Şirket İncelemeleri

Tesla Üçüncü Çeyrek Bilançosunu Açıklayacak!

October 19, 2022 • 4 dakika okuma süresi
Tesla Üçüncü Çeyrek Bilançosunu Açıklayacak!

Elektrikli araç sektörünün öncü şirketi Tesla (TSLA), bugün üçüncü çeyrek kazançlarını açıklayacak!

Elon Musk’ın Twitter’ı yeniden satın alma hamlesiyle de birlikte son zamanlarda şirket hareketli bir dönemden geçiyor. Öte yandan, 2022 yılı artan enflasyon ve üretim maliyetleriyle boğuşan Tesla gibi otomobil üreticileri için pek de iyi bir yıl olmadı.

🙏 Tesla’nın hisse fiyatı yılın başından bu yana %42’den fazla düştü, ancak hissedarlar bugün açıklanacak çeyreklik bilanço ile şirket için bir geri dönüş hareketinin gerçekleşmesini umuyorlar.

Beklentiler ise şöyle:

Gelir Beklentisi:  22,5 milyar dolar

Hisse Başına Kâr Beklentisi: 1,03 dolar 

🤔 Singapur merkezli milyarder Leo KoGuan’ın yalnızca hisse senedi geri alımının veya 100% kazanç artışının Tesla’yı mevcut durumdan çıkaracağını düşündüğünü belirtmesinden bir hafta sonra, Musk sonunda üçüncü en büyük hissedarına yanıt verdi ve “Not ettim” dedi.

Yatırımcılar ise  bunu hisse geri alımının açık bir işareti olarak yorumladı. Bilanço öncesi Musk’tan gelen bu şifreli cevap çeyreklik bilanço ile bir geri alım haberini de duymamızı sağlayabilir ama sağlamayabilir de, Musk bu!

Tesla, bu çeyreğe bazı yüksek beklentilerle girdi. Ancak üçüncü çeyrek teslimatları beklentilerin altında kaldı. O zamandan beri Wall Street, şirketin daha geniş ölçekte beklentileri karşılayıp karşılayamayacağını görmek için Tesla’nın kazançlarını bekliyor.

Genel olarak yatırımcıların odaklanacağı üç konu olacak.

👉 Bunlardan ilki üretimde büyük resmi görmek olarak özetlenebilir. Eylül 2022’de şirket, yıl sonuna kadar elektrikli araç satışlarını ikiye katlama planlarını açıkladı. Berlin fabrikasından yapılan güncellemeler, yatırımcılara bu iddialı büyüme planının ne kadar iyi gittiğine dair bir fikir verecektir. Ayrıca Çin’deki elektrikli araç üretiminin detaylarına da bakılacak. Bu detay Shangay’daki kesintilerin etkisiyle ikinci çeyrekte teslimatlarda düşüşe neden olmuştu.

👉 Çeyreklik bilançoda dikkat edilecek ikinci konu ise elektrikli araçlara olan talep olacak. 2022 yılında büyük oranda artan petrol fiyatlarının da etkisiyle elektrikli araç sektörü bir trend haline geldi. Bununla birlikte enflasyon gerçeği ile artan yaşam maliyetleri ve elektrikli araçların yüksek fiyatları git gide bu trendin bir hayalden ibaret olmasına sebep olabilir.

👉 Son olarak ise yatırımcılar Tesla’nın pil üretimi hakkında söyleyeceklerine dikkat edebilir. Tesla, daha önce Berlin’deki fabrikanın dışında elektrikli araç pilleri inşa etmek için bir tesis kurmayı planlamıştı. Şirkete yakın kaynaklara göre operasyon 2024 yılına kadar duraklamış durumda. Tesla, haberler hakkında çok az bilgi verdi ancak kazanç çağrısında değişikliği ele alabilir. Yatırımcılar, planın neden durdurulduğunu merak edeceklerdir.

👀 Yatırımcılar ayrıca Tesla’nın dördüncü çeyrek teslimat rehberliği sunmasını bekleyeceklerdir. Tesla, üçüncü çeyrekte 365.923 araç üretti. Üretim ve teslimat arasındaki 22.093 boşluk, üretim ve satışlar arasındaki şimdiye kadarki en büyük farktı. Yatırımcılar, şirketin Ekim, Kasım ve Aralık aylarında ürettiği tüm araçlarla birlikte dördüncü çeyrekte teslim edilen bu araçları görmek isteyebilirler.

Ancak Tesla genellikle çok fazla rehberlik sağlamaz. Genellikle önümüzdeki birkaç yıl için ortalama olarak 50% hacim artışı hedeflediğini söyler. Bu, 2022’de yaklaşık 1,4 milyon adet ve 2023’te 2,1 milyon adet anlamına gelir. 

✍️ Well Fargo analisti Tesla’nın “EŞİT AĞIRLIK” notunu sürdürürken hedef fiyatını 280 dolardan 230 dolara düşürdü. 

✍️ Morgan Stanley analisti Adam Jonas da beklentilerin altında kalan teslimatlar sonrasında  Tesla’nın “YÜKSEK AĞIRLIK” notunu korusa da hedef fiyatını 383 dolardan 350 dolara düşürdü.

Tesla Üçüncü Çeyrek Bilançosunu Açıklayacak!

Bu içerik, içeriğin yayınlandığı günkü veriler baz alınarak hazırlanmıştır. İçerikte geçen hedef fiyat tahminleri, uzman ve analist yorumları bu içeriğin yayınlandığı tarihte geçerlidir. Bu tahmin ve yorumlar zaman içinde değişkenlik gösterebilmektedir. Bu sayfada yer alan haberler ve haberlerin içerdiği şirketler hakkındaki bilgiler yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Kullanılan hisse işlem görselleri; hisse adı, fiyatı ve grafikleri de dahil temsilidir, yatırım tavsiyesi değildir.
Detaylı bilgi için: Midas Sorumluluk Beyanı