Tesla

Tesla’nın Yükseliş İvmesi Devam Edecek mi?

February 7, 2023 • 4 dakika okuma süresi
Tesla’nın Yükseliş İvmesi Devam Edecek mi?

Tesla (TSLA) ve yatırımcıları için 2022 kötü bitti ama 2023 iyi başladı. 

2022’nin son üç ayında yaklaşık 54% değer kaybeden Tesla, 2023’ün başından bu yana bir yükseliş ivmesi yakalamış durumda. Bu toparlanmanın Çin, vergi indirimleri ve CEO Elon Musk ile ilişkili birkaç sebebi var. 

Tesla’nın ocak ayı başlarında Çin’de otomobil fiyatlarını düşürmesinden beri bu ülkedeki otomobil satışlarını gözlemleyen Wedbush analisti Dan Ives, fiyat indirimlerinin işe yaradığına inanıyor.

Ives pazartesi günkü bir raporda fiyat indirimlerinin, “Tesla’nın kilit Çin pazarında net bir talep artışına neden olduğunu ve kısıtlamaların ardından ülkede yaşanan yeniden açılma ile birlikte bu talebin Tesla için o bölgede son birkaç hafta içinde anlamlı bir etki oluşturduğunu” belirtti. 

Analist, artan talebin bir göstergesi olarak Tesla’nın Şanghay’daki tesisindeki üretim kapasitesini aylık yaklaşık 80 bin adede çıkardığını sözlerine ekledi. Tesla ocak ayında bu tesisten yaklaşık 66 bin adet araç teslimatı yapmıştı. 

Fiyat indirimlerinin ardından talebin artmakta olduğunu gören başka isimler de var. Wall Street artık Tesla’nın, yılın başındaki 420 bin adetlik tahminlere göre 2023’ün ilk çeyreğinde daha yüksek sayıda yani 426 bin adet araç teslimatı yapacağını öngörüyor. Tesla dördüncü çeyrekte kendi teslimat rekorunu kırmış ve yaklaşık 405 bin adet araç teslimatı yapmıştı. 

Ives hisseyi “AL” notuyla tavsiye ediyor. Analist, hisse için belirlediği 200 dolarlık fiyat hedefini 6 Şubat pazartesi günü 225 dolara yükseltti.

Analistin Çin’de gördüğü talep rüzgarı, Tesla hissesine daha olumlu bakmasının sebeplerinden sadece biri. Bunun diğer sebepleri ise vergi indirimleri ve Elon Musk. 

ABD’de yeni elektrikli araç satın alımlarında Enflasyonla Mücadele Yasası’ndan kaynaklanan vergi indirimlerini uygulamakla görevli olan Hazine Bakanlığı alt kuruluşu, Tesla Model Y alırken vergi indiriminden yararlanmak için belirlenen 55 bin dolarlık fiyat limitini geçen hafta 80 bin dolara yükseltti. Bu limit artışı, vergi indiriminden yararlanılarak daha fazla Model Y satılacağı ve hatta Tesla’nın Model Y fiyatını yaklaşık bin dolar daha yükseltebileceği anlamına geliyor. 

Tesla, Model Y’lerin ABD satış fiyatlarını 2023’ün başlarında düşürmüştü. Yeni bir Y’nin satış fiyatı şu anda yılın başındaki fiyata kıyasla yaklaşık 12 bin dolar daha ucuz. 

Ives, Twitter karmaşasının yavaş yavaş diniyor olmasını şirket için üçüncü olumlu etken olarak görüyor. Tesla CEO’su Elon Musk’ın Ekim 2022’de Twitter’ı satın almasından bu yana hisse yaklaşık 17% değer kaybetmiş durumda. Aynı dönemde Nasdaq Composite ise yaklaşık 11%’lik bir yükseliş kaydetti. 

Ives bilgilendirme yazısında, “Twitter ile Musk arasındaki pembe dizi son sekiz aydır Tesla hissesinin üzerine uzun ve karanlık bir gölge düşürdü. Twitter’ın reklam gelirleri ile birlikte maliyetleri düşürmeye başlamasının kendi kendine daha fazla istikrar kazanmasını sağlayacağına ve Musk’ın Twitter zararlarını telafi etmek için daha çok Tesla hissesi satabileceğine dair endişelerin artık geçmişte kaldığına inanıyoruz” ifadelerine yer verdi. 

Ives’ın iyimser yorumlarıyla birlikte, 2018’deki “fon güvence altına alındı” tweet’i ile ilişkili hissedar zararları iddialarına karşı Musk’ın suçsuz bulunmasının ardından Tesla hissesi yükselmeye devam ediyor. Kaliforniya’daki mahkeme jürisi bu kararı cuma günkü piyasa kapanışının ardından verdi.

Ives’in fiyat hedefini yükseltmesiyle birlikte, FactSet verilerine göre Tesla hissesi için 12 aylık ortalama analist fiyat hedefi halihazırda 193 dolar civarında. Tesla hissesini takip eden analistlerin yaklaşık 65%’i bu yazının paylaşıldığı tarihte hisseyi “AL” notuyla tavsiye ediyor. S&P 500’de işlem görmekte olan hisseler için verilen “AL” notu ortalaması yaklaşık 58% seviyesinde.

Tesla’nın Yükseliş İvmesi Devam Edecek mi?

Bu içerik, içeriğin yayınlandığı günkü veriler baz alınarak hazırlanmıştır. İçerikte geçen hedef fiyat tahminleri, uzman ve analist yorumları bu içeriğin yayınlandığı tarihte geçerlidir. Bu tahmin ve yorumlar zaman içinde değişkenlik gösterebilmektedir. Bu sayfada yer alan haberler ve haberlerin içerdiği şirketler hakkındaki bilgiler yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Kullanılan hisse işlem görselleri; hisse adı, fiyatı ve grafikleri de dahil temsilidir, yatırım tavsiyesi değildir.
Detaylı bilgi için: Midas Sorumluluk Beyanı