Borsa Yorumları

Tesla Hisselerinde Açığa Satışlar Arttı!

December 27, 2022 • 3 dakika okuma süresi
Tesla Hisselerinde Açığa Satışlar Arttı!

Elektrikli araç üreticisi Tesla (TSLA) hisseleri bu ay 35% daha düştü ve açığa satış yapan yatırımcılar hisse üzerinde pozisyonlarını artırdı. S3 Partners’tan alınan verilere göre aralık ayında yarım milyar dolardan fazla hissesi açığa satılan Tesla, 21 Aralık itibarıyla en çok açığa satılan ikinci hisse konumuna geldi. 

  • Fiyatları düştüğünde tekrar almak üzere ödünç aldıkları hisseler için satış pozisyonuna geçen açığa satışçılar, düşük fiyattan tekrar satın aldıklarında aradaki farktan kâr etmiş oluyor. Konuyla ilgili detaylı bilgiye buradan ulaşabilirsin.

S3 Partners tahmine dayalı analitik genel müdürü Ihor Dusaniwsky kaleme aldığı bir bilgilendirme yazısında, “Kasım ayında yaşanan sessizliğin ardından içinde bulunduğumuz ayda açığa satış işlemlerinde, 520 milyon dolar değerinde 3,78 milyon hisseyi kapsayan bir artış gördük” ifadelerine yer verdi. Tesla hisseleri bu yıl 65% ve aralık ayı itibarıyla bugüne kadar 35% değer kaybetti. Bu düşüş şirketin piyasa değerini pandemi döneminden beri ilk kez 500 milyar doların altına çekmiş oldu.

Tesla geçen yıl ekim ayı itibarıyla 1 trilyon doların üzerinde bir piyasa değerine sahipti. S3 Partners’a göre halihazırda Tesla hisselerinin 3%’ten fazlası açığa satılmış olarak işlem görüyor ve bu da açığa satışların (kısa pozisyon) toplam değerinin 11,3 milyar dolar olduğu anlamına geliyor. Bu rakamın üzerinde açığa satış ile karşı karşıya kalan tek şirket, kısa pozisyon toplamı 16,8 milyar doları bulan Apple (AAPL). Microsoft (MSFT) ve Visa (V) ile birlikte Alibaba (BABA)’nın ABD borsalarında işlem gören hisseleri de S3’ün açığa satış ilk 5 listesinde yer alıyor. 

Tesla CEO’su Elon Musk’ın 14 Nisan’da Twitter’ı satın almaya niyetli olduğunu açıklamasının ardından Twitter bu yıl, açığa satışçıların elektrikli araç üreticisini hedef alması sayesinde aynı duruma düşmekten kurtuldu. Serbest yatırım fonları Musk’ın sosyal medya devi için 44 milyar dolarlık kaldıraçlı satın almayı finanse edebilmek adına hisse satacağını öngördü.

Uzun süredir Tesla destekçisi ve yatırımcısı olan Ross Gerber CNBC’nin “Squawk Box Asia” programında, gelecekte hisse satmayacağına dair Musk’a güvendiğini ancak geçmişte Twitter için fon sağlamak adına hisse satmış olmasının da doğru bir adım olduğunu belirtti. Varlık yönetim kurumu Gerber Kawasaki CEO’su Gerber, “Bu talihsiz bir durum olmakla birlikte, (Musk) mali durumunu -olması gerektiği gibi- ihtiyatlı bir şekilde yönetiyor” dedi. Twitter “Spaces” üzerinden Musk ile doğrudan görüştüğünü söyleyen Gerber sözlerini, “Kendisine güvendiğim için yüksek miktarda yatırım yaptım ve o da bunca zamandır benim güvenimi boşa çıkarmadı ifadelerini kullandı.

Tesla Hisselerinde Açığa Satışlar Arttı!

Bu içerik, içeriğin yayınlandığı günkü veriler baz alınarak hazırlanmıştır. İçerikte geçen hedef fiyat tahminleri, uzman ve analist yorumları bu içeriğin yayınlandığı tarihte geçerlidir. Bu tahmin ve yorumlar zaman içinde değişkenlik gösterebilmektedir. Bu sayfada yer alan haberler ve haberlerin içerdiği şirketler hakkındaki bilgiler yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Kullanılan hisse işlem görselleri; hisse adı, fiyatı ve grafikleri de dahil temsilidir, yatırım tavsiyesi değildir.
Detaylı bilgi için: Midas Sorumluluk Beyanı

Bu yazı hazırlanırken faydalanılan kaynak: CNBC