Analist Notları

Sektör Notu: Havacılık “Uçuyor” mu?

April 20, 2023 • 3 dakika okuma süresi
Sektör Notu: Havacılık “Uçuyor” mu?

Pandemi sonrasında hızlı bir toparlanma yaşayan taşımacılık sektörü, özellikle de havacılık endüstrisi, Rusya – Ukrayna savaşıyla bir dönem durdurulamayan enerji fiyatlarına rağmen güçlü bir duruş sergiledi.

  • Peki, resesyon endişelerinin arttığı ve faiz artırımlarıyla birlikte ekonomik yavaşlamanın artık gözle görülür şekilde hissedildiği bu dönemde havacılığa olan talep neden artıyor?

Salı günü, İngiltere merkezli havacılık şirketi easyJet açıkladığı bilançosunda, önümüzdeki yaz ve 2023 yılının devamı için güçlü tahminler paylaştı. Sektör özelinde ABD ve Avrupalı diğer şirketler de enflasyon ve belirsiz ekonomik görünüme rağmen benzer trendde kârlılık beklentileri açıkladı.

Sektör yöneticileri talepteki dayanıklılığı insanların, aradan geçen üç yıla rağmen normale dönme ve seyahat etme arzusuna bağlıyor. 

  • easyJet CEO’su Johan Lundgren, tüketicilerin seyahat etmeyi, 2020 – 2022 yılları arasındaki kısıtlamalar ve pandeminin sona ermesi sebebiyle önceliklendirdiğine değiniyor.

👀 Hisse performanslarını ne etkiledi?

  • Delta Airlines ve United Airlines ilk çeyrek sonuçlarında analist tahminlerinin altında hisse başı kâr ve gelir açıklamış olsalar da paylaştıkları 2023 görünümü ve sonraki çeyrekler için daha yüksek kârlılık tahminleriyle yatırımcıların havacılık hisselerine yönelmesini sağladılar.

📈 Dikkat Çeken Hisse Hareketleri:

  • United Airlines (UAL, +7,50%): Son birkaç işlem gününde tüm hareketli ortalamalarının altında işlem gören havacılık devi, dünkü 7%’yi aşan kazancıyla 20 ve 100 günlük hareketli ortalamalarını aşmış durumda.
  • Sun Country Airlines (SNCY, +4,61%): Aralık 2022’deki dip seviyesinden çizilen trend desteğinden yukarı yönlü tepki alan ABD’li hava yolu şirketi, sektör ortalamasının da üzerinde bir performans gösteriyor.
  • Air Transport Services (ATSG, +3,25%): Havacılık hisseleri arasında bir süredir negatif ayrışan Air Transport Sevices şirketi, üçlü dip görüntüsünden toparlanma göstermeye çalışıyor. ATSG’nin gün içinde 20 günlük hareketli ortalamasında dirençle karşılaştığını da belirtebiliriz.
  • Alaska Air (ALK, +2,59%): Seattle merkezli havayolu grubu, 23 Mart’taki dip seviyesinden güçlü bir toparlanma gösteriyor. RSI ise 56 seviyesinde yukarı yönlü hareket ediyor. 
  • American Airlines (AAL, +2,56%): İşlem hacimleriyle en çok alım-satım yapılan havacılık hisselerinden biri olan American Airlines da sektördeki diğer hisselere benzer bir görünümde hareket ediyor. Şirketin 20 – 50 ve 100  günlük hareketli ortalamalarının altında işlem gördüğünü söyleyebiliriz.
  • Delta Air Lines (DAL, +1,61%): Analist beklentilerinin altında gelir ve hisse başı kazanç açıklayan bir diğer havacılık devi, bilançosuna rağmen 2023 görünüm tahminleriyle son 3 işlem gününde 6%’dan fazla primlendi.
  • Southwest Airlines (LUV, +1,22%): 1967 yılında kurulan Dallas merkezli Southwest Airlines, 50 günlük hareketli ortalamasının hemen altında işlem görüyor. 27 Nisan’da kazanç raporunu paylaşacak şirketin hisse başına 0,23 dolar zarar ve 5,72 milyar dolar gelir açıklaması bekleniyor. 

Sektör Notu: Havacılık “Uçuyor” mu?

Bu içerik, içeriğin yayınlandığı günkü veriler baz alınarak hazırlanmıştır. İçerikte geçen hedef fiyat tahminleri, uzman ve analist yorumları bu içeriğin yayınlandığı tarihte geçerlidir. Bu tahmin ve yorumlar zaman içinde değişkenlik gösterebilmektedir. Bu sayfada yer alan haberler ve haberlerin içerdiği şirketler hakkındaki bilgiler yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Kullanılan hisse işlem görselleri; hisse adı, fiyatı ve grafikleri de dahil temsilidir, yatırım tavsiyesi değildir.
Detaylı bilgi için: Midas Sorumluluk Beyanı

Bu içerik hazırlanırken faydalanılan kaynaklar: TradingView, Financial Times