Uzman Analizleri

Tahvil Faizlerinin Piyasa Döngüsüne Dair Verdiği Mesaj

November 16, 2023 • 4 dakika okuma süresi
Tahvil Faizlerinin Piyasa Döngüsüne Dair Verdiği Mesaj

Bu hafta açıklanan ABD Tüketici Fiyat Endeksi verileri (CPI) sonrası piyasanın gözü tahvil faizlerindeydi. Bunun başlıca nedeni, tahvil faizlerinin piyasanın mevcut durumuna dair en güçlü veriyi bizlere vermesidir. Tahvil faizleri en basit tanımı ile paranın fiyatını gösterir. Yani paranın (kredi) ne kadar ucuz ya da pahalı olduğunu tahvil faizlerine bakarak görebiliriz.

FED, özellikle son bir senedir enflasyonu düşürmek için paranın borçlanma maliyetini sert bir şekilde artırarak ekonomideki kredi musluğunu olabildiğince kısma yoluna gitti. Bu konuda şu ana kadar başarılı olduğu söylenebilir. Aşağıdaki grafikte de görüldüğü gibi enflasyon 9,1% zirvesinden, 3% seviyelerine kadar indi.

Tahvil Faizlerinin Piyasa Döngüsüne Dair Verdiği Mesaj

Kaynak: Financial Times

Bu iniş elbette sorunsuz olmadı. Mart ayındaki bankacılık krizi beklenmedik bir şekilde ortaya çıktı ve bu krize ABD’de 3 kurum aynı anda müdahale etti: FDIC, Hazine Bakanlığı ve FED.

FED’in yapmış olduğu müdahaleyi bilançosundaki artıştan görmek mümkün. FDIC ve Hazine Bakanlığı ise mevduat hesaplarına 250 bin dolara kadar geçerli devlet sigortasını, bütün hesapları kapsayacak şekilde genişletti.

Tahvil Faizlerinin Piyasa Döngüsüne Dair Verdiği Mesaj

Kaynak: Federal Reserve

Bankacılık krizi haricinde ise en azından FED ve diğer kurumların müdahalesini gerektiren bir krizin olmaması, Fed’in enflasyonu 9%’lardan 3%’lere indirme çabasında başarılı olduğunu gösterir. Önümüzdeki dönemde ne olur bilinmez, ancak bugün için FED’in bu süreçteki başarısının hakkını teslim etmek gerekir.

Sürpriz Enflasyon Verileri

Enflasyon verilerinin beklenenden düşük geldiğine daha önce şahit olmuştuk. Ancak 4 enflasyon verisinin birden aynı anda olumlu sürpriz yapması şaşırtıcı oldu.

Tahvil Faizlerinin Piyasa Döngüsüne Dair Verdiği Mesaj

Kaynak: Investing

Bu düşüşteki en önemli kalem hiç şüphesiz enerji kalemi. Sadece bir ayda 5% düşen enerji fiyatları eylül ve ekim ayındaki artış sonrası düşüş trendinin tekrar teyit edildiğini gösteriyor. Nitekim bu düşüşün bölgesel olmadığını aşağıdaki grafikten görebiliriz.

Tahvil Faizlerinin Piyasa Döngüsüne Dair Verdiği Mesaj

Kaynak: EİA

Tahvil Faizlerinin Piyasa Döngüsüne Dair Mesajı

Tahvil faizleri piyasanın nabzı gibidir. Bu yüzden “bonds never lie”, yani “tahviller yalan söylemez” finans piyasalarında herkesin bildiği bir sözdür. Hisse ve emtia piyasaları farklı dinamikler nedeniyle piyasadan pozitif ya da negatif ayrışabilir, ancak tahvil faizlerinde benzer bir durum çok nadir görülür. Bu yüzden hem mevcut verilere piyasanın tepkisini hem de orta vadeli döngüleri takip etmek için oldukça önemlidir.

Bu hafta açıklanan enflasyon verilerine tahvil faizlerinin verdiği tepki çok net. Aşağıdaki grafikte de görüldüğü gibi çok sert düşen tahvil faizi (ABD 2 yıllık devlet tahvili faizi) günlük kapanışı 4%’ün üzerindeki bir düşüşle tamamladı. Bunun bize verdiği çok net bir mesaj var: Enflasyonun tekrar düşüş trendine girmesi ile birlikte, FED’in faizleri artırma ihtimali artık neredeyse yok.

Tahvil Faizlerinin Piyasa Döngüsüne Dair Verdiği Mesaj

Nitekim henüz birkaç ay önce bir faiz artışının kesin olarak görüldüğü bir ortamdan, bu ihtimalin 1% bile olmadığı noktaya geldik.

Tahvil Faizlerinin Piyasa Döngüsüne Dair Verdiği Mesaj

Kaynak: CME Fed Watch Tool

Piyasa döngüleri bağlamında değerlendirirsek durum yine pozitif, ancak net bir mesaj vermek için henüz erken.

Aşağıdaki grafikte görüldüğü gibi tahvil faizleri son birkaç aydır çok kritik bir direnç seviyesini test ediyordu. Bu seviyeden defalarca geri dönen 2 yıllık ABD devlet tahvili faiz oranı, dün yine sert bir şekilde düşerek, bu kritik seviyeden uzaklaştı.

Tahvil Faizlerinin Piyasa Döngüsüne Dair Verdiği Mesaj

Orta vadeli piyasa döngüsü trendinin devam etmesi için gerekli şartlar yavaş yavaş olgunlaşıyor. Bu şartların başında istihdam geliyor. İki hafta önceki tarım dışı istihdam verisinin düşük gelmesi, aynı zaman işsizliğin artması ve saatlik ücretlerde korkulacak seviyelerden uzaklaşılması bize bu sürecin henüz başında olduğumu gösterse de, bu trendin terse dönme ihtimalinin oldukça düştüğüne dair güçlü sinyaller veriyor.

Tahvil faizlerini etkileyen bir diğer faktör ise FED’in bilançosunu daraltmasıdır. Diğer tüm şartların sabit olduğu düşünüldüğünde, FED’in bilançosunu daraltması tahvillere talebi düşürüp, faizlerin artmasına neden olacağı için, en azından 2024 üçüncü çeyreğine kadar tahvil faizlerini yukarı çekecek bir gücün (FED’in bilanço daraltması) olduğunu da unutmamak gerekli.

Bu konu ile alakalı detaylı analizi önümüzde hafta Midas’ta okuyabilirsiniz.

Tahvil Faizlerinin Piyasa Döngüsüne Dair Verdiği Mesaj

Bu içerik, içeriğin yayınlandığı günkü veriler baz alınarak hazırlanmıştır. İçerikte geçen hedef fiyat tahminleri, uzman ve analist yorumları bu içeriğin yayınlandığı tarihte geçerlidir. Bu tahmin ve yorumlar zaman içinde değişkenlik gösterebilmektedir. Bu sayfada yer alan haberler ve haberlerin içerdiği şirketler hakkındaki bilgiler yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Kullanılan hisse işlem görselleri; hisse adı, fiyatı ve grafikleri de dahil temsilidir, yatırım tavsiyesi değildir.
Detaylı bilgi için: Midas Sorumluluk Beyanı