Borsa İstanbul Notları

BIST100’de İlginin Arttığı Hisseler (8 Şubat)

February 8, 2024 • 4 dakika okuma süresi
BIST100’de İlginin Arttığı Hisseler (8 Şubat)

📊 Hacim odaklı bir filtreleme yöntemi kullanarak borsada hisse seçmeni kolaylaştıracak, yatırımlarında rehberlik edebilecek bir içerik serisiyle karşındayız!

Bu seride günlük olarak BIST100’de ilginin arttığı hisseleri takip ediyoruz. Bu takibi haftalık hacim kıyaslamasıyla yapıyoruz. Bu içerikte de 7 Şubat tarihinde borsada hacmin arttığı hisseleri bir önceki hafta olan 29 Ocak-2 Şubat tarihleri arasındaki hacimlerle kıyaslayarak tespit ettik. 

Borsadaki negatif görünümün yerini yeşil mumlara bırakması ancak hisselere olan ilginin karşılaştırmalı olarak artmasıyla mümkün. İşte tam da bu yüzden listedeki hisseleri yakından takip etmelisin.

Hazırsan başlayalım!

👉 İşte ilginin en çok arttığı ilk 5 BIST 100 hissesi ve önceki haftanın günlük hacim ortalamasına kıyasla hacim büyüme oranları (%)

1- Smart Güneş Enerjisi (SMRTG) geçtiğimiz haftanın ortalama günlük hacminden 216,6% daha fazla işlem hacmine ulaştı.

  • Güneş paneli üretimi yapan şirket aynı zamanda güneş enerjisi santralleri için mühendislik ve projelendirme hizmetleri sağlayan SMRTG’de listede bulunuyor. Bu hafta için genel enerji sektörüne artan ilgi de dikkat çekiyor.

2- Bien Yapı (KONTR) geçtiğimiz haftanın ortalama günlük hacminden 210,5% daha fazla işlem hacmine ulaştı.

  • Başta elektrik üretim, iletim ve dağıtım tesisleri olmak üzere pek çok sektördeki kuruluşlara; operasyonel teknolojiler ve endüstriyel yazılım-kontrol sistemleri, haberleşme, bilgi güvenliği ve nesnelerin interneti, güç sistemleri ve proje yönetimi alanlarında hizmet vermekte olan KONTR, ilginin arttığı hisseler arasında.

3- Vestel Elektronik (VESTL) geçtiğimiz haftanın ortalama günlük hacminden 171% daha fazla işlem hacmine ulaştı.

  • Türkiye’de tüketici elektroniği, beyaz eşya ve ev aletleri, dijital ve mobil ürün ve bilgi teknolojileri üretimi, pazarlaması ve dağıtımını yapan bir Vestel Grubu Şirketi olan VESTL, borsada yaşanan ilgi artışında öne çıkan bir şirket olarak sıralamadaki yerini aldı. Geçtiğimiz günlerde mahkeme kararı sonucu elde edeceği tutarın yüksek olması piyasada büyük heyecan ve iştah yarattı.

4- SDT Uzay ve Savunma (SDTTR) geçtiğimiz haftanın ortalama günlük hacminden 159,4% daha fazla işlem hacmine ulaştı.

  • kuruluş yılı olan 2005’ten bu yana, gerçekleştirdiği projelerle, gerek ana yüklenici gerekse alt yüklenici olarak pazarda bilinen bir yer edinmiştir. ODTÜ Teknokent yerleşkesi içerisinde Ar-Ge’ ye dayalı alanlarda yerli ürünler ve yetenekler geliştiren bir savunma sanayi firması olarak faaliyet göstermekte SDTTR listede yerini aldı.

5- CW Enerji (CWENE) geçtiğimiz haftanın ortalama günlük hacminden 158,8% daha fazla işlem hacmine ulaştı.

  • Türkiye’nin yanı sıra Avrupa ve Uzak Doğu’da da 2009 yılından bu yana güneş paneli üretimi faaliyeti yürüten CWENE, enerji sektörüne karşı artan genel ilgi ile beraber listede yerini aldı.

💡 Bu sonuca ulaşırken belirlediğimiz kıstaslar ve filtre modelimiz aşağıda belirtildiği şekildedir:

Filtre edilen hisselerin BIST100’de yer alması

Günlük işlem hacmi > Bir önceki haftanın ortalama günlük işlem hacmi

Yukarıdaki kıstaslara uyan hisselerden hacim değişimi en yüksek olan ilk 5 hissenin listelenmesi

❓ İşlem Hacmi Nedir?

İşlem hacmi; endeks, hisse senedi, kontrat ya da borsadaki günlük alım satımların tamamına denir. Söz konusu menkul kıymetlerin alım satımlarının hepsini kapsayan bu terim, yatırımcıların karşısına sıklıkla çıkar. Günlük işlem hacmi, menkul kıymet adedinin işlem yoğunluğunu gösterir.

İlgili akademi içeriğimize ve işlem hacmi ile ilgili tüm detaylara buradan ulaşabilirsin!

BIST100’de İlginin Arttığı Hisseler (8 Şubat)

Bu içerik, içeriğin yayınlandığı günkü veriler baz alınarak hazırlanmıştır. İçerikte geçen hedef fiyat tahminleri, uzman ve analist yorumları bu içeriğin yayınlandığı tarihte geçerlidir. Bu tahmin ve yorumlar zaman içinde değişkenlik gösterebilmektedir. Bu sayfada yer alan haberler ve haberlerin içerdiği şirketler hakkındaki bilgiler yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Kullanılan hisse işlem görselleri; hisse adı, fiyatı ve grafikleri de dahil temsilidir, yatırım tavsiyesi değildir.
Detaylı bilgi için: Midas Sorumluluk Beyanı

Bu içerik hazırlanırken faydalanılan kaynaklar: KAP, Finnet2000