Ekonomi ve Finans Haberleri

Analist Notu: ABD Enflasyonundan Ne Bekliyoruz?

Analist Notu: ABD Enflasyonundan Ne Bekliyoruz?
Google News Icon Takip Et

Bugün enflasyon verisi açıklandığında muhtemelen ABD enflasyonunun mart ayında iki yılın en düşük seviyesine gerilediğine işaret eden bir rapor alacağız. Ancak bu soğuma ne yazık ki FED’in mayıs ayındaki faiz artış kararı olasılığını azaltacak kadar büyük olmayacak.

Bloomberg tarafından derlenen konsensüs tahminine göre, mart ayı tüketici fiyat endeksinin yıllık bazda 5,1% artması bekleniyor.

Bu, şubat ayında kaydedilen 6%’ya ve Mayıs 2021’den bu yana en düşük seviyeye kıyasla önemli bir yavaşlama anlamına geliyor. Aylık bazda ise tüketici fiyatlarının 0,2% artması bekleniyor.

Bununla birlikte, “çekirdek” TÜFE’nin yıllık bazda 5,6% artması bekleniyor, bu da bazı mal ve hizmetler için fiyat baskılarının hâlâ çok yüksek olduğunu gösteriyor. Buradaki verinin 5,5% seviyesinden yükselmesi bekleniyor. FED açısından önemli bir değişim bu ve dolayısıyla bu veriye odaklanmak gerek. Altın, gümüş gibi yatırım araçlarındaki hareketler de bu veriye bağlı olacak.

🔎 Endeks Beklentileri

Olası senaryoları değerlendiren Goldman Sachs analistleri enflasyonun mart ayında 4,6%’nın altına gerilemesi halinde SP500’ün en az 2% yükseliş kaydedebileceğini düşünüyor. 

Verinin 4,6% ile 5,1% aralığında gelmesi halinde S&P 500’deki yükselişin 0,5% ile 1% aralığında olması bekleniyorken 5,2% ile 6% aralığında bir verinin endekste 1% ile 2% aralğında bir düşüş etkisi yaratması bekleniyor. 

En kötü senaryoda ise 6% üstünde gelen bir enflasyon ve buna en az 2% düşüşle karşılık veren bir endeks tahminleri bulunuyor.

Olumlu baz etkisi: Geçen sene mart ayı itibariyle savaş nedenli enerji ve gıda fiyatlarında yüksek seyir oluşmaya başlamıştı. Güncelde ise bunun olumlu etkileri verideki soğumaya işaret ederek yıllık bazda baz etkisi olarak manşette görünmeye başlayacak.

Analist Notu: ABD Enflasyonundan Ne Bekliyoruz?

🧐 Mart TÜFE Raporunda Nelere Dikkat Edilmeli?

Kira Fiyatları: UBS’den Detmeister, “Şimdilik, TÜFE kiraları hala en yüksek hızlarına çok yakın artıyor” diyor ve kiralama fiyatlarının çekirdek TÜFE’nin 40%’ını oluşturduğunu ekliyor. Ayrıca Detmeister, “TÜFE’de piyasa kiralarının yavaşladığını görmeye başladığımızda, çekirdek TÜFE’de dramatik bir yavaşlama göreceğiz.” dedi.

Detmeister’a göre kira fiyatları, uzun vadeli enflasyon eğilimlerinin önemli bir göstergesi.

Genel olarak bakıldığında piyasa kiraları Ekim ayından bu yana oldukça dramatik bir şekilde yavaşlamaya başladı, ancak bunu henüz TÜFE’de görmedik. Detmeister, piyasa kiralarındaki ve diğer kira fiyatlarındaki yavaşlamaların TÜFE raporlarında görünmeye başlamasının an meselesi olduğunu söylüyor.

“Süper Çekirdek” Hizmet Enflasyonu: Morningstar’dan Caldwell, önemli bir soru işareti olmaya devam eden bir enflasyon alanının konut hariç temel hizmetler olduğunu düşünüyor. Genellikle ‘süper çekirdek’ enflasyon olarak da anılır.

Analist süper çekirdek ile ilgili, “TÜFE raporundaki süper çekirdek enflasyon henüz azalma belirtisi göstermedi ancak düşen ücret artışı, bu kategorideki enflasyonun ılımlı olması gerektiğini gösteriyor.” ifadelerini kullandı. Weisman, FED’in bir sonraki hamlesine ilişkin ipuçları için süper çekirdek bileşenlerinin izlenmesini öneriyor.

FED Beklentileri Nasıl? FED, ekonomik verilere bütünsel olarak bakıyor ve politika yapıcının tutumunu değiştirmesini sağlamak için birden fazla güçlü veya zayıf enflasyon okuması gerekiyor. Yalnızca TÜFE’yi değil, aynı zamanda ücret artışını, maaş bordrosu artışını ve daha genel olarak makroekonomide olup bitenleri de alıyor. Eğer hepsi gerçekten düşük veya gerçekten yüksek olursa, bu, FED’in planlarını kolayca değiştirebilir.

UBS’den Detmeister, FED’in Mart TÜFE raporunun sonuçlarına dayanarak kararını değiştireceğinidüşünmüyor.

FED yetkilileri de salı günü daha fazla politika sıkılaştırması hakkında farklı yorumlar yaptı. Chicago FED Başkanı Austan Goolsbee, merkez bankasının “ihtiyatlı ve sabırlı” olması gerektiğini savunurken, New York FED Başkanı John Williams yetkililerin enflasyonla mücadele için yapacak daha çok işi olduğunu söyledi.

Bu içerik, içeriğin yayınlandığı günkü veriler baz alınarak hazırlanmıştır. İçerikte geçen hedef fiyat tahminleri, uzman ve analist yorumları bu içeriğin yayınlandığı tarihte geçerlidir. Bu tahmin ve yorumlar zaman içinde değişkenlik gösterebilmektedir. Bu sayfada yer alan haberler ve haberlerin içerdiği şirketler hakkındaki bilgiler yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Kullanılan hisse işlem görselleri; hisse adı, fiyatı ve grafikleri de dahil temsilidir, yatırım tavsiyesi değildir.
Detaylı bilgi için: Midas Sorumluluk Beyanı

Bu içerik hazırlanırken faydalanılan kaynak: Bloomberg