Ekonomi ve Finans Haberleri

Petrol Yükseldi Ancak Son Dört Ayın Dip Seviyelerine Yakın

June 5, 2024 • 2 dakika okuma süresi
Petrol Yükseldi Ancak Son Dört Ayın Dip Seviyelerine Yakın

Petrol fiyatları, hafif bir toparlanma gösterse de Petrol İhraç Eden Ülkeler ve müttefiklerinin (OPEC+) bu yıl içinde üretimi artırma kararının piyasa üzerinde baskı yaratmaya devam etmesiyle dört ayın en düşük seviyesine yakın seyretti.

Brent ham petrol vadeli işlemleri, TSİ 17.30’da 0,43% artışla varil başına 77,85 dolardan, ABD ham petrolü vadeli işlemleri de 0,42% artışla varil başına 73,56 dolardan işlem gördü. 

Son dönemde görülen satışların aşırıya kaçtığını düşünen ING emtia stratejisi başkanı Warren Patterson, OPEC+’ın ekim ayına kadar üretimi artırmaya başlamayacağını ve küresel petrol bilançosunun sıkılaşacağını ekledi.

Patterson müşterilerine gönderdiği bir araştırma notunda, “Teknik veriler de petrol piyasasının aşırı satım bölgesine girdiğini gösteriyor.” dedi.

Mizuho Securities enerji vadeli işlemleri yöneticisi Bob Yawger de spekülatörlerin kısa pozisyonlarını kapatmasıyla önümüzdeki günlerde ABD petrolünün varil başına 76,15 ile 80,62 dolar aralığına yükselebileceğini ve piyasanın “rotasını tersine çevirip tekrar düşüşe geçebileceğini” söyledi.

Petrol Yükseldi Ancak Son Dört Ayın Dip Seviyelerine Yakın

Bu içerik, içeriğin yayınlandığı günkü veriler baz alınarak hazırlanmıştır. İçerikte geçen hedef fiyat tahminleri, uzman ve analist yorumları bu içeriğin yayınlandığı tarihte geçerlidir. Bu tahmin ve yorumlar zaman içinde değişkenlik gösterebilmektedir. Bu sayfada yer alan haberler ve haberlerin içerdiği şirketler hakkındaki bilgiler yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Kullanılan hisse işlem görselleri; hisse adı, fiyatı ve grafikleri de dahil temsilidir, yatırım tavsiyesi değildir.
Detaylı bilgi için: Midas Sorumluluk Beyanı

Bu içerik hazırlanırken faydalanılan kaynak: CNBC