yükselterek fiyat tahminini de 164 dolardan 245 dolara yukarı yönde revize etmişti.

Johnson, özellikle enflasyonist bir ortamda araç kiralama sektörünün “kademeli olarak yapıcı” ilerlediğini düşünüyor. Neden? Çünkü araç kiralama şirketleri zaman içinde fiyat açısından değerlenen araçlarla faaliyet gösteriyor.

🌍 Expedia (EXPE)

Ne iş yapıyor? Expedia, Expedia.com ve Hotels.com gibi markalarıyla dünya çapında 200’ün üzerinde ülkede operasyonları bulunan sektörün en büyük online seyahat şirketlerinden birisi.

Turizme Yatırım: Seyahat ve Tatil Hisseleri

Hisseyi kimler alıyor? Expedia yatırım fonlarından da iyi not almış gibi görünüyor. 2021’in son çeyreğinde toplam 82 yatırım fonu Expedia hisseleri için uzun (long) yani alış yönlü pozisyona sahip.

D1 Capital Partners ise toplam 2,29 milyar dolarla Expedia’nın en büyük hissedarı konumunda.

Hisseye yönelik yorumlar nasıl? Geçen yılın sonlarında yatırımcılarına gönderdiği bir mektupta Heartland Advisors da Expedia’yı “çekici” bulduğunu söyleyerek şunları ekledi:

“Son bir buçuk yılda hisse senedi fiyatlarındaki artış, iyi değerlenmiş şirket havuzunu daralttı. Özellikle piyasanın ekonomik olarak hassas dönemlerinde değerlemelerde gerilemeler görüldü.”

“Bize göre, birçok hisse senedinin sahip olduğu yüksek değerlemeler riskleri artırdı ve yukarı yönlü potansiyeli azalttı.”

“Buna karşılık, sektörde ne olursa olsun başarılı olmaya hazır olan veya rakiplerine göre önemli indirimlerle fiyatlandırılan şirketleri aramaya devam ediyoruz. 

Portföyümüze eklenen son hisselerden biri olan Expedia Group, çekici bulduğumuz iş türünün bir örneği.”

Turizme Yatırım: Seyahat ve Tatil Hisseleri

Analistler ne dedi? Seyahat sektöründe pandemiye bağlı daralmaya rağmen Benchmark analisti Daniel Kurnos, Expedia hisseleri için hisse fiyatında 265 dolardan 275 dolara artışla AL notunu yineledi.

Kurnos, şirketin 2023 FAVÖK öngörüsünü yaklaşık 40 milyon dolar artırarak rezervasyonlardaki yatay görünüme rağmen gelirlerde artış beklediğini belirtiyor.

Bilançosu nasıl? Neden derseniz, mayıs ayı başında ilk çeyrek gelirlerini açıklayan Expedia’nın kârı, bu dönemde yıllık 80,5% artışla 2,25 milyar dolara yükseldi.

🏨 Hilton Hotels (HLT)

Ne iş yapıyor? Hilton Hotels, 18 adet birinci sınıf markasıyla hizmet veren, otelcilik sektörünün öncü ismi. Şirket, dünya çapında 122 ülke ve bölgede yaklaşık 1,1 milyon odalık 6,900 mülkün kontrolüne sahip.

Hilton, bir asırdan uzun bir süre önce faaliyete geçmesinden bu yana -şirketin kendi tahminlerine göre- 3 milyarın üzerinde misafir ağırladı. Şirketin bu köklü konumu da Hilton hisselerini yatırımcılar için uzun bir süredir çekici bir noktada tutuyor.

Turizme Yatırım: Seyahat ve Tatil Hisseleri

Bilançosu nasıl? Sektördeki gerilemeyi başarılı bir şekilde yönetmeyi başaran Hilton, yılın ilk çeyreğinde hisse başına 0,72 dolar hisse başına kârla (HBK) 1,72 milyar dolarlık bir kazanç elde etti. Şirket, bu dönemde Wall Street’in 0,63 dolarlık HBK beklentilerinin de üzerine çıktı.

Aynı zamanda Hilton hem hisse geri alımlarını sürdürüyor, hemde her 3 ayda bir hisse başına 0,15 dolarlık temettü ödüyor. Şirkete göre bu, sermayenin hissedarlara daha hızlı bir geri dönüşünü temsil ediyor.

