Ekonomi ve Finans Haberleri

Son Dakika! ABD Enflasyon Verisi Açıklandı!

April 12, 2023 • 3 dakika okuma süresi
Son Dakika! ABD Enflasyon Verisi Açıklandı!

FED, son toplantısında bankacılık krizine rağmen enflasyon hedefi konusundaki kararlılığını ortaya koyarak 25 baz puanlık bir artışa gitmişti. Peki, FED’in canla başla savaştığı enflasyon verisinde mart ayı görünümü nasıldı?

ABD İşgücü İstatistikleri Bürosu tarafından mart ayı yıllık enflasyonu beklentilerin altında kalarak 5% olarak açıklandı. 

  • Enflasyonun önemine, etkilerine ve nasıl okunması gerektiğine yazımızın “Sözlük” bölümünden ulaşabilirsin.

Aylık olarak, mart ayında enflasyon 0,1% artış kaydetti. Bu veriye ilişkin beklentiler 0,2% artışa işaret ediyordu.

Açıklanan verilere göre, mart ayında gıda ve enerji hariç tutularak hesaplanan aylık çekirdek enflasyon beklentilere paralel yıllık 5,6% olarak kaydedildi. Ancak FED’in öncelikli dikkate aldığı çekirdek veri, şubat ayındaki 5,5%’lik seviyeden yükseliş kaydederek mayıs ayındaki faiz artırımı ihtimallerini destekledi.

  • Çekirdek Enflasyon Nedir? Gıda ve enerji fiyatlarının görece daha oynak olmasından dolayı bu iki kalem dışındaki ürün ve hizmetlerin fiyatlarındaki değişimleri aylık olarak ölçer. 
  • Neden Önemlidir? Bu iki değeri hesaplamaya dahil etmediği için “çekirdek enflasyon” olarak adlandırılan değer, enflasyondaki değişime dair daha net bir resim sunar.

Veriye ilişkin beklentilere yer verdiğimiz içeriğimize buradan ulaşabilirsin.

Veri sonrası ABD vadelilerinde ve altında pozitif seyir gözlemlenirken Dolar endeksinde gerileme dikkatleri çekti.

📚 Sözlük

  • Nasıl Okunmalıdır? ABD ekonomisinin durumuna göre okunması da değişir. Geçtiğimiz yıl ABD son 40 yılın en yüksek enflasyonu ile mücadele etti ve bu mücadelesini faiz artışları ile destekledi. Yüksek enflasyon yüksek faiz demek olduğu için beklentilerin altında kalan bir verinin ABD borsalarına pozitif etki etmesi beklenirken, üstünde gelen bir verinin de enflasyonist endişeleri körüklemesi ve negatif etki etmesi beklenebilir.
  • Detaylı Yorum: Makro verileri yorumlarken “dudak payı” bırakmak önemlidir. Beklentilerin üzerinde gelen bir verinin “ne kadar üzerinde veya altında” geldiği de çok önemlidir. Kimi zaman, kimi veriler bu dudak payında kalarak piyasaları çok fazla etkilemeyebilir.
  • Neyi Etkiler? Tek bir sektör veya hisse grubundan çok, tüm ABD borsalarını etkileme gücüne sahiptir.

Son Dakika! ABD Enflasyon Verisi Açıklandı!

Bu içerik, içeriğin yayınlandığı günkü veriler baz alınarak hazırlanmıştır. İçerikte geçen hedef fiyat tahminleri, uzman ve analist yorumları bu içeriğin yayınlandığı tarihte geçerlidir. Bu tahmin ve yorumlar zaman içinde değişkenlik gösterebilmektedir. Bu sayfada yer alan haberler ve haberlerin içerdiği şirketler hakkındaki bilgiler yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Kullanılan hisse işlem görselleri; hisse adı, fiyatı ve grafikleri de dahil temsilidir, yatırım tavsiyesi değildir.
Detaylı bilgi için: Midas Sorumluluk Beyanı