BIST Şirket Haberleri

SAHOL: 2024’te Büyük Bir Yatırımımız Olacak

January 17, 2024 • 4 dakika okuma süresi
SAHOL: 2024’te Büyük Bir Yatırımımız Olacak

Sabancı Holding (SAHOL) CEO’su Cenk Alper, Davos’ta yaptığı açıklamalarda 2024 yılında “büyük” bir yatırım yapacaklarını açıkladı.

Enerji alanında büyümeye devam edeceklerini belirten Alper, “Öncelikle enerjide büyümeye devam edeceğiz. Bugün net aktif değerimiz neredeyse üçte biri enerji işimiz oldu. Enerjisa üretiminin gelmiş olduğu büyüklük gerçekten bizi ve yatırımcılarımızı çok memnun ediyor. Onun dışında dijitalleşmenin Holding’de çok ileri seviyelere geldiğini hep birlikte göreceksiniz ” ifadelerini kullandı.

Alper, “2024 yılının sonundaki en önemli şey inşallah büyük bir yatırımı hep birlikte göreceğiz” diyerek yatırım hakkındaki sözlerine şöyle devam etti:

“Bugün üçte bire gelen banka ve enerji işimizin yanı sıra geri kalan biraz parçalanmış durumda. İşte o geri kalanda da bu üçte birlere yaklaşacak büyüklükleri oluşturmak. 2 milyar dolarlara gelebilecek şirketleri oluşturmak”

Halka Arz İçin Piyasanın Hazır Olmadığını Görüyoruz

Enerjisa’nın (ENJSA) değerinin 4 milyar dolar olduğunu ifade eden Alper “Buna yatırımları da eklediğinizde değerin çok rahat 5 milyar doların üzerine çıktığını biliyoruz.” dedi.

SAHOL: 2024'te Büyük Bir Yatırımımız Olacak

Geçtiğimiz günlerde Sabancı Holding Enerji Grup Başkanı Kıvanç Zaimler, Enerjisa Üretim’in halka arza hazır olduğunu ifade etmişti. Alper “Bir şirketin halkı arıza arz edilebilmesi için bir, şirketin hazır olması lazım. İkincisi piyasaların hazır olması lazım. Şirketimiz hazır. Hem dünya piyasaların hem de Türkiye piyasalarının daha hazır olmadığını görüyoruz. Önümüzde seçimler var o seçimler sonrasında inşallah bugün yürütülen ekonomik politikalar devam ederse Türkiye için bir fırsat penceresi açılır” diye konuştu.

“Teknosa’yı Dijital Bir Şirkete Dönüştürmek İstiyoruz”

Alper, Teknosa’yı (TKNSA) dijital bir pazar yerine dönüştürmek istediklerini belirterek, “Pazar yerimizi geçen sene açmıştık ve buradaki müşteri kazanımı buradaki tedarikçi kazanımı çok iyi noktalara geldi. Teknosa gerçekten kendisinden beklenilen daha hızlı şekilde büyüyor. Bunun yanına iki tane şirket satın almıştık. Şimdi yakından veri merkezlerini analiz ediyoruz. Yapay zekanın fırsatlarına bakıyoruz, bütün bunları hepsini bir araya getirdiğimizde gene dijital iş kolumuzu toplam net aktif değerimizle sayılabilir önemli bir büyüklüğe gelmesini hedefliyoruz.” dedi.

SAHOL: 2024'te Büyük Bir Yatırımımız Olacak

Alper, yenilenebilir enerjinin önemine de vurgu yaparak şöyle dedi:

“Dünyadaki temiz enerji, enerji dönüşümü gerçekten döndürülemez bir noktaya gelmiş. Dün Fatih Birol ile bir toplantıya katıldık. Görüyoruz ki geçen sene için de yapılan yatırımların neredeyse 80%’i yenilenebilir enerjiye yapılmış. Burada çok büyük bir dönüşüm var ve biraz önce bahsettiğiniz yapay zekanın ilerleyebilmesi için temiz enerji dönüşümünün devam etmesi lazım.

“Yapay Zeka Seferberliğine İhtiyaç Var”

Alper, yapay zekanın dönüştürücü bir noktaya geldiğine dikkat çekerek şöyle devam etti:

“Tüm iş kollarını dönüştürüyor, verimliliği dönüştürüyor. Öncelikle yazılım sektörü kendisini dönüştürüyor bugün yazılımcıların neredeyse işlerinin yüzde 40’ı boşa çıkmış durumda bu verimlilik artışı ile daha da önemlisi sağlıkta eğitimde malzeme biliminde araştırma geliştirmede eğer elinizde doğru veri varsa yapay zekâ yöntemleriyle bu verilerle sonuç alabilmek inanılmaz hızlanmış durumda. Dünyada rekabetçilik değişiyor dolayısıyla Türkiye olarak bizim bir ihracat seferberliğimiz var bence bu ihracat seferberliğini yanına şimdi üretken yapay zekâ seferberliği koymak zorundayız yoksa Türkiye olarak hem coğrafi konumu hem yetenekli iş gücümüz nedeniyle kazanmış olduğumuz rekabetçi iş gücümüzü kaybedebiliriz”

SAHOL: 2024'te Büyük Bir Yatırımımız Olacak

Bu içerik, içeriğin yayınlandığı günkü veriler baz alınarak hazırlanmıştır. İçerikte geçen hedef fiyat tahminleri, uzman ve analist yorumları bu içeriğin yayınlandığı tarihte geçerlidir. Bu tahmin ve yorumlar zaman içinde değişkenlik gösterebilmektedir. Bu sayfada yer alan haberler ve haberlerin içerdiği şirketler hakkındaki bilgiler yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Kullanılan hisse işlem görselleri; hisse adı, fiyatı ve grafikleri de dahil temsilidir, yatırım tavsiyesi değildir.
Detaylı bilgi için: Midas Sorumluluk Beyanı

Bu içerik hazırlanırken faydalanılan kaynaklar: Bloomberg HT