Dolar Yorum

TCMB Kararı Öncesi Dövizde Son Durum

TCMB Kararı Öncesi Dövizde Son Durum
Google News Icon Takip Et

Döviz kurları, Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası’nın saatler içinde açıklamaya hazırlandığı faiz kararı öncesi yeni güne hafif yükselişle başladıktan sonra yatay bir seyir izlerken, dolar endeksi Fed’in tercih ettiği enflasyon göstergesi açıklaması öncesinde güç kazanmaya devam etti. 

Serbest piyasada güne 32,8595 lira seviyesinde başlayan dolar, TSİ 12.15’te 32,8938 liradan işlem gördü. Doların yanı sıra Euro ise güne 35,2468 liradan başladıktan sonra hafif toparlanarak 35,2637 liraya yükseldi.

TCMB’nin bugün büyük ölçüde faizleri sabit bırakması bekleniyor ancak yatırımcıların aklındaki asıl soru politikada seyrin ne zaman değişeceği olmaya devam ediyor. 

BofA Merrill Lynch Türkiye Ekonomisti Zümrüt İmamoğlu, merkez bankasının faiz adımı atması için önümüzdeki 3 ayı bekleyeceğini ifade eden İmamoğlu “Önce bir yaz ayı nerede dengeleniyor onu görmek lazım. Haziran enflasyonu Merkez Bankası için kritik. Likidite tarafında da adımlar attılar. Yeni bir adım beklemiyorum” yorumunu yaptı.

🎯 Doların Gözü PCE ve Başkanlık Tartışmasında

TCMB Kararı Öncesi Dövizde Son Durum

ABD para birimini altı farklı para birimi karşısında ölçen dolar endeksi, son iki ayın en yüksek seviyelerine yakın bir seviyede, 105,958 seviyesinde işlem görüyor.

Doların en büyük destekçisi merkez bankası olmaya devam ederken, Fed Guvernörü Michelle Bowman dün “faizlerin sabit kalmaya devam etmesiyle enflasyondaki düşüşün süreceği” ve faiz indirimlerinin enflasyonun sürdürülebilir bir şekilde 2% hedefine yaklaştığı bir dönemde uygun olacağı görüşünü yineledi.

Politikada olası bir gevşeme hamlesi için daha fazla veri görmek isteyen Fed yetkililerinin yanı sıra piyasaların ve yatırımcıların gözü, yarın açıklanacak çekirdek kişisel tüketim harcamaları (PCE) verisinde olacak. 

Yatırımcılar ayrıca kasım ayında ABD’de gerçekleşecek olan başkanlık seçimleri öncesinde adaylar Joe Biden ve Donald Trump’ın başkanlık tartışması için ekran başına geçecek. 

ING analistleri bir notta, “Temel varsayımımız Trump’ın korumacılık taahhütleri, jeopolitik duruşu ve vergileri düşürme planları sebebiyle dolar için en pozitif aday olduğu yönünde ancak piyasalar, para politikalarının hakimiyeti sebebiyle ABD’nin politik gelişmeleri doğrultusunda hamle yapamıyor.” ifadelerini kullandı. 

Bu içerik, içeriğin yayınlandığı günkü veriler baz alınarak hazırlanmıştır. İçerikte geçen hedef fiyat tahminleri, uzman ve analist yorumları bu içeriğin yayınlandığı tarihte geçerlidir. Bu tahmin ve yorumlar zaman içinde değişkenlik gösterebilmektedir. Bu sayfada yer alan haberler ve haberlerin içerdiği şirketler hakkındaki bilgiler yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Kullanılan hisse işlem görselleri; hisse adı, fiyatı ve grafikleri de dahil temsilidir, yatırım tavsiyesi değildir.
Detaylı bilgi için: Midas Sorumluluk Beyanı

Bu içerik hazırlanırken faydalanılan kaynak: Investing