Borsa İstanbul Notları

2024 Yerel Seçim Sonrası Borsa Ne Olur?

Mart 26, 2024 • 4 dakika okuma süresi
2024 Yerel Seçim Sonrası Borsa Ne Olur?

Borsada nabzın yükseldiği, ülke gündeminin seçime odaklanılması ile yoğun seyrettiği bir dönem yaşıyoruz. Bu yazımızda 2024 Türkiye yerel seçimlerinde, resmî adıyla 31 Mart 2024 Mahallî İdareler Genel Seçimleri sürecinde;

  • Önceki seçim döneminde borsa fiyatlamaları ne yönde oluşmuştu?
  • Uzmanların süreç üzerine yorumları ne yönde?

Sorularına cevap arayarak ışık tutmaya çalışacağız. Hazırsan haydi başlayalım!

Önceki seçim döneminde borsa fiyatlamaları ne yönde oluşmuştu?

Önceki seçimler ne zaman gerçekleşti? Nasıl sonuçlandı?

Bir önceki seçim olan Türkiye genel seçimleri 14 Mayıs 2023’te gerçekleşirken, Cumhurbaşkanlığı seçiminin ikinci turu ise 28 Mayıs 2023’te tamamlanmıştı. 2014’ten beri görevde olan Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan 2023’teki seçimde yeniden Cumhurbaşkanı seçilmişti.

Seçim öncesi ilk 2 negatif tamamlandı

Takvim olarak bir önceki seçim öncesindeki 2 aylık aralığın 14 Mart-14 Mayıs 2023 tarihleri olduğu görülüyor. Seçim öncesi belirtilen tarih aralığında BIST100 getiri performansı -7,9% olarak gerçekleşmişti. Yüksek enflasyon artışının hakim olduğu dönemde yatay, hatta negatif seyreden süreç yatırımcılar için oldukça yorucu bir dönemdi denebilir.

2024 Yerel Seçim Sonrası Borsa Ne Olur?

Seçimin ikinci tura kalması belirsizliğin devam etmesine neden oldu!

Genel seçimlerle beraber gerçekleştirilen Cumhurbaşkanlığı seçiminin ilk turda sonuçlanmayarak 15 gün sonra 28 Mayıs tarihinde tekrarlandığına şahit olunmuştu. İkinci tura kalan Cumhurbaşkanlığı seçimleri döneminde ilk tur ile ikinci tur arasında 14 Mayıs-28 Mayıs aralığında agresif fiyat hareketlerinin hakim olduğu ve belirtilen aralıkta BIST100 endeksinin getiri performansı -4,5% olarak gerçekleştiği görülmüştü. Seçim geriliminin bir nebze atlatıldığı ancak cumhurbaşkanlığı seçimi adına belirsizliğin hakim olduğu süreçte ise yine yüksek fiyat oynaklığı ile dolu ve düşüşle tamamlanan bir süreç izlendi.

Seçim sonrası ilk bir ay ve ikinci ay sonunda yüzler gülmeye başladı!

Tamamlanan ikinci tur seçimleri ardından hem genel seçimler hem de cumhurbaşkanlığı seçimlerinin nihayete kavuşarak sonlandığı, belirsizliklerin ortadan kalktığı yeni bir döneme geçiş yapılmış oldu. 28 Mayıs 2023 tarihinden sonraki ilk 1 aydaki 28 Mayıs-28 Haziran 2023 döneminde BIST100 performansının 25,7% olarak gerçekleştiği, 28 Mayıs-28 Temmuz döneminde seçim sonrası ilk 2 aylık süreçte ise 54,3% performans sağlandığı izlenmişti. İlk bir ayda piyasanın ilk tepkisinin net şekilde olumlu olduğu ve hatta ikinci ayında tamamlanması ile tam anlamıyla bir ralli havası yaşandığı görülmüştü.

Buradan hangi çıkarımlarda bulunabiliriz?

  • Burada yer alan sonuçlardan yola çıkarak seçim dönemlerinde fiyat hareketlerinin arttığı ve agresifleştiği, piyasanın belirsizlikten olumsuz etkilendiği ve belirsizliğin ortadan kalkmasının genel anlamda pozitif etki yarattığını anlamak mümkün.
  • Bu sonuçlardan yola çıkarak yatırımcıların her şeyden önce hızlı değişen fiyat hareketlerinin illüzyonuna kapılmadan sakin kalmaları sağlıklı olacaktır.
  • Sonuç olarak önceki seçim döneminden mevcut döneme birçok denge ve unsurun farklılaştığını unutmamak gerek. Nitekim o döneme görece politika faizi oranlarında ciddi yükseliş kaydedilerek 50% seviyesine ulaşıldığı da unutulmamalı.
  • Ek olarak Cumhurbaşkanlığı seçimi ile yerel seçimin piyasalara olan etkisinin aynı olmayabileceğini de belirtebiliriz.
2024 Yerel Seçim Sonrası Borsa Ne Olur?

Seçim Sonrası Borsa Beklentisi

Uzmanların süreç üzerine yorumları ne yönde?

Borsa Analisti Tuncay Turşucu, vermiş olduğu demeçlerde genel seyrin BIST100 endeksi için bir dönem yatay bir bantta hareket oluşabileceği ve bunun yanında yatay bant içinde fiyat oynaklığının yüksek olduğu bir senaryonun gerçekleşeceği yönündeki düşünce ve tahminlerini paylaştı. Bu görüşe bir diğer temel dayanak olarak TCMB’nin son PPK toplantısı kararı sonucu politika faizinin 500 baz puan artırarak 50%’ye çıkarılmasına dikkat çekerek, bu durumunda borsa üzerinde bir baskı oluşturabileceği düşüncesini belirtti. 

2024’e büyük resimde bakıldığında ise ekonomi politikaların kararlılıkla sürdürüldüğü ve anomali yaratacak beklenmedik olumsuz bir gelişme olmadığı müddetçe yılın ikinci yarısının daha iyimser seyrederek yükselişle tamamlanabileceği vurgusunu paylaştı.

Midas'ın Kulakları Baner

Bu içerik, içeriğin yayınlandığı günkü veriler baz alınarak hazırlanmıştır. İçerikte geçen hedef fiyat tahminleri, uzman ve analist yorumları bu içeriğin yayınlandığı tarihte geçerlidir. Bu tahmin ve yorumlar zaman içinde değişkenlik gösterebilmektedir. Bu sayfada yer alan haberler ve haberlerin içerdiği şirketler hakkındaki bilgiler yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Kullanılan hisse işlem görselleri; hisse adı, fiyatı ve grafikleri de dahil temsilidir, yatırım tavsiyesi değildir.
Detaylı bilgi için: Midas Sorumluluk Beyanı

Bu içerik hazırlanırken faydalanılan kaynaklar: KAP, Finnet2000

Midas Bülten’e abone ol, finansal gündemi takip et.

Midas Uygulamasını İndirin

Parça Hisse

Ücretsiz Canlı Veri

Düşük İşlem Ücreti