Borsa İstanbul Notları

PPK Sonrası Endekste İştah Arttı

January 30, 2024 • 2 dakika okuma süresi
PPK Sonrası Endekste İştah Arttı

📊 30 ocak tarihinde güncel bakışla BIST100 endeksinde kritik 8.000 seviyesi üzerine ivmelenmenin başladığı görülüyor. PPK kararları sonrasında yönünü yukarıya çeviren endekste toparlanmalar devam ediyor ve tarihi zirveye yakınsamalar sürüyor. faiz artırımlarında sona gelindiği ibaresinin karar metninde vurgulanması riskli varlıklar olan hisse senetlerine ilgiyi artırdı.

Saat 15.40 itibarıyla 8.486 seviyelerinde 0,17% ile yatay seyir sürüyor. Piyasanın yeni odak seviyesinin 8.500 olduğu izleniyor bu seviyenin aşılması halinde yeni bir ivmelenme için önemli olabilir.

Beklentilere paralel olarak gerçekleşen karar, piyasada açıklandığı gün ve bugün için olumlu fiyatlamaları beraberinde getirdi. Endekste tüm sektörlere dağılan toplu bir yükseliş ve ivmelenme söz konusu oldu. Öngörülebilir ve tahminlere paralel gerçekleşen kararlar piyasada oluşmaya başlayan güveni desteklemeye devam etti.

👉 Garanti BBVA’nın (GARAN) beklenti üzeri gerçekleşen 4. çeyrek finansallarının açıklanması ardından piyasaya etkisi ilkk bakışta nötr olduğu görülüyor.

💡 Pozitif ayrışan endekslere baktığımızda endeks ağırlıkları düşük sektörlerin daha ağırlıkta olduğu görülüyor.

📌 Günlük kapanış henüz gerçekleşmese de yükselişle pozitif ayrışan sektörler:.

  • Kobi Sanayi
  • Orman Kağıt
  • Bilişim
  • Turizm
  • Halka Arz

Zirvede Fiyatlanan Hisseler!

Endeksin tarihi zirvesinde olmamasına rağmen teknik anlamda yeni zirveler de oluşturan hisseler olabilir. İşte zirvede fiyatlanan 5 şirket ve güncel kapanış fiyatları:

🏅AYES: 33,00 TL

🏅BALAT: 21,50 TL

🏅BASCM: 9,48 TL

🏅BAYRK: 42,50 TL

🏅CATES: 88,00 TL

📈 Yabancı ilgisinin arttığı ve daha da artabileceği beklentileri gündemdeyken yönelimlerin daha likit olan varlıklara olabileceği düşünülüyor. Bu anlamda işlem hacmi ve derinliği daha yüksek hisselerin yabancı yatırımcılarca ön planda olabileceği düşünülebilir. Ayrıca konjonktürel şartlara uygun özelliklere sahip şirketlerde pozitif ayrışmalar beklenebilir.

İlgini çekebilecek “BIST 100’de İlgi Artan Hisseler” içeriğine başlığın üzerine tıklayarak erişebilirsin!

PPK Sonrası Endekste İştah Arttı

Bu içerik, içeriğin yayınlandığı günkü veriler baz alınarak hazırlanmıştır. İçerikte geçen hedef fiyat tahminleri, uzman ve analist yorumları bu içeriğin yayınlandığı tarihte geçerlidir. Bu tahmin ve yorumlar zaman içinde değişkenlik gösterebilmektedir. Bu sayfada yer alan haberler ve haberlerin içerdiği şirketler hakkındaki bilgiler yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Kullanılan hisse işlem görselleri; hisse adı, fiyatı ve grafikleri de dahil temsilidir, yatırım tavsiyesi değildir.
Detaylı bilgi için: Midas Sorumluluk Beyanı

Bu içerik hazırlanırken faydalanılan kaynaklar: KAP, Matriks, Finnet2000.