Ekonomi ve Finans Haberleri

Petrol, Yeniden Eksiye Döndü

June 11, 2024 • 2 dakika okuma süresi
Petrol, Yeniden Eksiye Döndü

Yatırımcılar, değişen fiyatların talebi nasıl etkileyebileceğini görmek için ABD ve Çin enflasyon verilerini ve Fed’in politika toplantısının sonucunu beklerken, petrol fiyatları kırmızıda da olsa büyük ölçüde yatay seyretti.

Brent ham petrol vadeli işlemleri, TSİ 17.00’de 0,28% düşüşle varil başına 81,40 dolardan, ABD ham petrolü vadeli işlemleri de 0,35% düşüşle varil başına 77,41 dolardan işlem gördü. 

Kuzey Yarımküre’de yaz tatili sezonunun yakıt talebini artıracağı beklentisiyle fiyatlar, dün yaklaşık 3% artarak bir haftanın en yüksek seviyesine ulaşmıştı.

Bazı analistler, arzu edilenden daha güçlü enflasyonla mücadele etmek için daha yüksek faiz oranlarının devam etmesi ihtimali göz önüne alındığında, herhangi bir kazancın kısa ömürlü olabileceğini düşünüyor.

Tabii yatırımcılar bir yandan da yarınki enflasyon verileri ve Fed’in faiz açıklamalarını izliyor. 

IG piyasa stratejisti Yeap Jun Rong, “Petrol fiyatları için daha geniş eğilimin hâlâ aşağı yönlü olduğu göz önüne alındığında, 83 dolar seviyesinin üzerine bir hareketle daha kalıcı bir toparlanma için petrol fiyatlarında daha fazla inanca ihtiyaç duyulabilir.” yorumunu yapıyor. 

Petrol, Yeniden Eksiye Döndü

Bu içerik, içeriğin yayınlandığı günkü veriler baz alınarak hazırlanmıştır. İçerikte geçen hedef fiyat tahminleri, uzman ve analist yorumları bu içeriğin yayınlandığı tarihte geçerlidir. Bu tahmin ve yorumlar zaman içinde değişkenlik gösterebilmektedir. Bu sayfada yer alan haberler ve haberlerin içerdiği şirketler hakkındaki bilgiler yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Kullanılan hisse işlem görselleri; hisse adı, fiyatı ve grafikleri de dahil temsilidir, yatırım tavsiyesi değildir.
Detaylı bilgi için: Midas Sorumluluk Beyanı

Bu içerik hazırlanırken faydalanılan kaynak: Reuters