Analist Notları

Piyasada Doping Etkisi Yaratan Bir Bilanço: Nvidia

May 25, 2023 • 3 dakika okuma süresi
Piyasada Doping Etkisi Yaratan Bir Bilanço: Nvidia

Çip sektörünün lider şirketi Nvidia (NVDA), 2024 mali yılının ilk çeyreğine ait açıkladığı ve analist tahminlerini geride bıraktığı bilançosuyla, market kapanışından sonra 30%’a yakın yükselişle piyasa değerine yaklaşık 200 milyar dolar daha ekledi.

$NVDA, gelirinin üçüncü çeyrek itibarıyla 11 milyar dolara ulaşmasını bekliyor. Bu, ilk çeyrek için açıkladığı 7,19 milyar dolar gelirin 50%’den fazlasına tekabül ediyor. Yarı iletken devinin hisse başı kârı da analist beklentilerinin üzerinde 1,09 dolar olarak açıklandı.

Piyasada Doping Etkisi Yaratan Bir Bilanço: Nvidia

  • Şirketin gelirlerinin yarısından fazlasını oluşturan veri merkezi birimi 4,28 milyar dolar ile yıldan yıla 14% büyüdü.
  • Son dönemde talebi oldukça artan otonom sürüşlü otomobiller için çip sağlanan otomotiv biriminin gelirleri de geçtiğimiz yılın aynı dönemine kıyasla 114% arttı.

🤖 Nvidia ve Yapay Zekâ

Yapay zekânın teknoloji sektörüne getirdiği sıkı rekabet neticesinde burada oluşan talepten fazlasıyla yararlanan Nvidia, artan talebi karşılamak için yapay zekâ çiplerinin üretimini artıracağını açıkladı.

  • Şirketin bu yıl tanıttığı H100 çipleri, ChatGPT gibi yapay zekâ uygulamalarında sıkça kullanılıyor ve endüstride H100’e bir talep patlaması yaşanıyor.
  • Ne yazık ki bu noktada arz talebe yetişemiyor. Nvidia ise H100 ve A100 yapay zekâ çiplerinin satışlarının önümüzdeki dönemde patlama yapmasını bekliyor.

Ancak yine de şirketin CFO’su Colette Kress, talebin ne hızda artacağını kesin olarak tahmin edemediklerini, bu sebeple sadece birkaç çeyrek ilerisi için beklenti sunulabileceğini açıklıyor.

  • Veri merkezi biriminin; yapay zekâyı entegre etme amacıyla çalışan internet şirketleri, bulut sağlayıcıları gibi müşterilerinin önümüzdeki üç ayda ikiye katlanması bekleniyor.

🎮 “Gaming” Birimi

Çip üreticisinin oyun sektöründeki geliri diğer birimlere nazaran 2,24 milyar dolar ile yıldan yıla 38% küçülme gösterdi.

Piyasada Doping Etkisi Yaratan Bir Bilanço: Nvidia

Nvidia, ürettiği GeForce RTX ekran kartları ve çiplerle oyun sektöründe de lider konumda bulunuyor. Her ne kadar bu noktada gelirde düşüş yaşansa da şirket yaptığı iş birliklerine ve yatırımlara devam ettiğini açıklıyor.

🚙 Otomotiv Birimi

Son dönemde otonom sürüşlü otomobillerin yaygınlaşmasıyla birlikte pek çok otomobil üreticisi, Nvidia’nın ürettiği çipleri araçlarında kullanıyor. 

  • Şirketin bu kalemdeki geliri 295 milyon dolar ile geçtiğimiz yılın aynı dönemine kıyasla 114%, bir önceki çeyreğe kıyasla ise 1% büyüdü. 

Nvidia, otomotiv sektörü biriminin önümüzdeki 6 yılda 14 milyar dolar büyüyeceğini açıklarken elektrikli araç üreticisi BYD de Nvidia ile olan iş birliğini yeni modellerinde de kullanacağını bildiren bir anlaşma imzaladı.

Piyasada Doping Etkisi Yaratan Bir Bilanço: Nvidia

Bu içerik, içeriğin yayınlandığı günkü veriler baz alınarak hazırlanmıştır. İçerikte geçen hedef fiyat tahminleri, uzman ve analist yorumları bu içeriğin yayınlandığı tarihte geçerlidir. Bu tahmin ve yorumlar zaman içinde değişkenlik gösterebilmektedir. Bu sayfada yer alan haberler ve haberlerin içerdiği şirketler hakkındaki bilgiler yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Kullanılan hisse işlem görselleri; hisse adı, fiyatı ve grafikleri de dahil temsilidir, yatırım tavsiyesi değildir.
Detaylı bilgi için: Midas Sorumluluk Beyanı


Bu analist notu hazırlanırken faydalanılan kaynaklar: Nvidia Q1 2024 Earnings Release