Ekonomi ve Finans Haberleri

Petrol’e OPEC+ Desteği

June 7, 2024 • 2 dakika okuma süresi
Petrol’e OPEC+ Desteği

Petrol fiyatları, Avrupa Merkez Bankası’nın faiz indirimi kararının ABD’de de politika gevşemesine gidileceği beklentilerini güçlendirmesi ve Petrol İhraç Eden Ülkeler Örgütü ve müttefiklerinden (OPEC+) Suudi Arabistan ve Rusya’nın üretim kesintileri konusunda piyasaları rahatlatan açıklamalarının ardından yükseldi.

Brent ham petrol vadeli işlemleri, TSİ 17.00’de 0,46% artışla varil başına 80,22 dolardan, ABD ham petrolü vadeli işlemleri de 0,68% artışla varil başına 76,06 dolardan işlem gördü. 

Fiyatlar, ağırlıklı olarak Suudi Arabistan ve Rusya’nın arz anlaşmaları konusunda piyasalara güven verme çabalarıyla desteklendi. Ancak yine de petrol, analistlerin pazar günkü OPEC+ toplantısının fiyatlar için düşüş anlamına gelen arz artışına işaret ettiğini düşünmelerinin ardından haftalık kayba doğru ilerliyor.

OPEC+, üretim kesintilerinin çoğunu 2025 yılına kadar uzatma konusunda anlaştı ancak sekiz üyenin gönüllü kesintilerinin kademeli olarak çözülmesi için alan bıraktı.

Rystad Energy danışmanlık şirketinin kurucusu ve CEO’su Jarand Rystad, OPEC+’ın piyasayı yönetmeye devam edeceğini ancak “ayarlamalar yapılmadığı sürece arz yeterli kalırken talep biraz yumuşadığı için daha fazla kesinti gerekebileceğini” söyledi.

Petrol’e OPEC+ Desteği

Bu içerik, içeriğin yayınlandığı günkü veriler baz alınarak hazırlanmıştır. İçerikte geçen hedef fiyat tahminleri, uzman ve analist yorumları bu içeriğin yayınlandığı tarihte geçerlidir. Bu tahmin ve yorumlar zaman içinde değişkenlik gösterebilmektedir. Bu sayfada yer alan haberler ve haberlerin içerdiği şirketler hakkındaki bilgiler yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Kullanılan hisse işlem görselleri; hisse adı, fiyatı ve grafikleri de dahil temsilidir, yatırım tavsiyesi değildir.
Detaylı bilgi için: Midas Sorumluluk Beyanı

Bu içerik hazırlanırken faydalanılan kaynak: CNBC