  • Ayrıca Hilton’un mevcut oda başına geliri bu dönemde yıllık bazda 80%’in üzerinde yükseldi.
Turizme Yatırım: Seyahat ve Tatil Hisseleri

Analistler ne diyor? Jefferies analisti David Katz, sektör genelinde kazançlardaki düşüşte Omicron varyantının büyük etkisi olduğunu belirterek, Hilton hissesinde 179 dolarlık fiyat tahminiyle AL notunu koruyor.

CEO yorumu: Bu, 2019 düzeylerinin yalnızca 17% üzerinde olsa da CEO Christopher Nassetta’ya göre şirketin ilk çeyrek sonuçları, “mart ayında beklentilerin üzerinde performans gösteren” çekirdek segmentlerindeki güçlenmeye işaret ediyor.

⛺️ Airbnb (ABNB)

Ne iş yapıyor? Airbnb, mülke sahip olmadan mülk kiralama modeliyle konaklama sektörüne getirdiği yeniliği, pandemi dönemindeki çalkantılara rağmen korumayı başaran bir platform.

Yılın ilk çeyreğindeki rekor rezervasyon rakamları ise şirketin kârını, makroekonomik belirsizlikler, COVID varyantları ve Rusya-Ukrayna gerilimine rağmen yıllık 70% artışla 1,5 milyar dolara taşımayı başardı.

Turizme Yatırım: Seyahat ve Tatil Hisseleri

Bilançosu nasıl? Aynı dönemde Airbnb’deki 19 milyon dolarlık net zarar, maliyet yönetimi ve güçlü gelir artışıyla birlikte önceki yıllara oranla önemli ölçüde iyileşti.

Airbnb yönetimi, seyahatte başlayan toparlanmayla birlikte güçlü bir yaz dönemi bekliyor. Şirket, gelecek çeyrekte gelirlerinin 2,03 milyar dolar ile 2,13 milyar dolar seviyelerine kadar yükseleceğini öngörüyor.

CEO yorumu: Şirketin kurucu ortağı ve CEO’su Brian Chesky, pandeminin Airbnb’de uzun süreli konaklamaları artırdığını düşünüyor. “Milyonlarca insanın artık haftanın beş günü ofise gitmesi gerekmiyor” diyen Chesky’ye göre, hibrid ve uzaktan iş modelleri geçici bir fenomen değil: “Bu esneklik artık kalıcı.”

Hisse ne durumda? Güçlü finansal karnesine karşın Airbnb hissesi yılbaşından mayıs ortasına kadar 30%’un üzerinde bir gerileme görse de analistler hala umutlu.

Turizme Yatırım: Seyahat ve Tatil Hisseleri

Analistler ne diyor? Morningstar kıdemli hisse analisti Dan Wasiolek, ilk çeyrek gelir açıklamalarının ardından Airbnb hissesinin içsel değerini 116 dolara yükselttiğini açıkladı. Wasiolek, uzaktan çalışma modelinin uzun vadeli seyahat talebini artıracağına inanıyor.

JP Morgan analisti Doug Anmuth ise Airbnb’nin performansından memnun ve şirketin pandemiden kârlı çıkacağını öngörüyor: “Airbnb’nin seyahatteki eğilimlerden yararlanmak için iyi bir konumda olduğuna inanıyoruz.”

Buna Wallet Investor da katılıyor. Şirkete göre, Airbnb hissesi Mayıs 2023’e kadar 21% artışla 144,92 dolara ulaşabilecek “uzun vadeli ve iyi bir yatırım”.

📁 Bu Yazıyı Hazırlarken Okuduğumuz Kaynaklar

Yahoo Finance – Summer Stocks

Nasdaq – Travel Stocks

CNN – Airbnb Earnings

CNBC – European Stocks

Barrons – Hilton Earnings

Capital – Airbnb Forecasts

Turizme Yatırım: Seyahat ve Tatil Hisseleri

Bu içerik, içeriğin yayınlandığı günkü veriler baz alınarak hazırlanmıştır. İçerikte geçen hedef fiyat tahminleri, uzman ve analist yorumları bu içeriğin yayınlandığı tarihte geçerlidir. Bu tahmin ve yorumlar zaman içinde değişkenlik gösterebilmektedir. Bu sayfada yer alan haberler ve haberlerin içerdiği şirketler hakkındaki bilgiler yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Kullanılan hisse işlem görselleri; hisse adı, fiyatı ve grafikleri de dahil temsilidir, yatırım tavsiyesi değildir.
Detaylı bilgi için: Midas Sorumluluk Beyanı