Nvidia

Sektörünün Dev İsmi Nvidia için Daha Fazlası Mümkün mü?

March 29, 2023 • 3 dakika okuma süresi
Sektörünün Dev İsmi Nvidia için Daha Fazlası Mümkün mü?

Pek çok kişi “Amazon’a zamanında 10.000 dolar koysaydım, şimdi ne kadarım olurdu?” sorusunu aklından geçirmiştir.

Amazon hissesi, pozitif nakit akışına ilk kez ulaştığı yıl olan 2002 ile en yüksek nakit akışı yılı olan 2020 arasında hayal edilemeyecek bir şekilde 15.000% arttı. 

Bu, şayet yatırım yapsaydın on bin dolarını bir buçuk milyon dolara çevirebilecek bir ivme. Bunun ana nedeni, o zaman zarfında nakit akışındaki 34%’lük etkileyici bileşik yıllık büyümedir.

Şimdi, yapay zekanın başka bir teknoloji devriminin katalizörü olacağına inanıyorsanız ve Nvidia’nın bunun merkezinde olabileceğini düşünüyorsanız, o zaman Nvidia için önümüzdeki 18 yıl içinde yıllık 35% nakit akışı artışı imkansız değil. 

Sektörünün Dev İsmi Nvidia için Daha Fazlası Mümkün mü?

Geçen hafta düzenlenen bir konferansta bir konuşma yapan Nvidia CEO’su Jensen Huang, tümüyle Nvidia yarı iletkenlerinin kullanıldığı en yeni üretimsel yapay zeka hizmetlerini mümkün kılan ortaklıklar ve ürünlerden oluşan geniş kapsamlı bir planlamalarının olduğunu duyurdu.

Huang, “Teknolojide bir dönüm noktasını tetiklemiş olan üretimsel yapay zeka, şirketin çiplerine yönelik talebi artıracak. Hakikaten yeni bir bilgi işlem platformundan bahsediyoruz.” ifadelerini kullandı.

Üretimsel yapay zeka ürünleri; metin, resim ve videoları yönlendirerek içerik oluşturulmasını sağlıyor. Yapay zekanın bu şekilde kullanılmasına yönelik ilgi, OpenAI’ın geçen yılın sonlarında ChatGPT sohbet robotunu piyasaya sürmesiyle birlikte artış gösterdi.

Rasgon, üretimsel yapay zeka hizmetlerine ilişkin yapay zeka modellerini yönlendirmek için Nvidia (NVDA) çiplerine duyulan gereksinimin de talebi artıracağı konusunda iyimser.

Yazısında, “Benimseme eğrisinin ilk aşamalarındayız.Model karmaşıklığı ve benimsemeler arttıkça, toplam erişilebilir pazarın (TAM) zamanla milyarlarca dolarlık bir değere ulaşabileceğine inanıyoruz.” ifadelerine yer verdi.

Şirketin kazanç tahminlerinde ileriye dönük olarak “yukarı yönlü bir sapma” olduğunu kaydeden analist, yapay zeka alanına yatırım yapmak isteyenler için “en iyi seçimin” Nvidia (NVDA) olduğunu belirtti.

Yapay zeka tabanlı eğitim uygulamalarının büyüme potansiyeline dayanarak değerlendirmelerde bulunan Bernstein de Nvidia (NVDA)’nın yarı iletkenlerine yönelik talep konusunda iyimserliğini artırdı. Analist Stacy Rasgon, Nvidia (NVDA)’nın “SEKTÖR ÜSTÜ PERFORMANS” notunu yineledi ve çip üreticisinin hisseleri için 12 aylık ortalama fiyat hedefini 265 dolardan 300 dolara çıkardı.

Sektörünün Dev İsmi Nvidia için Daha Fazlası Mümkün mü?

Bu içerik, içeriğin yayınlandığı günkü veriler baz alınarak hazırlanmıştır. İçerikte geçen hedef fiyat tahminleri, uzman ve analist yorumları bu içeriğin yayınlandığı tarihte geçerlidir. Bu tahmin ve yorumlar zaman içinde değişkenlik gösterebilmektedir. Bu sayfada yer alan haberler ve haberlerin içerdiği şirketler hakkındaki bilgiler yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Kullanılan hisse işlem görselleri; hisse adı, fiyatı ve grafikleri de dahil temsilidir, yatırım tavsiyesi değildir.
Detaylı bilgi için: Midas Sorumluluk Beyanı

Bu yazı hazırlanırken faydalanılan kaynak: BARRONS