Borsa İstanbul

Seçim Bitti: Piyasalarda Ne Oldu, Ne Olacak?

Nisan 1, 2024 • 6 dakika okuma süresi
Seçim Bitti: Piyasalarda Ne Oldu, Ne Olacak?

2024 yerel seçimleri geride kaldı. Piyasalarda seçim sonrası havada büyük bir değişim görülmedi. Ekonomist beklentileri de bundan sonraki süreçte önemli bir değişim göstermeyeceği yönünde şekilendi.

Borsa Seçim Sonucu ve Açıklamaların Etkisiyle Kararsız

Seçimlerin geride kalmasıyla, piyasa üzerinde yarattığı “belirsizlik” etkisi ortadan kalktı. Borsa İstanbul buradan destek alarak güne 1,01% yükselişle başlasa da saat 16.10 itibarıyla bakıldığında günün geri kalanında söz konusu yükselişini koruyamadığı gözüküyor. BIST 100 endeksi şu dakikalarda 0,22% yatay negatif seyirle 9125,80 puandan işlem görüyor.

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, seçim sonrası yaptığı açıklamada, ekonomide haziran ayından bu yana uygulanan sıkı para politikasının devam edeceği yönünde mesajlar verdi. Diğer yandan benzer bir açıklamada sabah saatlerinde Hazine ve Maliye Bakanı Mehmet Şimşek’ten geldi.

Şimşek, Eylül 2023’te açıkladıkları Orta Vadeli Program’a (OVP) uyulacağını ve ana hedeflerinin enflasyonu düşürmek olacağını belirterek “Sıkı para, seçici kredi ve gelirler politikasına ilaveten kamuda harcama kontrolü yaparak tasarrufu ön planda tutacağız.” dedi.

Bu açıklamalardan hareketle, enflasyon görünümündeki bozulma ve buna bağlı olarak sıkı para politikasında devamlılık mesajları, artabilecek ekstra faiz maliyetleri sebebiyle borsa üzerinde baskı unsuru olarak öne çıkan konulardan biri olarak değerlendirilebilir. Fakat diğer yandan, Türkiye’nin seçim sonrasında “ortodoks” ekonomi politikaları çerçevesinde kalacağına yönelik sinyaller, ekonomiye “güven” açısından önem arz ediyor. Bu bağlamda özellikle yabancı yatırımcıların son dönemde Türkiye’ye karşı yeniden artışa geçen güveninin, devam edeceğine yönelik yorumlar geliyor. 

Borsadaki düşüşe sebep olarak gösterilebilecek bir diğer başlık da seçim sonuçlarının etkisiyle kamuoyunda konuşulan “erken seçim” tartışmaları. Dün gerçekleştirilen yerel seçimler, muhalefetin üstünlüğü ile sonuçlandı. Bu durum, kamuoyunda olası bir erken genel seçimin habercisi olabileceği söylemlerinin dillendirilmesine yol açtı. Her ne kadar, dün yaptığı konuşmada Erdoğan, bu duruma kapıyı kapattığını dair sinyaller verse de bazı kesimler, Türkiye’nin yakın zamanda yeniden bir seçim atmosferine girebileceği beklentileri sebebiyle yabancı yatırımların borsaya gelmesi için temkinli davranabileceği görüşlerini dile getirdi. 

Ayrıca bu seçim sonrası beklentiler ve önceki seçimler sonrasında borsada yaşanan seyre ilişkin detaylı analiz için bu içeriğimize bakabilirsin.

Dolar/TL’de Son Durum

Seçim sonrası yönü en merak edilen dolar/TL kuru ise 16.10 sularında 1,24% düşüş ve 31,97 TL ile negatif bir seyir izliyor. Dolar sabah saatlerinde ise 0,22’lik sınırlı pozitif yükseliş göstermişti.

Seçimin geride kalması ve gelen mesajlarla, ekonomide seçim sonrası olası bir politika değişikliği ihtimalleri artık ortadan kalkmış gözüküyor. Türkiye’de uygulanan sıkı para politikasının enflasyon üzerindeki etkisini yılın 2. yarısında göstermesi bekleniyor. Diğer yandan ağırlıklı görüş enflasyonun mayıs ayında zirve yaparak düşüşünü mayıstan sonra başlatması. 

Geçtiğimiz yıl 28 Mayıs seçimi öncesi döviz satışı gibi uygulamalarla merkez bankası Dolar/TL kurunu 20 TL’nin altında tutabildi. Fakat seçimlerin ardından 30 Mayıs’ta 20,08 TL’ye çıkan kurdaki artış hız kesmedi. Haziran sonunda 25 TL sınırını aşan Dolar/TL kuru 26 Temmuz itibarıyla 26,97 TL’ye çıkmıştı. Kur şu anda ise 32,44 TL seviyesinde. 

