Ekonomi ve Finans Haberleri

Petrol, Üretim Kesintilerinden Destek Bulmayı Sürdürüyor

May 29, 2024 • 2 dakika okuma süresi
Petrol, Üretim Kesintilerinden Destek Bulmayı Sürdürüyor

Petrol fiyatları, büyük petrol üreticilerinin pazar günü yapılacak bir toplantıda üretim kesintilerini uzatacakları ve en yoğun yaz talebi sezonunun başlamasıyla yakıt tüketiminin artmaya başlayacağı beklentileriyle son dört haftanın en yüksek seviyesini gördükten sonra hafif geriledi. 

Brent ham petrol vadeli işlemleri, TSİ 17.130’da 0,23% düşüşle varil başına 84,03 dolardan, ABD ham petrolü vadeli işlemleri de 0,18% düşüşle varil başına 79,70 dolardan işlem gördü. Göstergeler, seans içinde sırasıyla 85,02 dolar ve 80,62 dolarla 1 Mayıs’tan bu yana en yüksek seviyelerine ulaştı. 

Yatırımcılar ve analistler, Petrol İhraç Eden Ülkeler Örgütü ve Rusya’nın da aralarında bulunduğu müttefiklerden oluşan OPEC+ grubunun, günlük yaklaşık 2,2 milyon varillik gönüllü üretim kesintilerini sürdürmesini bekliyor.

RBC Capital analisti Helima Croft, “Bu noktada piyasaya daha fazla varil ekleme ve aşağı yönde yeni bir fiyat hareketini tetikleme iştahı görmüyoruz. Mevcut fiyat seviyesi hâliahzırda birçok üreticinin ek borç almasına ve bazı yüksek profilli projeler için zaman çizelgelerini öne çekmesine neden oluyor.” yorumunu yapıyor.

Karayolu ve havacılık yakıtlarına olan talebin zirve yaptığı kuzey yarımküre yaz sezonunun başlaması da petrol fiyatlarını destekleyen bir diğer kalem oldu. 

Petrol, Üretim Kesintilerinden Destek Bulmayı Sürdürüyor

Bu içerik, içeriğin yayınlandığı günkü veriler baz alınarak hazırlanmıştır. İçerikte geçen hedef fiyat tahminleri, uzman ve analist yorumları bu içeriğin yayınlandığı tarihte geçerlidir. Bu tahmin ve yorumlar zaman içinde değişkenlik gösterebilmektedir. Bu sayfada yer alan haberler ve haberlerin içerdiği şirketler hakkındaki bilgiler yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Kullanılan hisse işlem görselleri; hisse adı, fiyatı ve grafikleri de dahil temsilidir, yatırım tavsiyesi değildir.
Detaylı bilgi için: Midas Sorumluluk Beyanı

Bu içerik hazırlanırken faydalanılan kaynak: Reuters