Borsa Yorumları

S&P 500’de En Çok Artış Beklenen Hisseler

October 9, 2023 • 3 dakika okuma süresi
S&P 500’de En Çok Artış Beklenen Hisseler

Piyasaların başı bir süredir sert düşüşlerle belada. Geçtiğimiz hafta salı günü Dow Jones 1,3% düşerek mart ayından bu yana en büyük günlük kaybını yaşadı. S&P 500 ise cuma günkü seansa düşüşle başladıktan sonra kapanışta 1% yükselerek toparlanma sinyalleri vermeye başladı. 

Ancak borsalar, bu haftaya İsrail-Hamas savaşının yol açtığı jeopolitik belirsizlikle ekside başladı. (Savaşın borsalar üzerinde nasıl etkileri olabileceğini merak ediyorsan, “Borsalar Savaş Dönemlerinden Nasıl Etkilenir?” başlıklı içeriğimize göz atabilirsin.)

Bu haftaki hareketlerin ardından FactSet verilerini kullanarak 14 günlük göreceli güç endeksi, yani RSI’larına göre S&P 500’de en çok satılan isimleri inceledik.

Buraya dikkat: 14 günlük RSI değeri 70’in üzerinde olan bir hissenin aşırı alındığı ve geri çekilme riski altında olduğu kabul edilir. Yüksek bir RSI, genellikle yatırımcıların yakın vadede bir hisse hakkında fazla iyimser olmasıyla ilişkilendirilir. Aksine, 30’un altındaki bir RSI değeri genellikle bir hissenin aşırı satıldığı ve en azından kısa vadeli bir sıçrama yapmaya hazır olabileceği anlamına gelir. Düşük bir RSI genellikle bir hisseye yönelik duyarlılığın azaldığını gösterir.

Yani bu da RSI değeri düşük olan hisselerin bir alım fırsatı sunabileceğini gösteriyor. Dilersen RSI değeri 30’un altındaki bazı S&P 500 hisselerini birlikte inceleyelim:

  • Edison International (EIX)
  • 3M Company (MMM)
  • PepsiCo (PEP)
  • Match Group (MTCH)
  • Gen Digital (GEN)
  • NextEra Energy (NEE)
  • FMC (FMC)
  • Home Depot (HD)
  • MGM Resorts International (MGM)
  • State Street (STT)

🥤 PepsiCo, 5,7 RSI değeri ve 26%’nın üzerinde artışa işaret eden konsensüs hedef fiyatıyla S&P 500’ün en çok satılan hisselerinden biri. Wall Street analistlerinin yaklaşık üçte biri, Gatorade, Cheetos ve Aquafina gibi çeşitli markaların sahibi olan şirket için “AL” notunu koruyor.

Yiyecek ve içecek devi kısa süre önce 2018’den bu yana en uzun kayıp serisini yaşadı. Hisse, bu yıl 12% ve yalnızca eylül ayında 6,4% değer kaybetti. Barclays ve JPMorgan bu hafta başında PepsiCo’ya ilişkin hedef fiyatlarını sırasıyla 179 ve 188 dolara düşürdü ancak şirketin yarın açıklanacak üç aylık bilançosu öncesinde “YÜKSEK PORTFÖY AĞIRLIĞI” notlarını korudu. 

👥 Match Group da aşırı satılan bir diğer isim. Çevrimiçi flört hizmeti şirketi, hisseyi inceleyen analistlerin 60%’ının “AL” olarak değerlendirmesiyle en yüksek analist derecelendirme yüzdelerinden birine sahip. Match Group’un RSI değeri 6,1 seviyesinde ve analistlerin konsensüs hedef fiyatı, hissede yaklaşık 55% artış ima ediyor. MTCH 2023 yılında şimdiye kadar 10% değer kaybetti.

Bazı analistler, hissenin bu yılki düşük performansının yatırımcılar için bir alım fırsatı sunduğunu düşünüyor. HSBC, geçen hafta Match Group’u “TUT” notu ve 47,10 dolar hedef fiyatla izlemeye başladı.  

JPMorgan, eylül ayında şirketi “en iyi seçim” olarak adlandırmış ve çevrimiçi buluşma sektörünün hâlâ çift haneli rakamlarda büyüyebileceğini söyleyerek hedef fiyatını artırmıştı.

S&P 500’de En Çok Artış Beklenen Hisseler

Bu içerik, içeriğin yayınlandığı günkü veriler baz alınarak hazırlanmıştır. İçerikte geçen hedef fiyat tahminleri, uzman ve analist yorumları bu içeriğin yayınlandığı tarihte geçerlidir. Bu tahmin ve yorumlar zaman içinde değişkenlik gösterebilmektedir. Bu sayfada yer alan haberler ve haberlerin içerdiği şirketler hakkındaki bilgiler yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Kullanılan hisse işlem görselleri; hisse adı, fiyatı ve grafikleri de dahil temsilidir, yatırım tavsiyesi değildir.
Detaylı bilgi için: Midas Sorumluluk Beyanı

Bu içerik hazırlanırken faydalanılan kaynak: CNBC