Şirket İncelemeleri

Pfizer, İlk Çeyrekte Analist Tahminlerini Aştı

Mayıs 2, 2023 • 2 dakika okuma süresi
Pfizer, İlk Çeyrekte Analist Tahminlerini Aştı

Pfizer (PFE) ilk çeyrekte, Covid-19 aşılarına olan düşük talebe rağmen, beklentilerin üzerinde gelir açıklamayı başardı. Küresel ilaç devinin geliri, ilk çeyrekte 18,3 milyar dolar olurken yıldan yıla %29 düşüş gösterdi.

Pfizer, İlk Çeyrekte Analist Tahminlerini Aştı

Pandemi döneminde ismini çokça duyduğumuz şirketin Covid-19 aşılarının satışı geçtiğimiz yıla kıyasla %75 (10 milyar dolar) düşerken, Pfizer bu durumu anlaşmalı satışların ve küresel talebin daralmasına bağlıyor.

Pfizer’ın hisse başı kârı, 0,98 dolarlık tahminleri aşarak 1,23 dolar oldu. Ancak burada da yıldan yıla %24 düşüş söz konusu. CEO Albert Bourla, ilk çeyreğin Pfizer için heyecan verici olduğunu ve yeni geliştirilen ilaçların 2023’ün ikinci yarısında piyasa sürüleceğini söylüyor.

İlaç ve sağlık devi, 2023 gelir tahminini 67 milyardan 71 milyar dolara yükseltirken, yıllık hisse başı kâr tahminini ise artırarak 3,45 dolara güncelledi.

Şirketin yakın vade planları ve gelir artışı ile 2025 ve sonrası için sürdürülebilir gelir büyümesi hedefleniyor.

Midas'ın Kulakları Baner

Bu içerik, içeriğin yayınlandığı günkü veriler baz alınarak hazırlanmıştır. İçerikte geçen hedef fiyat tahminleri, uzman ve analist yorumları bu içeriğin yayınlandığı tarihte geçerlidir. Bu tahmin ve yorumlar zaman içinde değişkenlik gösterebilmektedir. Bu sayfada yer alan haberler ve haberlerin içerdiği şirketler hakkındaki bilgiler yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Kullanılan hisse işlem görselleri; hisse adı, fiyatı ve grafikleri de dahil temsilidir, yatırım tavsiyesi değildir.
Detaylı bilgi için: Midas Sorumluluk Beyanı

Bu haber hazırlanırken faydalanılan kaynaklar: Pfizer Q1 2023 Press Release