Bültenler

Borsalar, Powell’ın Şahin Söylemleriyle Geriledi

Kasım 10, 2023 • 3 dakika okuma süresi
Borsalar, Powell’ın Şahin Söylemleriyle Geriledi

ABD borsaları, zayıf bir Hazine borçlanma ihalesi ve FED Başkanı Jerome Powell’ın enflasyonu kontrol altına almak için daha yüksek faiz oranlarına ihtiyaç duyulabileceği uyarısının ardından dünü ekside tamamladı.

Dün kapanışta; Nasdaq 0,94%, S&P 500 0,81% ve Dow Jones 0,65% düştü.

Analist Yorumu 

Borsalar düne artıda başlasa da FED Başkanı Jerome Powell’ın Uluslararası Para Fonu’nda yaptığı konuşmada, faiz oranlarının enflasyonu merkez bankasının yıllık 2%’lik hedefine sürdürülebilir bir şekilde indirmek için henüz yeterince yüksek olmayabileceğini öne sürmesinin ardından değer kaybetti.

Powell, FED’in 2%’lik hedefinin “güvence altında olmadığını, enflasyonun birkaç numara yaptığını” söyledi.

Uzun vadeli Hazine tahvillerindeki son dalgalanmalar da hisselerde hareketliliğe neden oldu. Dün, 30 yıllık Hazine tahvillerinin 24 milyar dolarlık satışı pek iyi sonuçlanmadı.

D.A. Davidson Varlık Yönetimi Araştırma Direktörü James Ragan, “Bu hâlâ bir odak noktası ve muhtemelen hisse rallisini soğutan bir gelişme. Son hareketler, eğri üzerindeki yüksek oranların ekonomi üzerinde bir fren görevi göreceği korkusunu yansıtıyor.” diyor. 

Öte yandan ekonomik veriler tarafında yatırımcılar, işsizlik yardımı için başvuran Amerikalıların sayısına ilişkin son veriyi inceledi. Geçen hafta açıklanan verilere göre, işsizlik başvuruları geçen hafta 3 bin azalarak 217 bine geriledi ve ekim ayında istihdam yaratma hızı yavaşlasa bile işten çıkarmalar arttı.

Borsayı Hareket Ettirenler

1. S&P 500 ve Nasdaq’ın sırasıyla sekiz ve dokuz günlük kazanç serilerinin ardından borsaların konsolidasyonun eşiğinde olduğu beklentileri

2. Hayal kırıklığına uğratan 30 yıllık Hazine tahvili satışları ve FED Başkanı Powell’ın açıklamalarına gelen tepkiler

3. Bir dizi bilançonun sindirilmesi

Öne Çıkan Sektörler

Güçlü:

Zayıf: Sağlık, Tüketici Ürünleri, Emlak, Kamu Hizmetleri, Ham Madde, Finans

Öne Çıkan Hisseler

Walt Disney (DIS) üçüncü çeyrekte Disney+ streaming hizmeti aboneliklerinde güçlü artışın yanı sıra beklentilerin üzerinde gelen gelir ve kârıyla dünü 6,9% artıda tamamladı.

AstraZeneca (AZN) hisseleri, kanser ilacı satışlarındaki artışa paralel olarak 2023 tahminlerini yükseltmesinin ardından 0,9% yükseldi. 

Lyft (LYFT) Wall Street beklentilerini aşan üçüncü çeyrek bilançosu ve dördüncü çeyreğe ilişkin yükselttiği satış tahminlerine rağmen 6% değer kaybetti.

Midas'ın Kulakları Baner

Bu içerik, içeriğin yayınlandığı günkü veriler baz alınarak hazırlanmıştır. İçerikte geçen hedef fiyat tahminleri, uzman ve analist yorumları bu içeriğin yayınlandığı tarihte geçerlidir. Bu tahmin ve yorumlar zaman içinde değişkenlik gösterebilmektedir. Bu sayfada yer alan haberler ve haberlerin içerdiği şirketler hakkındaki bilgiler yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Kullanılan hisse işlem görselleri; hisse adı, fiyatı ve grafikleri de dahil temsilidir, yatırım tavsiyesi değildir.
Detaylı bilgi için: Midas Sorumluluk Beyanı

Midas Bülten’e abone ol, finansal gündemi takip et.

Midas Uygulamasını İndirin

Parça Hisse

Ücretsiz Canlı Veri

Düşük İşlem Ücreti