Borsa İstanbul

Piyasa Haberleri: BRLSM, PNLSN, KLSYN, TARKM ve REEDR

November 9, 2023 • 4 dakika okuma süresi
Piyasa Haberleri: BRLSM, PNLSN, KLSYN, TARKM ve REEDR

🚀 Borsa İstanbul’da Bugün: Şirket Haberleri

 • Birleşim Mühendislik (BRLSM)’in bağlı ortaklığı Solar Santral Enerji ile bir firma arasında anahtar teslimli GES kurulumu için 1,4 milyon dolarlık sözleşme imzalandığını açıkladı.
 • Panelsan (PNLSN); halka arzdan elde edilen fonun 43,3 milyon TL’sinin fabrika inşaatı ve makine alımında, 76,1 milyon TL’sinin işletme sermayesinde, 8,5 milyon TL’sinin finansal borç ödemesinde kullanıldığını açıkladı.
 • Koleksiyon Mobilya (KLSYN), Tekirdağ’da 39.909 m²’lik arsanın 189,6 milyon TL bedelle satın alındığını açıkladı.
 • Tarkim Bitki (TARKM); halka arzdan elde edilen fonun 14,7 milyon TL’sinin işletme sermayesinde, 72,8 milyon TL’sinin kısa vadeli borç kapamada kullanıldığını açıkladı.
 • Reeder Teknoloji (REEDR), 250.000 TL sermayeli Reeder İnsan Kaynakları ve Danışmanlık şirketinin kurulacağını açıkladı.
 • Margün Enerji (MAGEN); 100% bağlı ortaklığı Soleil Yenilenebilir Enerji’ye Muğla’da Özmen-1 GES projesi kapsamında 2020 yılından itibaren 49 yıl süreyle üretim faaliyeti göstermek üzere EPDK tarafından üretim lisansı verildiğini, ayrıca bütünleşik depolama ünitesi kurmak için EPDK’ya başvuru yapıldığını açıkladı.
 • Mia Teknoloji (MIATK)’nın bağlı ortaklıklarından Tripy Mobility’nin, Mikromobilite Saha Operasyonu Rota Optimizasyonu Projesi’nin Gazi Üniversitesi Teknopark Yönetimi tarafından onaylandığını, proje bütçesinin de 6,4 milyon TL olduğunu açıkladı.
 • Hidropar Teknoloji (HKTM), Manisa OSB’de yeni üretim tesisi yatırımı yapılması için başvuruda bulunduğunu açıkladı.
 • Ebebek Mağazacılık (EBEBK), İngiltere’de 2024 yılının ilk yarısında mağaza açılmasına karar verdi.

🔎 Borsadaki Gelişmeleri Dinleyerek Öğren!

Eğer Spotify, Apple Podcast veya Google Podcast kullanıyorsan, ister borsa kapanışı sonrasında yayınladığımız Akşam Bülteni ile istersen de gün içinde çıkan BIST Bülten ile borsadaki son gelişmeleri bu linkten takip edebilirsin: Midas Podcast

🌎 Devr-i Alem: Dünyada Neler Oluyor?

 • Küresel piyasalar, ABD Merkez Bankası (FED) Başkanı Jerome Powell’ın bugünkü konuşması öncesinde yön arayışına devam ederken, FED yetkililerinin açıklamaları ve Çin’den gelen veriler de fiyatlamaları zorlaştırıyor.
 • Uluslararası kredi derecelendirme kuruluşu Moody’s, yüksek faiz oranlarının kredi kanalları aracılığıyla reel ekonomiye yayılmasıyla küresel ekonomik büyüme hızının 2024’te yavaşlayarak 2,1%’e düşmesinin beklendiğini bildirdi. Kaynak
 • Küresel hava kargo talebi, eylülde geçen yılın aynı dönemine göre 1,9% arttı. Kaynak

📈 Borsalar, Son 2 Yılın En Uzun Kazanç Serisinde

Kasım ayına güçlü bir ralliyle başlayan borsalardaki yükseliş bugün de devam etti. Nasdaq ve S&P 500, 2021’in sonundan bu yana en uzun kazanç serisini yakaladı. 

Bugün açılışta; Dow Jones 0,21%, S&P 500 0,21% ve Nasdaq 0,20% yükseldi. 

Haberin devamını detaylıca incelemek için buraya tıkla!

🇹🇷 Memleketten Sesler: Türkiye’de Neler Oluyor?

 • Borsa İstanbul’da BIST 100 endeksi, güne 0,76% değer kaybederek 7.801,29 puandan başladı.
 • Bakanlıktan yapılan açıklamada, “Türkiye olarak AB tarafını, Gümrük Birliği’nin ruhuna ve hükümlerine aykırı, başta Türk vatandaşlarına yönelik vize güçlükleri ve taşımacılarımıza yönelik kota gibi engelleri kaldırmaya çağırıyoruz.” denildi. Kaynak
 • TARİŞ Zeytin ve Zeytinyağı Birliği, 2023-2024 sezonu zeytinyağı alım fiyatını 264% artışla kilogram başına 295 lira olarak belirledi. Ürün alım fiyatının artırılmasının ilerleyen süreçte market fiyatlarına yansıyabileceği dile getiriliyor. Kaynak

👉 Bilmende Fayda Var: Ne Oldu? Ne Olacak?

Dün hangi şirketler pay geri alım kararı aldı? Bugün hangi şirketler temettü dağıtacak? Ekonomik takvimde hangi önemli gelişmeler var? Buna benzer tüm soruların cevabını aşağıda bulabilirsin!

Kimler Ne Kadar Pay Geri Aldı?

 • MPARK, paylarının geri alınması kapsamında 30.000 adet payı 151,30 – 155,50 TL fiyat aralığından geri aldı.
 • AGESA, paylarının geri alınması kapsamında 35.000 adet payı 56,50 – 57,50 TL fiyat aralığından geri aldı.

Kimler Temettü Ödüyor?

Bugün temettü dağıtacak bir şirket bulunuyor.

Global Yatırım Holding (GLYHO), 0,0208 TL temettü dağıtacak.

Ekonomik Takvimde Bizi Ne Bekliyor?

Bugün ekonomik takvimde üç kritik gelişme bulunuyor:

ABD – İşsizlik Maaşı Başvuruları / (TSİ) 16.30

Euro Bölgesi – AMB Başkanı Lagarde’ın Konuşması / (TSİ) 20.30

ABD – FED Başkanı Powell’ın Konuşması / (TSİ) 22.00

Piyasa Haberleri: BRLSM, PNLSN, KLSYN, TARKM ve REEDR

Bu içerik, içeriğin yayınlandığı günkü veriler baz alınarak hazırlanmıştır. İçerikte geçen hedef fiyat tahminleri, uzman ve analist yorumları bu içeriğin yayınlandığı tarihte geçerlidir. Bu tahmin ve yorumlar zaman içinde değişkenlik gösterebilmektedir. Bu sayfada yer alan haberler ve haberlerin içerdiği şirketler hakkındaki bilgiler yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Kullanılan hisse işlem görselleri; hisse adı, fiyatı ve grafikleri de dahil temsilidir, yatırım tavsiyesi değildir.
Detaylı bilgi için: Midas Sorumluluk Beyanı

Bu içerik 9 Kasım 2023 tarihinde Kamuyu Aydınlatma Platformu‘nda yer alan bildirimlere göre hazırlanmıştır.