Borsa İstanbul

TATGD Hisseleri Neden Düştü?

January 9, 2024 • 2 dakika okuma süresi
TATGD Hisseleri Neden Düştü?

Koç Holding (KCHOL), Tat Gıda’nın (TATGD), 49,04%’lik paylarını ve bazı intifa senetlerini Memişoğlu Tarım Ürünleri’ne sattı.

Şirketten KAP’a yapılan açıklamada söz konusu satışın şirketin portföy optimizasyonu çalışmalarına katkı sağlaması ve finansal yapısını güçlendirmesinin planlandığı ifade edildi.

TATGD Hisseleri Düştü

Dün akşam saatlerinde gelen KAP haberinin etkisiyle TATGD hisseleri bugün borsada düşüşle açıldı. Saat 10.40 itibarıyla TATGD 4,04%’lük düşüşle 32,88 liradan işlem görüyor.

Satış Bedeli 80,9 Milyon Dolar

KAP açıklamasına göre satışa konu olan 49,04%’lik Tat Gıda paylarının tamamı, kapanış uyarlamasına tabi olmak üzere 80,9 milyon dolar olarak belirlendi.

Tat Gıda’da sahip olunan 6 adet kurucu intifa senedi, Memişoğlu’na Kapanış Tarihi’nde nakden ve peşin olarak tahsil edilmek üzere toplam 1,5 milyon dolar bedel karşılığında satılacak. Satılan toplam 15 adet intifa senedinin bedeli ise 3,7 milyon dolar olarak belirlendi.

Satış işleminin gerçekleşmesinden önce Tat Gıda’nın sahibi olduğu Ram Dış Ticaret sermayesinin 7,5%’ine denk gelen toplam 449.999 TL nominal değerli paylar ile Düzey Tüketim Malları Sanayi Pazarlama ve Ticaret’in sermayesinin 1,1%’ine den gelen toplam 64.797 TL nominal değerli paylar Koç Holding tarafından satın alınacak.

Devir işlemleri, Rekabet Kurumu’ndan izin alınması ve belirli kapanış koşullarına tabi olacak.

Açıklamada ayrıca “Pay Devir Sözleşmesi’nin imzalanmasından itibaren 3 ay içinde işlemlerin tamamlanması öngörülmekte olup, tarafların bu süreyi 60 gün uzatma hakkı bulunuyor.” denildi.

TATGD Hisseleri Neden Düştü?

Bu içerik, içeriğin yayınlandığı günkü veriler baz alınarak hazırlanmıştır. İçerikte geçen hedef fiyat tahminleri, uzman ve analist yorumları bu içeriğin yayınlandığı tarihte geçerlidir. Bu tahmin ve yorumlar zaman içinde değişkenlik gösterebilmektedir. Bu sayfada yer alan haberler ve haberlerin içerdiği şirketler hakkındaki bilgiler yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Kullanılan hisse işlem görselleri; hisse adı, fiyatı ve grafikleri de dahil temsilidir, yatırım tavsiyesi değildir.
Detaylı bilgi için: Midas Sorumluluk Beyanı

Bu içerik hazırlanırken faydalanılan kaynaklar: KAP