Dubai merkezli Tellimer stratejisti Hasnain Malik bir raporunda, “Erdoğan’ın yerel seçim kaybı makro politikayı (şimdilik) rayından çıkarmamalı.” dedi ve eğer sonuçtan büyük ölçüde ekonomik sıkıntılar ve özellikle de enflasyon sorumluysa, o zaman “enflasyonla mücadele artık ekonomik olduğu kadar siyasi bir önceliktir ve bu da kısa vadede ortodoks politika rotasının düzeltilmesini desteklemelidir.” diye ekledi.

28 Mayıs sonrası dolar/TL’nin detaylı analizi için içeriğimize bakabilirsin.

Gram Altın Güne Rekorla Başladı

Seçim öncesi yükseliş ivmesi yaşanan gram altın, seçim sonrasında da sabah saatlerinde çizgisini bozmadı. Sabah saatlerinde ons altının güne 2265 dolara kadar yükselerek başlaması ve dolar/TL’deki sınırlı yükselişle gram altın zirvesini yeniledi. 

Fiyatı dolar/TL ve ons altına göre hesaplanan gram altın, günün ilk saatlerinde 2362 liradan işlem görüyordu. Ancak, doların yönünü aşağı çevirmesi ile 16.10 sularında 0,57%’lik sınırlı düşüş ile 2314 lira seviyesine çekildi. Ons altın ise sabah saatlerindeki yükselişine devam ediyor. Ons şu anda 1,14% yükselişle 2255 dolardan fiyatlanıyor.

Diğer yandan gram altının önümüzdeki süreçlerdeki seyri için, ons altın ve dolar/TL tarafındaki beklentiler de önemli. 

Ons altında için küresel piyasalarda yatırımcıların gözü kulağı ABD Merkez Bankası Fed’den gelecek faiz indirim sürecinde. ABD’de tüketici enflasyonu son verilere göre yıllık bazda 3,2% ve Fed’in 2%’lik hedefinin bir miktar üzerinde. Piyasalar Fed’in ne zaman faiz indirimine başlayacağı yönünde görüş bildirirken, geçtiğimiz günlerde bir etkinlikte konuşan Başkan Jerome Powell, faiz indirimi için “acele” etmeyeceklerini ifade etti. Yaptığı konuşmada Powell “Son veriler, geçen yılın 2. yarısında olduğu gibi düşük değildi. Ancak kesinlikle görmek istediğimiz yere yakın” diyerek şöyle devam etti:

“Faiz oranlarını çok erken düşürürsek enflasyonun geri dönme ihtimali var ve geri dönmek zorunda kalabiliriz, bu da çok yıkıcı olur. Bu ekonomi açısından iyi bir şey olmayacaktır. Çok uzun süre beklememizin de riski var. Bu durum ekonomiye ve belki de iş gücü piyasasına gereksiz zararlar verebilir” 

Fed’in beklenenden uzun süre faiz oranlarını yüksek tutması ons altını aşağı yönlü olarak baskılayabilir. Diğer yandan faiz indirimine başlanan senaryoda ise ons altın yukarı yönlü ivmesine güç katabilir. 

Dolar/TL Beklentileri

Türkiye’de resmi kurumlar doğrudan kur tahmininde bulunmuyor ancak Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası (TCMB), piyasadaki aktörlerle her ay “Piyasa Katılımcıları Anketi” gerçekleştiriyor ve sonuçlarını ilan ediyor. TCMB’nin son anketine göre piyasa, dolar/TL kurunun yıl sonunda 40,53 TL olmasını öngördü. 

Midas'ın Kulakları Baner

Bu içerik, içeriğin yayınlandığı günkü veriler baz alınarak hazırlanmıştır. İçerikte geçen hedef fiyat tahminleri, uzman ve analist yorumları bu içeriğin yayınlandığı tarihte geçerlidir. Bu tahmin ve yorumlar zaman içinde değişkenlik gösterebilmektedir. Bu sayfada yer alan haberler ve haberlerin içerdiği şirketler hakkındaki bilgiler yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Kullanılan hisse işlem görselleri; hisse adı, fiyatı ve grafikleri de dahil temsilidir, yatırım tavsiyesi değildir.
Detaylı bilgi için: Midas Sorumluluk Beyanı

Bu içerik hazırlanırken faydalanılan kaynaklar: TCMB, X, Bloomberg HT

Midas Bülten’e abone ol, finansal gündemi takip et.

Midas Uygulamasını İndirin

Parça Hisse

Ücretsiz Canlı Veri

Düşük İşlem Ücreti