Ekonomi ve Finans Haberleri

Petrol, Üç Günlük Düşüşün Ardından Toparlanıyor

May 23, 2024 • 2 dakika okuma süresi
Petrol, Üç Günlük Düşüşün Ardından Toparlanıyor

Petrol fiyatları, Fed’in enflasyonun sabit kalması halinde faiz oranlarını daha da sıkılaştırmayı düşünmesine rağmen önceki üç gündeki kayıplarının bir kısmını geri alarak yükseldi.

Brent ham petrol vadeli işlemleri, TSİ 17.15’te 0,88% artışla varil başına 82,69 dolardan, ABD ham petrolü vadeli işlemleri de 0,89% artışla varil başına 78,25 dolardan işlem gördü. 

Petrol fiyatları, Ortadoğu’da daha geniş çaplı bir savaş korkusunun azalması ve yatırımcıların temel arz ve talebe odaklanmasıyla, nisan ayındaki en yüksek seviyelerinden bu yana 3 dolarlık bir aralıkta sıkışmış durumda.

UBS emtia analisti Giovanni Staunovo’ya göre, yatırımcılar daha uzun vadeli faiz oranlarının ABD ekonomisini yavaşlatabileceği ve petrol talebini azaltabileceği konusunda temkinli davranmaya devam ederken, fiyatlar bu ay zorlandı.

Staunovo müşterilerine gönderdiği bir notta, yatırımcıların Kuzey Yarımküre’nin bazı bölgelerinde ılıman geçen kışın ardından küresel petrol stoklarının artmasından da endişe duyduklarını söyledi.

Bununla birlikte UBS, petrol piyasasının iyi bir durumda olduğunu düşünüyor ve Brent’in önümüzdeki aylarda varil başına 91 dolara yükseleceğini tahmin ediyor. Banka ayrıca 2024 yılında günde 1,2 milyon varil olan uzun vadeli büyüme oranının üzerinde, günde 1,5 milyon varillik sağlıklı bir talep artışı öngörüyor.

Petrol, Üç Günlük Düşüşün Ardından Toparlanıyor

Bu içerik, içeriğin yayınlandığı günkü veriler baz alınarak hazırlanmıştır. İçerikte geçen hedef fiyat tahminleri, uzman ve analist yorumları bu içeriğin yayınlandığı tarihte geçerlidir. Bu tahmin ve yorumlar zaman içinde değişkenlik gösterebilmektedir. Bu sayfada yer alan haberler ve haberlerin içerdiği şirketler hakkındaki bilgiler yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Kullanılan hisse işlem görselleri; hisse adı, fiyatı ve grafikleri de dahil temsilidir, yatırım tavsiyesi değildir.
Detaylı bilgi için: Midas Sorumluluk Beyanı

Bu içerik hazırlanırken faydalanılan kaynak: CNBC