Borsa Yorumları

Temel Tüketim Hisseleri Güçlü Kalmaya Devam Edebilir!

December 26, 2022 • 4 dakika okuma süresi
Temel Tüketim Hisseleri Güçlü Kalmaya Devam Edebilir!

Yatırımcıların defansif isimlere yönelmesiyle birlikte temel tüketim ürünleri sektörü 2022’de majör endekslere kıyasla açık ara önde. Peki, 2023’teki durgunlukta ne olacak?

UBS’den yapılan açıklamada, 2023 oyun planının bir parçası olarak hisse tercihlerinde temel tüketim malları sektörüne doğru bir kayma olduğu belirtildi. Enflasyon baskılarını, yükselen faiz oranlarını ve isteğe bağlı tüketici harcamalarındaki düşüşü değerlendiren UBS, üstün büyüme özellikleri, fiyatlandırma gücü ve yüksek kalite eğilimini göz önünde bulundurarak en olumlu baktığı segmentin içecek kategorisi olduğunu açıkladı. Brüt marjlarda yaşanan toparlanmanın daha büyük olması ve gıdaya nazaran yüksek kaliteye kaymanın daha yoğun olması nedeniyle günlük kişisel bakım segmentinin daha büyük bir gelir artışı sağlayacağına yönelik beklentiler taşıyan UBS, 2023’te paketlenmiş gıda hisseleri yerine günlük kişisel bakım ürünleriyle ilgili hisseleri tercih ediyor.

Önümüzdeki yıl yatırımcıların şirket bilançolarına daha çok dikkat edeceği tahmin ediliyor. Temel tüketim malları grubundaki şirketler, pandemi süresince ödemelerini yapabilmek ve genel bilançolarını düzeltmek amacıyla kâr fazlalarını ve elden çıkarmalar yoluyla elde ettikleri kaynakları kullanarak bu konuda avantajlı konuma geçti. Gelecek dönemlere bakıldığında, özellikle ambalajlı gıda şirketlerinin kademeli büyümeyi sürdürebilmek için bilançolarını düzene sokmaya başlayacakları tahmin ediliyor. 

Eğer Consumer Staples Select Sector SPDR Borsa Yatırım Fonu (XLP) 2023’te de “SEKTÖR ÜSTÜ PERFORMANS” gösterecekse, bu başarıdaki aslan payı Procter & Gamble (PG), Costco (COST) ve Walmart (WMT) gibi büyük şirketlere ait olacak. Tütün ürünleri şirketleri Altria (MO) ve Philip Morris International (PM) yine birçok borsa yatırım fonunun pozisyon almak için belirlediği favori isimlerden.

UBS analisti Peter Grom ve ekibi; General Mills (GIS), Kellogg (K) ve Mondelez International (MDLZ)’ın büyük piyasa değerli gıda markaları genelinde hisse başına gelir açısından döviz kuru kaynaklı en sert esen karşıt rüzgarlarla karşı karşıya kalacağını tahmin ediyor. Tabelanın olumlu tarafında kurumun gelecek yıl için favori olarak belirlediği büyük piyasa değerli isimler olan Hershey (HSY), Conagra (CAG), Colagte-Palmolive (CL), PepsiCo (PEP), Coca-Cola (KO) ve Constellation Brands (STZ) var. Küçük ve orta piyasa değerli hisselere baktığımızda, favori isimler Simply Goods Foods (SMPL), Nomad Foods (NOMD), Vital Farms (VITL) ve Celsius Holdings (CELH). Ayrıca kurumun Coca-Cola (KO) ve Energizer Holdings (ENR) hisseleri hakkındaki tavsiye notu “AL”.

Genel bir değerlendirme yapıldığında, 35 hissesi “AL” notu verilen temel tüketim malları sektörü hâlâ bir yıldız gibi parlıyor. Grupta en yüksek notlara sahip hisseler şunlar: Performance Food Group Company (PFGC), Cal-Maine Foods (CALM), Industrias Bachoco, S.A.B (IBA), Lancaster Colony Corporation (LANC), Sendas Distribuidora S.A (ASAI).

Elbette temettü yatırımcılarının temel tüketim ürünleri sektöründe kafa yorması gereken çok şey var. Unutulmaması gerekir ki, temel tüketim malları sektöründe “TUT” veya daha yüksek nicel derecelendirmeye, 4% veya daha yüksek temettü getirisine ve 20’nin altında F/K oranına sahip çok az hisse senedi var.

Temel Tüketim Hisseleri Güçlü Kalmaya Devam Edebilir!

Bu içerik, içeriğin yayınlandığı günkü veriler baz alınarak hazırlanmıştır. İçerikte geçen hedef fiyat tahminleri, uzman ve analist yorumları bu içeriğin yayınlandığı tarihte geçerlidir. Bu tahmin ve yorumlar zaman içinde değişkenlik gösterebilmektedir. Bu sayfada yer alan haberler ve haberlerin içerdiği şirketler hakkındaki bilgiler yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Kullanılan hisse işlem görselleri; hisse adı, fiyatı ve grafikleri de dahil temsilidir, yatırım tavsiyesi değildir.
Detaylı bilgi için: Midas Sorumluluk Beyanı

Bu yazı hazırlanırken faydalanılan kaynak: Seeking Alpha