Borsa İstanbul Notları

TCMB Enflasyon Hedefinde, BİST ise Zirvede Kalmakta Israrcı

February 8, 2024 • 3 dakika okuma süresi
TCMB Enflasyon Hedefinde, BİST ise Zirvede Kalmakta Israrcı

📊 Endeks tarihi zirvelerde fiyatlamalar gerçekleştirmeye devam ediyor. Soluksuz yükselişte süre uzadıkça acaba düzeltmeler görülür mü? Sorularının da arttığı bir piyasa izleniyor. Buna bağlı olarak ivme bir miktar azaldığı ve psikolojik 9.000 seviyesine yaklaştıkça yorulma emarelerinin başladığı izleniyor. Ancak yine de güçlü görünümün korunduğunu söylemek mümkün.

👉 Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası (TCMB) yeni başkanı Fatih Karahan öncülüğünde, yılın ilk enflasyon raporu toplantısını gerçekleştirdi. Sn. Karahan yaptığı açıklamada 2024 yılı için öngörülen 36% enflasyon tahmininin korunmaya devam edildiğini ifade etti.

TCMB 2023’ün son enflasyon raporunda da enflasyonu 2024 yıl sonu için 36% olarak tahmin etmişti. 2023 enflasyonu için tahmin 65% olurken, enflasyon 2023’ü 64,77% ile tamamlamıştı.

Cuma günü TCMB Başkanlığında Hafize Gaye Erkan’dan boşalan koltuğa Fatih Karahan getirilmişti. Yeni başkanın ilk kez kamuoyu karşısına geçerek açıkladığı rapor ve başkan yardımcıları ile beraber vermiş olduğu demeçler piyasa tarafından olumlu karşılandı.

Saat 14:37 itibarıyla 8.943 seviyelerinde 1,14% ile yükseliş seyri sürüyor. Piyasanın yeni odak seviyesinin 8.500 olduğu izleniyor bu seviyenin üzerinde kalınması ivmelenmenin devam etmesi için önemli olabilir.

💡 Pozitif ayrışan sektörlere baktığımızda gıda endeksinin yükselişte son günlerde istikrar kazanma çabası dikkat çekiyor.

📌 Günlük kapanış henüz gerçekleşmese de yükselişle pozitif ayrışan sektörler:

  • Gıda
  • Finansal Faktoring
  • Ticaret
  • Turizm
  • Spor

BİSTTUM’de betası en yüksek 5 hisse!

❓ Beta katsayısı, bir hissenin genel piyasa ile ilişkili olarak volatilitesini ölçen bir göstergedir. Piyasa göstergesi için de endeksler kullanılır. Endeks olarak BIST 100’ü baz alırsak Beta, endekste işlem gören hisselerin BIST 100’e göre ne kadar sapma gösterdiklerine işaret eder. Aşağıdaki şirketler beta katsayıları dikkate alındığında fiyatlama tarafında en hızlı hareket eden şirketler arasında yer alıyor.

🥇 YEOTK: 1,61

🥈 ALFAS: 1,48

🥉 KONTR: 1,45

🏅CWENE: 1,41

🏅 ECZYT: 1,40

📈 Yabancı ilgisinin arttığı ve daha da artabileceği beklentileri gündemdeyken yönelimlerin daha likit olan varlıklara olabileceği düşünülüyor. Bu anlamda işlem hacmi ve derinliği daha yüksek hisselerin yabancı yatırımcılarca ön planda olabileceği düşünülebilir. Ayrıca konjonktürel şartlara uygun özelliklere sahip şirketlerde pozitif ayrışmalar beklenebilir.

İlgini çekebilecek “BIST 100’de İlgi Artan Hisseler” içeriğine başlığın üzerine tıklayarak erişebilirsin!

TCMB Enflasyon Hedefinde, BİST ise Zirvede Kalmakta Israrcı

Bu içerik, içeriğin yayınlandığı günkü veriler baz alınarak hazırlanmıştır. İçerikte geçen hedef fiyat tahminleri, uzman ve analist yorumları bu içeriğin yayınlandığı tarihte geçerlidir. Bu tahmin ve yorumlar zaman içinde değişkenlik gösterebilmektedir. Bu sayfada yer alan haberler ve haberlerin içerdiği şirketler hakkındaki bilgiler yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Kullanılan hisse işlem görselleri; hisse adı, fiyatı ve grafikleri de dahil temsilidir, yatırım tavsiyesi değildir.
Detaylı bilgi için: Midas Sorumluluk Beyanı

Bu içerik hazırlanırken faydalanılan kaynaklar: KAP, Matriks, Finnet2000.