Ekonomi ve Finans Haberleri

Son Dakika! FED, “Pas” Geçti!

June 14, 2023 • 4 dakika okuma süresi
Son Dakika! FED, “Pas” Geçti!

FED, geçtiğimiz sene mart ayında başlattığı faiz artışlarına bir “dur” dedi ve gösterge faiz oranını 5%-5,25% aralığında sabit bıraktı. Kararın oybirliğiyle alındığı duyuruldu. Faizlerin borsanın en büyük düşmanı olduğunu yakın geçmişte fazlasıyla tecrübe etmişken faiz artışlarında sona gelen ABD borsaları için yeni bir dönemin başlangıcı gelmiş olabilir diye düşünüyorduk ki FED kararı sonrası para piyasalarında 2023’te faiz indirimi olasılığı fiyatlamalardan çıktı. Ortalama tahmin, yıl sonuna kadar iki faiz artışı daha yapılmasını öngörüyor.

FED’in mart ayında paylaştığı 5,1% medyan faiz tahminleri haziranda 5,6%’ya yükseldi. 2024 yılı için ise mart ayındaki 4,3% olan medyan faiz oranı projeksiyonu ise haziranda 4,6%’ya yükseldi.

Öte yandan ekonomik projeksiyonlarda da büyüme ve enflasyon tarafında yukarı yönlü revizyonlar dikkat çekti.

Karar metninde enflasyonla ilgili olarak “Enflasyon yüksek seyretmeye devam ediyor, Komite enflasyon risklerine karşı oldukça hassas” ifadelerine yer verildi.

❗🗣️ Powell’ın konuşmasındaki önemli detayları aşağıda senin için derledik.

Powell: Enflasyonu 2%’ye indirmeye yönelik hedefimize sıkı sıkıya bağlılığımızı sürdürüyoruz. Enflasyon, geçen yıla göre ılımlı bir görünümde ancak hâlâ 2%’lik hedefimizin çok üstünde.

Powell: Fiyat istikrarı olmadan herkese fayda sağlayan, sürdürülebilir bir işgücü piyasasına sahip olamayız.

Powell: İleriye doğru bakarken neredeyse tüm komite üyeleri, enflasyonu zaman içinde 2%’ye indirmek için faiz artışlarına devam edilmesi gerektiğini düşünüyor.

Powell: Bu yıl içerisinde faiz artışlarının devam etmesi oldukça olası gözüküyor.

Powell: Enflasyonu 2% hedefine çekmek için daha yolumuz var gözüküyor. Yüksek enflasyonist baskılar hâlâ devam ediyor.

Powell: Enflasyonu düşürmek, eğilimin altında bir büyüme ve işgücü piyasasında daha çok gevşeme gerektirecek.

Powell: Faiz oranlarına yönelik kararlarımızı yine toplantıdan toplantıya (veriler ışığında) belirleyeceğiz. Temmuzla ilgili kararı temmuzda alacağız.

Powell: Faiz oranlarının çok daha ılımlı bir hızda da olsa yükselmesi, en mantıklı senaryo gözüküyor.

Powell: Bankacılık krizinin sonuçlarının ne boyutta bir etki oluşturacağını tam olarak bilmiyoruz.

Powell: Çekirdek enflasyonun (TÜFE) çok net bir şekilde düşüşünü görmek istiyoruz.

Powell: Enflasyon beklentilerinin daha da düştüğünü görüyoruz, bu da bize daha fazlasını yapmamız gerektiğini gösteriyor.

Enflasyon Ne Durumda?

Gerçekçi bir perspektif henüz enflasyon savaşının kazananı olmadığımızı açık bir şekilde gösteriyor. Enflasyon, geçtiğimiz yıl ulaştığı 9,1%’lik zirve seviyelerinden son açıklanan veriyle birlikte mayıs ayında 4%’e düşmüş olsa da, ABD’li tüketiciler için hâlâ cezalandırıcı derecede yüksek ve elbette FED’in hedef seviyesi olan 2%’nin de üzerinde.

Mayıs ayı manşet enflasyon, 4,1% olan beklentinin altında kalarak 4% olarak açıklanırken, gıda ve enerji fiyatları hariç tutulmuş çekirdek enflasyon 5,3% ile hâlâ yüksek. Çekirdek enflasyonda, manşet enflasyondaki gibi bir soğuma takip etmiyor oluşumuzun sebebi ise barınma fiyatlarındaki 8%’lik ve ulaşım fiyatlarındaki 10,2%’lik yükseliş. 

Enflasyonda henüz istenilen hedeflere gelinmemiş olması ve istihdam piyasasının dirençli duruşu elbette ekonomistler arasında FED’in yol haritası konusunda farklı fikirlerin ortaya çıkmasına sebep oldu.

JPMorgan Chase ABD’li Baş Ekonomisti Michael Feroli, “İstihdam artışı hâlâ güçlü, enflasyon oldukça yapışkan, bu nedenle daha fazla faiz artışı için bir neden var” ifadelerini kullandı.

Ünlü ekonomist Mohamed El-Erian, FED kararı öncesinde Financial Times’da kritik bir yazı kaleme alarak FED’in bu hafta faiz artırımını atlaması durumunda büyük bir hata yapacağını söyledi. Ekonomist, ABD işgücü piyasasının faiz artışlarına rağmen sıcak olmaya devam ettiğine işaret ederken verilere atıfta bulunarak, FED’in faiz artırımını atlamak yerine faizleri yeniden artırması ya da 3% ile 4% arasında yeni bir enflasyon hedefi benimseyerek sıkılaştırma politikasına ara verdiğinin sinyalini vermesi gerektiğini sözlerine ekledi.

FED üyelerinin beklentilerine yer verdiğimiz içeriğimize buradan ulaşabilirsin.

“FED Faiz Artırırsa Ne Olur?” sorusunun cevabını detaylı bir şekilde izlemek için bu linkten Midas Akademi YouTube içeriğimize ulaşabilirsin.

Son Dakika! FED, “Pas” Geçti!

Bu içerik, içeriğin yayınlandığı günkü veriler baz alınarak hazırlanmıştır. İçerikte geçen hedef fiyat tahminleri, uzman ve analist yorumları bu içeriğin yayınlandığı tarihte geçerlidir. Bu tahmin ve yorumlar zaman içinde değişkenlik gösterebilmektedir. Bu sayfada yer alan haberler ve haberlerin içerdiği şirketler hakkındaki bilgiler yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Kullanılan hisse işlem görselleri; hisse adı, fiyatı ve grafikleri de dahil temsilidir, yatırım tavsiyesi değildir.
Detaylı bilgi için: Midas Sorumluluk Beyanı