ABD Borsası Notları

Robusta Kahve Fiyatları Zirveyi Gördü

March 27, 2024 • 2 dakika okuma süresi
Robusta Kahve Fiyatları Zirveyi Gördü

🍫 Küresel piyasalar kakao fiyatlarındaki yükselişi henüz sindirememişken çikolataların eşlikçisi kahvenin fiyatlarında da belirgin bir yükseliş takip ediliyor.

☕ Özellikle espresso ve hazır kahvelerde kullanılan Robusta çekirdekleri, yıl başından bu yana %50 artarak 2008’deki zirvenin üzerinde işlem görmeye başladı. 

Peki ama neden? 👇

Kakao çekirdeklerinin kurumasına neden olan El Nino hava olayı, kahve çekirdeklerini de etkilemiş durumda. Vietnam’daki kahve üreticileri bu sıcak ve kuru havadan fazlasıyla etkileniyor.

Robusta Kahve Fiyatları Zirveyi Gördü

Bir de şöyle bir durum var: Çiftçiler, kahveden daha fazla para kazanabilecekleri başka şeyleri de düşünmeye başladı. Bu yüzden üreticiler kahve yerine insanların çok sevdiği durian ve avokado gibi meyveleri yetiştirmeye karar verdi.

Bu da demek oluyor ki kahve çekirdekleri azalıyor ve arz-talep dengesizliği nedeniyle kahvenin fiyatı yükseliyor.

Vietnamlı kahve üreticileri, bir önceki yıla göre ihracatın eylül ayına kadar yaklaşık %20 düşmesini bekliyor. Diğer taraftan Brezilya ve Endonezya’da mayıs ile birlikte hasat başladığında da piyasanın sıkı kalması bekleniyor.

Önümüzdeki yıl için de kahveseverleri kötü haberler bekliyor olabilir. Çünkü Vietnam’daki sulama sıkıntılarının devam edeceği öngörülüyor.

Robusta Kahve Fiyatları Zirveyi Gördü

Bu içerik, içeriğin yayınlandığı günkü veriler baz alınarak hazırlanmıştır. İçerikte geçen hedef fiyat tahminleri, uzman ve analist yorumları bu içeriğin yayınlandığı tarihte geçerlidir. Bu tahmin ve yorumlar zaman içinde değişkenlik gösterebilmektedir. Bu sayfada yer alan haberler ve haberlerin içerdiği şirketler hakkındaki bilgiler yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Kullanılan hisse işlem görselleri; hisse adı, fiyatı ve grafikleri de dahil temsilidir, yatırım tavsiyesi değildir.
Detaylı bilgi için: Midas Sorumluluk Beyanı


Bu içerik hazırlanırken faydalanılan kaynak: Yahoo Finance