Borsa İstanbul

Piyasa Haberleri: KCAER, THYAO, ALFAS, ALARK, ESCAR, GESAN ve KRVGD

Kasım 14, 2023 • 4 dakika okuma süresi
Piyasa Haberleri: KCAER, THYAO, ALFAS, ALARK, ESCAR, GESAN ve KRVGD

🚀 Borsa İstanbul’da Bugün: Şirket Haberleri

 • Kocaer Çelik (KCAER), Çelik Servis Merkezi’nin kapasitesinin artırılmasına karar verdi.
 • Türk Hava Yolları (THYAO); 2026–2036 yılları arasında teslim alınmak üzere 240 adedi kesin, 115 adedi opsiyon olmak üzere toplamda 355 adet uçağın satın alınması kapsamında Airbus firması ile anlaşmaya vardı.
 • Alfa Solar Enerji (ALFAS), Egesa Elektrik ve Eyüp Taymur arasında depolamalı GES projelerinin geliştirilmesine yönelik sözleşme imzalandığını açıkladı.
 • Alarko Holding (ALARK), Dalia Garih tarafından 4.350.000 adet payın borsada işlem görebilmesi için MKK’ya kaydileştirme başvurusu yaptı.
 • Escar Filo Kiralama (ESCAR) iştiraki Mint Elektrikli Araç’ın 100% bağlı ortaklığı Teknovus Şarj Teknoloji’nin, 49 yıl süreyle şarj ağı işletmeci lisansı almak için EPDK’ya yaptığı başvuru onaylandı.
 • Girişim Elektrik (GESAN), Toroslar Elektrik tarafından gerçekleştirilen Havalı Hücre&Köşk Çerçeve Alt Alımı İşi ihalesini 2,3 milyon dolar ile kazandı.
 • Kervan Gıda (KRVGD), iştirakleri Sistem Pazarlama ve Dünya93’ü bütün aktif ve pasifleriyle birlikte devralmaya karar verdi.

🔎 Borsadaki Gelişmeleri Dinleyerek Öğren!

Eğer Spotify, Apple Podcast veya Google Podcast kullanıyorsan, ister borsa kapanışı sonrasında yayınladığımız Akşam Bülteni ile istersen de gün içinde çıkan BIST Bülten ile borsadaki son gelişmeleri bu linkten takip edebilirsin: Midas Podcast

🌎 Devr-i Alem: Dünyada Neler Oluyor?

 • Küresel piyasalarda, ABD’de bugün açıklanacak enflasyon verileri öncesinde temkinli bir seyir izlenirken, bugün Fed yetkililerinin sözle yönlendirmeleri de yatırımcıların odağında bulunuyor.
 • Avrupa Birliği (AB) Komisyonu, Rusya’ya yönelik elmas ticaret yasağını da içerecek 12. yaptırım paketi teklifini, çarşamba günü üye ülkelere sunmaya hazırlanıyor. Kaynak
 • Avrupa Birliği (AB) kurumları, sanayinin ihtiyaç duyduğu kritik hammaddelerde dışa bağımlılığı azaltmak için hazırlanan yasa tasarısında anlaştı.Kaynak

📈 Türk Hava Yolları (THYAO)’ndan Dev Yatırım Hamlesi

Türk Hava Yolları, büyüme planları doğrultusunda uçak ve motor üreticileriyle görüşmeler yaparak filosunu genişletmeyi hedefliyor. Bu bağlamda, Airbus firması ile oldukça büyük bir anlaşma gündemde. THY, 2026-2036 yılları arasında teslim alınacak toplam 355 adet uçağın satın alınması için Airbus ile görüşmelerini sürdürüyor. Peki, bu uçakların detayları neler? 🛩️

Haberin devamını detaylıca incelemek için buraya tıkla!

🇹🇷 Memleketten Sesler: Türkiye’de Neler Oluyor?

 • Borsa İstanbul’da BIST 100 endeksi, güne 0,44% yükselişle 7.601,37 puandan başladı.
 • Tarım ve Orman Bakanı İbrahim Yumaklı, tarım sayımına ilişkin “Tarım sayımı; istatistik işletme bilgisi, hayvan sayısı, arazi bilgisi gibi bütün verilerin doğrulanması anlamına gelecek” dedi. Kaynak
 • Ticaret Bakanı Ömer Bolat, ihracatı artırmaya yönelik destekler ve uyguladıkları ithalat politikalarıyla cari işlemler hesabında kalıcı iyileşmenin sağlanmasına yönelik çalışmalara kararlılıkla devam ettiklerini bildirdi. Kaynak

👉 Bilmende Fayda Var: Ne Oldu? Ne Olacak?

Dün hangi şirketler pay geri alım kararı aldı? Bugün hangi şirketler temettü dağıtacak? Ekonomik takvimde hangi önemli gelişmeler var? Buna benzer tüm soruların cevabını aşağıda bulabilirsin!

Kimler Ne Kadar Pay Geri Aldı?

 • AGESA, paylarının geri alınması kapsamında 50.000 adet payı 53,95 – 55,50 TL fiyat aralığından geri aldı.
 • CUSAN, paylarının geri alınması kapsamında 25.000 adet payı 18,26 – 18,30 TL fiyat aralığından geri aldı.
 • MPARK, paylarının geri alınması kapsamında 30.000 adet payı 161,60 – 168,50 TL fiyat aralığından geri aldı.

Kimler Temettü Ödüyor?

Bugün temettü dağıtacak şirket bulunmuyor.

Ekonomik Takvimde Bizi Ne Bekliyor?

Bugün ekonomik takvimde dört kritik gelişme bulunuyor:

Euro Bölgesi – 3Ç23 Öncü GSYH – Yıllık / (TSİ) 13.00

ABD – Ekim Ayı Çekirdek TÜFE – Aylık ve Yıllık / (TSİ) 16.30

ABD – Ekim Ayı Çekirdek TÜFE – Yıllık / (TSİ) 16.30

ABD – Ekim Ayı TÜFE – Aylık ve Yıllık / (TSİ) 16.30

Midas'ın Kulakları Baner

Bu içerik, içeriğin yayınlandığı günkü veriler baz alınarak hazırlanmıştır. İçerikte geçen hedef fiyat tahminleri, uzman ve analist yorumları bu içeriğin yayınlandığı tarihte geçerlidir. Bu tahmin ve yorumlar zaman içinde değişkenlik gösterebilmektedir. Bu sayfada yer alan haberler ve haberlerin içerdiği şirketler hakkındaki bilgiler yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Kullanılan hisse işlem görselleri; hisse adı, fiyatı ve grafikleri de dahil temsilidir, yatırım tavsiyesi değildir.
Detaylı bilgi için: Midas Sorumluluk Beyanı

Bu içerik 14 Kasım 2023 tarihinde Kamuyu Aydınlatma Platformu‘nda yer alan bildirimlere göre hazırlanmıştır.