Ekonomi ve Finans Haberleri

FED Üyeleri Ne Bekliyor? Faiz Artışlarına Devam mı? Tamam mı?

Mayıs 24, 2023 • 4 dakika okuma süresi
FED Üyeleri Ne Bekliyor? Faiz Artışlarına Devam mı? Tamam mı?

Geçtiğimiz günlerde FED’in görece pesimist üyesi James Bullard’ın açıklamaları piyasalarda tepkiye yol açtı. FED’in faiz kararı sürecinde güncelde oy hakkı bulunmayan James Bullard, iki faiz artışına daha gidebileceği yönünde bir öngörüde bulundu. 

Bu öngörüye ilişkin temellendirmesi, enflasyonu etkileyen unsurların çok fazla değişmemesiydi. FED üyesi, iş gücü hâlâ güçlüyken enflasyonla savaşmaya devam edilmesi gerektiğini özellikle vurguladı. Bullard’a göre şayet enflasyon kontrol edilmezse FED daha fazlasını yapmak zorunda kalacak ve bu durum ekonomiyi daha fazla hataya sürükleyebilir.

Öte yandan alternatif üyeler arasında yer alan Atlanta FED Başkanı Raphael Bostic, gelecek ay daha fazla faiz artışının durdurulmasını destekleme eğiliminde olduğunu söyledi.

  • “Enflasyonun istikrarlı düşüşünü sürdürmesini bekliyorum [ancak] bunun çok hızlı bir düşüş olacağını düşünmüyorum. Bu, bekleyip görmek ve ne kadar hızlı olduğunu anlamak istememin nedenlerinden biri, çünkü ekonomi yanıt veriyor.” dedi.

Bir başka alternatif üye olan ​​Richmond FED başkanı Thomas Barkin ise politika yapıcıların finansal istikrar noktasında her zaman “hassas” olmaları gerektiğini, ancak bu endişelerin merkez bankasının kalıcı enflasyona karşı mücadelesinin önüne geçmemesi gerektiğini söyledi.

  • Financial Times’a verdiği röportajda “Enflasyon devam ederse veya hızlanırsa, bence oranların daha fazla artırılmasının önünde hiçbir engel yok” dedi.

FED’in güncel oy hakkı bulunan üyelerinden Dallas FED Başkanı Lorie Logan, ekonomik görünümdeki zayıflığın engellenmemesi halinde, 13-14 Haziran toplantısında gösterge federal fon oranında çeyrek puanlık bir artışı destekleyebileceğini belirtti.

Oy hakkı bulunan bir başka üye Philip Jefferson ise faiz oranlarını sabit tutmayı ya da haziran ayında yeniden artırmayı haklı çıkarabilecek argümanları olduğunu belirtti. 

  • Jefferson, yüksek enflasyonu ve onu düşürmede yetersiz ilerlemeyi kabul ediyor, ancak aynı zamanda FED’in oran artışları nedeniyle ekonomik aktivitenin yavaşladığını ve bu yıl enflasyonda daha fazla soğuma beklediğini söyledi.

Öte yandan geçtiğimiz hafta, oy hakkına sahip diğer iki yetkili Michelle Bowman ve Cleveland FED Başkanı Loretta Mester FED’in enflasyonda faiz artışlarını duraklatmayı haklı çıkaracak kadar ilerleme kaydetmediğini düşündüklerini söylediler.

Ayrıca oy hakkına sahip Chicago FED Başkanı Austan Goolsbee de tıpkı Raphael Bostic gibi, FED’in son artışlarının etkilerini daha iyi değerlendirmek için Haziran toplantısında faizin sabir bırakılmasını ve böylece ekonomiyi izlemeyi tercih edeceğini belirtti.

Oy hakkı olan bir başka üye Minneapolis FED Başkanı Neel Kashkari de enflasyonu düşürmek için “yapılacak daha çok iş” olduğunu söyledi. Ancak, bunun daha yüksek oranları mı yoksa mevcut seviyelerde tutma oranları mı gerektirdiğinin belli olmadığını belirtti.

FED Üyeleri Ne Bekliyor? Faiz Artışlarına Devam mı? Tamam mı?

Öte yandan komuta yetkisini açık bir şekilde elinde tutan 2022 yılında çok öyle hissettirmemiş olsa da görece daha güvercin bir isim olan FED Başkanı Jerome Powell, birkaç yetkilinin faiz artırımına devam etmek istediklerini söylemesinin ardından politika tartışmasının komutasını devralarak, önümüzdeki ay faiz oranı artışlarını durdurma eğiliminde olduğunun açık bir sinyalini verdi.

  • “Politika sıkılaştırmada uzun bir yol kat ettik. Politikanın duruşu kısıtlayıcı, şimdiye kadarki sıkılaştırmamızın gecikmeli etkileri ve son bankacılık streslerinden kaynaklanan kredi sıkılaştırmasının boyutu hakkında belirsizlikle karşı karşıyayız. Buraya kadar geldikten sonra, dikkatli değerlendirmeler yapmak için verilere ve gelişen görünüme bakmayı göze alabiliriz” dedi.

FED Tutanakları Öncesi Faiz Beklentileri

FED tutanakları öncesinde piyasanın haziran ayında gerçekleşecek toplantılara ilişkin faiz beklentilerinin, faizin sabit bırakılması ağırlıklı olduğunu belirtebiliyor olsak da bu oranın 71% seviyelerinden 62,7% seviyelerine gerilediğini de belirtmek gerekir. Öte yandan faiz artışlarına devam edileceği ve 25 baz puanlık bir artış daha olacağı yönünde beklentiler de 28% seviyelerinden 37,3% seviyelerine yükselmiş durumda. 

FED Üyeleri Ne Bekliyor? Faiz Artışlarına Devam mı? Tamam mı?

Midas'ın Kulakları Baner

Bu içerik, içeriğin yayınlandığı günkü veriler baz alınarak hazırlanmıştır. İçerikte geçen hedef fiyat tahminleri, uzman ve analist yorumları bu içeriğin yayınlandığı tarihte geçerlidir. Bu tahmin ve yorumlar zaman içinde değişkenlik gösterebilmektedir. Bu sayfada yer alan haberler ve haberlerin içerdiği şirketler hakkındaki bilgiler yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Kullanılan hisse işlem görselleri; hisse adı, fiyatı ve grafikleri de dahil temsilidir, yatırım tavsiyesi değildir.
Detaylı bilgi için: Midas Sorumluluk Beyanı

Bu içerik hazırlanırken faydalanılan kaynaklar: Bloomberg. Financial Times, Forbes, Wall Street Journal

Midas Bülten’e abone ol, finansal gündemi takip et.

Midas Uygulamasını İndirin

Parça Hisse

Ücretsiz Canlı Veri

Düşük İşlem Ücreti