Borsa Yorumları

Rallinin Eşiğindeki Biyoteknoloji Hisseleri

April 17, 2024 • 4 dakika okuma süresi
Rallinin Eşiğindeki Biyoteknoloji Hisseleri

Geçtiğimiz yılın sonundan bu yana Fed’in faizleri ne zaman indireceğine dair tartışmalar bir alevlenip bir sönedursun, Wall Street tam da bu ortamda biyoteknoloji şirketlerindeki fırsatların arttığını düşünüyor.

Morgan Stanley analistleri, geçtiğimiz haftalarda biyoteknoloji hisselerinin ilk faiz indiriminden önceki aylarda daha iyi performans gösterdiğin; ancak aksine, grubun faizler düşürüldükten sonraki ilk dönemde düşük performans gösterme eğiliminde olduğunu söyledi.

Nitekim Nasdaq Biyoteknoloji Endeksi, ekim ayındaki en düşük seviyesinden bu yana yaklaşık 14% yükseldi.

Morgan Stanley ayrıca, biyoteknoloji hisseleri için durumun finansman ortamı ve birleşme ve satın almaların yanı sıra yaklaşan yeniliklerin görünümü ile daha da güçlendiğine inanıyor:

Faizlerin düşüş eğiliminde olduğunu, yeni inovasyonların yapıldığını ve birleşme ve satın almaların devam ettiğini varsayarsak, sektör için bir başka sürekli ve üstün performans döngüsü potansiyeli görüyoruz.

🤝 Birleşme ve Satın Almaların Olası Hedefleri

Biyoteknoloji alanında 2023’ün sonundaki hızlı birleşme ve satın alma temposu, bu yılın ilk çeyreğinde de devam etti. Son üç aylık dönemde 13 biyoteknoloji anlaşmasını takip eden Needham analisti Joseph Stringer, anlaşma hızının 2018’e kadar uzanan 8,2 anlaşmadan oluşan üç aylık ortalamanın oldukça üzerinde olduğunu söyledi.

Stringer, alıcıların geliştirme aşamasında olan ileri aşama tedavilere sahip şirketleri tercih ettiklerini ancak son zamanlarda yapılan anlaşmaların daha erken aşama tedavilere sahip biyoteknolojileri de içerdiğini söyledi. Bu yeni eğilim, riske karşı daha büyük bir iştah olabileceğini gösteriyor.

Birleşme ve satın alma faaliyetlerinin 2024’ün geri kalanında ortalamanın üzerinde kalacağını ve 1-3 milyar dolar aralığında anlaşma büyüklükleri ve özellikle onkoloji, immünoloji ve nadir hastalıklara odaklanarak orta aşamadaki hedef şirketlere daha fazla yöneleceğini düşünüyoruz.” diyen Stringer, Phathom Pharmaceutical (PHAT), Vaxcyte (PCVX) ve Rhythm Pharmaceuticals’ı (RYTM) satın alınma olasılığı en yüksek şirketler olarak sıraladı.

🔮 Phathom hisseleri, bu yıl şimdiye kadar 9%’un üzerinde yükselse de analistlerin ortalama hedef fiyatları, hissenin 90%’a yakın yükselebileceğini gösteriyor. 

Gastrointestinal tedavilere odaklanan New Jersey merkezli şirket, kısa süre önce erozif özofajit ve buna bağlı mide ekşimesi tedavilerinde kullanılan Voquenza tedavisi için ABD Gıda ve İlaç İdaresi’nden onayını aldı. 

🔮Pnömokok aşısı üzerinde çalışan Vaxcyte’in hisseleri ise ocak ayından bu yana yatay seyretse de LSEG’e göre analistler, hisse için önümüzdeki 12 ay içinde ortalama 60% artış öngörüyor.

🔮 Öte yandan hipotalamus hasarının neden olduğu hipotalamik obezite için bir tedavi olan Imcivree’yi geliştiren Rhythm hisseleri bugüne kadar 15%’e yakın düşüş gösterdi. Ancak hisseyi izleyen dokuz analistin tamamı RYTM’i “GÜÇLÜ AL” veya “AL” olarak değerlendiriyor. Konsensüs hedef fiyat ise hissede 35%’lik bir artışa işaret ediyor. 

Analistler ayrıca, AbbVie (ABBV), Bristol Myers Squibb (BMY) ve Pfizer’in (PFE) yakın zamanda anlaşmalar yapmış olmasına rağmen, bu üç şirketin orta vadede en olası satın alıcılar arasında yer almaya devam ettiğini ekledi.

🚀 Potansiyel İnovasyon Kazananları

Morgan Stanley ayrıca, klinik deney verileri ve FDA onayları gibi temel katalizörler daha uzakta olsa bile güçlü bir ilaç platformuna sahip biyoteknoloji hisselerine sahip olmayı tercih ediyor.

Rhythm, Morgan Stanley’nin bu kategoride tercih ettiği ve “YÜKSEK PORTFÖY AĞIRLIĞI” olarak değerlendirilen hisselerden biri. Bankanın beğendiği diğer hisseler arasında önde gelen bir genom düzenleme şirketi Intellia Therapeutics (NTLA) ve nadir hastalıklar için gen tedavilerine odaklanan Rocket Pharmaceuticals (RCKT) yer alıyor.

Rallinin Eşiğindeki Biyoteknoloji Hisseleri

Bu içerik, içeriğin yayınlandığı günkü veriler baz alınarak hazırlanmıştır. İçerikte geçen hedef fiyat tahminleri, uzman ve analist yorumları bu içeriğin yayınlandığı tarihte geçerlidir. Bu tahmin ve yorumlar zaman içinde değişkenlik gösterebilmektedir. Bu sayfada yer alan haberler ve haberlerin içerdiği şirketler hakkındaki bilgiler yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Kullanılan hisse işlem görselleri; hisse adı, fiyatı ve grafikleri de dahil temsilidir, yatırım tavsiyesi değildir.
Detaylı bilgi için: Midas Sorumluluk Beyanı

Bu içerik hazırlanırken faydalanılan kaynak: CNBC