Ekonomi ve Finans Haberleri

Powell: FED Enflasyon Mücadelesinde Yeterince Adım Atmadı

Powell: FED Enflasyon Mücadelesinde Yeterince Adım Atmadı
Google News Icon Takip Et

FED Başkanı Jerome Powell, merkez bankasının enflasyondaki soğumadan memnun olduklarını ancak söz konusu yukarı yönlü ivmeyi yavaşlatmak için yeterince hamle yapıp yapmadıkları konusunda kararsız olduğunu söyledi. 

FOMC’nin geçtiğimiz haftalarda faiz oranlarını bir kez daha son 22 yılın en yüksek seviyesinde sabit bırakması ve FED’in faiz artışı kampanyasının sonuna geldiği umutları, borsalarda iyi yankı bulmuştu. Yatırımcıların para politikasının gevşeyebileceği ve faiz indiriminin yeniden gündeme gelebileceği beklentilerindeki artışla piyasalar ralli yaptı. 

👀 “Daha Fazla Sıkılaşma Gerekebilir”

Ancak Powell’ın son açıklamaları, faiz artışı döngüsünün henüz sonlanmamış olabileceğine yönelik endişeleri yeniden alevlendirdi. Dün Uluslararası Para Fonu etkinliğinde konuşan Powell, yüksek fiyatlara karşı verilen mücadelede daha fazla adım atılabileceğini söyledi:

FOMC enflasyonu zaman içinde 2%’ye düşürmek için yeterince kısıtlayıcı bir para politikası duruşuna ulaşmaya kararlıdır; böyle bir duruşa ulaştığımızdan emin değiliz.

Powell’ın açıklamaları, enflasyonun hâlâ FED’in hedefinin oldukça üzerinde ancak 2022’nin ilk yarısındaki zirve seviyelerinin de önemli ölçüde altında olduğu bir dönemde geldi. 

Komite, 1980’lerin başından bu yana en agresif politika sıkılaştırmasını oluşturan 11 faiz artırımı serisinde, gösterge faizini sıfıra yakın seviyeden 5,25%-5,5% hedef aralığına taşıdı.

💸 Bu artışlar, FED’in tercih ettiği enflasyon göstergesi olan çekirdek kişisel tüketim harcamaları fiyat endeksinin Şubat 2022’de 5,3%’ten yıllık 3,7%’ye düşmesiyle aynı zamana denk geldi. Daha yaygın olarak takip edilen tüketici fiyat endeksi geçen yılın haziran ayında 9%’un üzerine çıkmıştı.

Meslektaşlarım ve ben enflasyondaki görünümden memnuniyet duyuyoruz ancak enflasyonu sürdürülebilir bir şekilde 2%’ye düşürme sürecinin daha uzun bir yolu olduğunu düşünüyoruz.” diyen Powell, FED’in faizlerin yükselmesi gerekip gerekmediğine ve ne kadar süre yüksek kalması gerektiğine odaklandığını söyleyerek, “Bunu başarana kadar devam edeceğiz.” diye ekledi. 

Powell’ın şahin söylemlerinin ardından borsalar bir haftadan uzun bir süredir devam eden artış serilerini sonlandırarak dünü düşüşle tamamladı. 

❗ “Powell Piyasaları Uyardı”

LPL Financial baş ekonomisti Jeffrey Roach, “Başkan Powell, gelecek yıl faiz indirimi beklentisiyle fazla heveslenen yatırımcılara bir uyarıda bulundu. FED görevine sadık kalacak ve enflasyonun yeniden hızlanması halinde faiz artırımlarına devam edecektir.” yorumunu yapıyor.

Son konuşmalarında olduğu gibi Powell, FED’in yine de çok fazla ve çok az şey yapmak arasındaki riskler daha yakın bir dengeye geldiği için temkinli olabileceğini vurguladı.

CME Group’a göre piyasalar eylül ayında komite üyelerinin yıl sonundan önce çeyrek puanlık bir artış daha yapmasını öngörüyordu ancak şimdi, FOMC’nin 12-13 Aralık toplantısında nihai bir faiz artışını onaylama olasılığının 10%’dan az olduğuna inanıyor. 

Yine de Powell’ın şahin açıklamalarının ardından faiz artışlarına ilişkin artan endişeler ışığında “FED Faiz Artırırsa Ne Olur?” sorusunun cevabını detaylı bir şekilde öğrenmek için bu linkten Midas Akademi YouTube içeriğimizi izleyebilirsin.

Bu içerik, içeriğin yayınlandığı günkü veriler baz alınarak hazırlanmıştır. İçerikte geçen hedef fiyat tahminleri, uzman ve analist yorumları bu içeriğin yayınlandığı tarihte geçerlidir. Bu tahmin ve yorumlar zaman içinde değişkenlik gösterebilmektedir. Bu sayfada yer alan haberler ve haberlerin içerdiği şirketler hakkındaki bilgiler yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Kullanılan hisse işlem görselleri; hisse adı, fiyatı ve grafikleri de dahil temsilidir, yatırım tavsiyesi değildir.
Detaylı bilgi için: Midas Sorumluluk Beyanı

Bu içerik hazırlanırken faydalanılan kaynak: CNBC