Borsa Yorumları

Teknoloji Sektöründe Fırsat Sunan İki Hisse!

November 7, 2022 • 3 dakika okuma süresi
Teknoloji Sektöründe Fırsat Sunan İki Hisse!

Teknoloji şirketleri, sektör üzerinde baskı oluşturan çifte bir sorunla karşı karşıya: hayal kırıklığına neden olan mali raporlar ve FED’in faiz artışına devam etmesi!

Ancak teknoloji ağırlıklı Nasdaq’ın yılbaşından bugüne kadar 30%’dan fazla değer kaybetmesiyle birlikte analistler, yatırımcılara fırsatlar oluşturabilecek bazı noktalar olduğu görüşünde.

Öne Çıkan İki Büyük Teknoloji Şirketi 

Apple (AAPL) hariç tüm büyük teknoloji hisseleri geçen haftaki olumsuz mali raporların ardından sert düşüşler yaşadı.

Destination Wealth Management CEO’su ve kurucusu Michael Yoshikami, tercihlerinden bir tanesi olarak Apple’ı gösterdi. 

Apple’ın, nispeten varlıklı tüketicilerden ana akım tüketicilere, gelişmiş pazarlardan gelişmekte olan pazarlara ve eğitimden kurumsal pazara kadar geniş bir erişime sahip olduğunu ifade eden Yoshikami, “Makroekonomik durum kötüleşse bile, Apple hisseleri küresel rüzgarları arkasına aldığı için hâlâ cazip olacak.” dedi. 

FactSet verilerine göre Apple’ı takip eden analistlerin yaklaşık 76%’sı hisseye “AL” notu verirken, hissenin de ortalama 28% oranında değerleneceğini öngörüyorlar.

Analistlerin pozitif baktığı diğer hisse ise Alphabet (GOOGL)! Ritholtz Wealth Management kurucu ortağı ve CEO’su Josh Brown, geçen hafta yaptığı açıklamada, hisse senedinin “şiddetle alınması önerilen” bir hisse olduğunu ifade etti. 

Alphabet’in şu anda “çok ucuz” olduğunu ifade eden Pella Funds Management kuruluşundan Steven Glass, büyüme sürecinde “agresif yatırım yapması” nedeniyle hisseyi beğendiğini vurguladı.

FactSet verilerine göre, Alphabet’i takip eden analistlerin 90%’ından fazlası hisseyi “AL” notuyla derecelendiriyor ve hisse için ortalama yaklaşık 53%’lük bir artış öngörüyor.

Teknoloji hariç birçok sektörde pazar liderlerinin konumunu halen koruduğunu ifade eden Satori Fund kurucusu Dan Niles, “Bana göre, eğer yanlış taraftaysanız, modası geçmiş teknoloji şirketleri birçok yönden eriyen bir buz küpü gibi. Yani para kazanmak istiyorsam önümüzdeki 3, 5 veya 10 yıl için bakmam gereken yer aslında burası değil.” diyor. Bir şirketin, bulutta “gerçekten iyi adımlar atan” Apple veya Oracle gibi “büyük ölçüde farklı” bir şey yapmasının, bu yorum açısından istisna olacağını da sözlerine ekledi.

Niles, “Gelecekte dünyayı değiştirmeye yardımcı olacak olan şirketlere yatırım yapmak istiyorum.” diyerek sözlerini tamamladı.

 “Doğru Tipte” Big Tech Hissesi Alınmalı!

İki tip mega teknoloji şirketi olduğunu ileri süren Yoshikami şu ifadeleri kullanıyor: “Bunlardan biri sağlam bir iş modeline, iyi pazar payına ve iyi bir kârlılığa sahip olan şirketlerdir. İşi yeni baştan keşfetmiyorlar. İlerlemeye devam ediyorlar.”

“Bir de geçiş sürecinde olan teknoloji şirketleri var. Açıkça Facebook’tan uzaklaşan ve metaverse tarafına gitgide daha fazla yaklaşır tarzda bir geçiş sürecinde olan Meta Platforms (META) bunlardan biri!”

Netflix (NFLX)’in de “geçiş” sürecindeki firmalardan bir diğeri olduğunu ifade eden Yoshikami, bu iki şirket türünü karşılaştırdığında, tercihini geçiş yapmayan şirketlerden yana kullandığını vurguladı.

Teknoloji Sektöründe Fırsat Sunan İki Hisse!

Bu içerik, içeriğin yayınlandığı günkü veriler baz alınarak hazırlanmıştır. İçerikte geçen hedef fiyat tahminleri, uzman ve analist yorumları bu içeriğin yayınlandığı tarihte geçerlidir. Bu tahmin ve yorumlar zaman içinde değişkenlik gösterebilmektedir. Bu sayfada yer alan haberler ve haberlerin içerdiği şirketler hakkındaki bilgiler yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Kullanılan hisse işlem görselleri; hisse adı, fiyatı ve grafikleri de dahil temsilidir, yatırım tavsiyesi değildir.
Detaylı bilgi için: Midas Sorumluluk Beyanı

Bu yazı hazırlanırken faydalanılan kaynak: CNBC