Tesla

Tesla Hisseleri 2023 Yılında Yükselmeye Devam Edecek mi?

January 31, 2023 • 3 dakika okuma süresi
Tesla Hisseleri 2023 Yılında Yükselmeye Devam Edecek mi?

Adam Jonas liderliğindeki Morgan Stanley analistleri tarafından hazırlanan 26 Ocak tarihli bilgilendirme yazısında, Tesla (TSLA) için “ilk tercih” görüşü yinelendi ve 220 dolarlık bir fiyat hedefi (yaklaşık 29% yükselme potansiyeli) belirlendi.

Bankanın açıklamasında Tesla’nın, 12 ay içinde 220 dolarlık fiyat hedefine ulaşmadan önce, yılın ilk yarısında “yeni düşük” seviyeleri test edebileceği belirtildi. Bankanın olumsuz durum senaryosu 70 dolarlık fiyat hedefini işaret ederken, olumlu senaryo ise 390 doları gösteriyor.

Yazıda, “2023 mali yılını, süregelen makro ve jeopolitik belirsizliklerle birlikte otomobil fiyatlarındaki enflasyonun deflasyona dönüşeceği bir yıl olarak görüyoruz. Tesla’ya gelirsek, arka planda her zaman var olan ‘şirkete özgü’ özel durum riski ile birlikte geçmişinde çalkantılar olan bu hisseyi her iki yöne de dalgalandırabilecek algı bağlantılı faktörler mevcut” ifadelerine yer verildi.

Goldman Sachs’ın perşembe günü yayımladığı bilgilendirme yazısında, Tesla’nın dördüncü çeyrek bilançosunun, elektrikli araç üreticisinin gelecekteki kazançlarına işaret ettiği belirtildi.

Yazıda, “Şirketin hem maliyet yapısı hem de temiz ulaşım için tam çözüm sunma açısından lider konumunu göz önünde bulundurarak, uzun vadeli büyüme için iyi konumlanmış olduğuna dair inancımızı koruyoruz” ifadeleri kullanıldı. Bankanın hisse için belirlediği fiyat hedefi 200 dolar.

CFRA Research kıdemli hisse senedi analisti Garrett Nelson, Tesla hisselerinin risk/ödül oranının cari seviyede “hayli ikna edici” olduğunu söylüyor ve hisse için 2023’te “güçlü bir toparlanma” öngörüyor.

Hissenin son birkaç ay içindeki aşırı değer kaybının ardından Tesla’nın uzun vadeli yükselme potansiyelinin dikkate değer seviyede olduğu yönündeki görüşümüzü koruyoruz” ifadelerini kullanan Nelson, hissenin son yıllardaki “en ucuz F/K oranına yakın bir seviyede işlem gördüğünü” dikkate alarak değerlemesinin cazip olduğunu sözlerine ekledi.

Wedbush analisti Dan Ives perşembe günkü bilgilendirme yazısında, Elon Musk’ın “Twitter ile Tesla arasında örümcek ağı benzeri bir ilişki kurmasının” yatırımcılardan “karma bir tepki” alacağını belirtti.

Analist yazıda, “Bununla birlikte, Twitter gürültüsünün yavaşça dağılmaya başlaması ve 2023’teki daha karanlık makro ortama rağmen talep artışının yüksek sesle dile getirilmesi ile beraber bu karmaşadan adım adım uzaklaşıyoruz. 2023’te Tesla için daha olumluyuz” ifadelerine yer verdi. Analist hisse için 175 dolar olan fiyat hedefini 200 dolara yükseltti.

Tesla Hisseleri 2023 Yılında Yükselmeye Devam Edecek mi?

Bu içerik, içeriğin yayınlandığı günkü veriler baz alınarak hazırlanmıştır. İçerikte geçen hedef fiyat tahminleri, uzman ve analist yorumları bu içeriğin yayınlandığı tarihte geçerlidir. Bu tahmin ve yorumlar zaman içinde değişkenlik gösterebilmektedir. Bu sayfada yer alan haberler ve haberlerin içerdiği şirketler hakkındaki bilgiler yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Kullanılan hisse işlem görselleri; hisse adı, fiyatı ve grafikleri de dahil temsilidir, yatırım tavsiyesi değildir.
Detaylı bilgi için: Midas Sorumluluk Beyanı

Bu yazı hazırlanırken faydalanılan kaynak: CNBC