Emtia Haberleri

Petrol Toparlanmaya Devam Ediyor

January 3, 2024 • 2 dakika okuma süresi
Petrol Toparlanmaya Devam Ediyor

Petrol fiyatları, hafta başındaki keskin hareketlerin yerini ABD ekonomisine ilişkin artan temkinliliğe bırakması ve Kızıldeniz’deki gerilimin arz üzerindeki etkisine ilişkin tedirginliğin devam etmesinin ardından yükseldi. 

Brent TSİ 17.10’da 0,54% artışla varil başına 76,30 dolardan, ABD ham petrolü de 0,40% düşüşle varil başına 70,66 dolardan işlem gördü. 

Fiyatlar, hafta başında Kızıldeniz’de Husi isyancılar tarafından gemilere düzenlenen saldırıların ardından 2 dolar civarında yükselmişti. 

Daha geniş çaplı bir çatışma, petrol taşımacılığı için önemli su yollarını barındıran Kızıldeniz’de bazı rotaları kapatabilir ve ticaret akışını sekteye uğratabilir.

Petrol brokeri PVM’den Tamas Varga, “Dün petrol fiyatlarındaki düşüşün de yansıttığı gibi, petrol arzı etkilenmemiş olsa da tedirginlik göze çarpıyor.” diyor. 

Ancak dün, Fed’in aralık ayı toplantı tutanakları açıklanacak istihdam verileri öncesinde, ABD’de agresif faiz indirimlerine ilişkin iyimserliğin azalmasıyla her iki petrol göstergesi düşmüştü.

Varga, “Piyasa 2023’e önemli bir likidite ile veda etti ve jeopolitik görünüme ilişkin devam eden kaygılar yeni yıl başlarken alıcıları tekrar ön plana çıkaramadı.” diye ekledi. 

Petrol Toparlanmaya Devam Ediyor

Bu içerik, içeriğin yayınlandığı günkü veriler baz alınarak hazırlanmıştır. İçerikte geçen hedef fiyat tahminleri, uzman ve analist yorumları bu içeriğin yayınlandığı tarihte geçerlidir. Bu tahmin ve yorumlar zaman içinde değişkenlik gösterebilmektedir. Bu sayfada yer alan haberler ve haberlerin içerdiği şirketler hakkındaki bilgiler yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Kullanılan hisse işlem görselleri; hisse adı, fiyatı ve grafikleri de dahil temsilidir, yatırım tavsiyesi değildir.
Detaylı bilgi için: Midas Sorumluluk Beyanı

Bu içerik hazırlanırken faydalanılan kaynak: Reuters