Ekonomi ve Finans Haberleri

Petrol Toparlanma Yolunda

June 6, 2024 • 2 dakika okuma süresi
Petrol Toparlanma Yolunda

Petrol fiyatları, Petrol İhraç Eden Ülkeler Örgütü ve müttefiklerinin (OPEC+) üretimi artırma kararının bu hafta bir satış dalgası tetiklemesinin ardından, Fed’in eylül ayında faiz indirimine gideceği beklentilerinin güçlenmesiyle bugünkü seans içinde 1%’den fazla yükselerek son dört ayın en düşük seviyelerinden geri döndü.

Brent ham petrol vadeli işlemleri, TSİ 17.00’de 0,50% artışla varil başına 78,80 dolardan, ABD ham petrolü vadeli işlemleri de 0,59% artışla varil başına 74,51 dolardan işlem gördü. 

Reuters’ın 31 Mayıs-5 Haziran tarihleri arasında yaptığı bir ankete göre, ekonomistlerin neredeyse üçte ikisi Fed’in eylül ayında faiz oranlarını düşüreceğini öngörüyor.

Bu neden önemli dersen, düşük faiz oranları borçlanma maliyetini düşürerek ekonomik faaliyeti teşvik edebilir ve petrol talebini artırabilir.

Ancak fiyatlar, yine de haftalık bazda yaklaşık 3% düşüşte. Trafigura’nın baş ekonomisti Saad Rahim, OPEC+’ın üretim kesintilerinin bir kısmını aşamalı olarak kaldırma kararının, ürün piyasasındaki güçlü arzla birleşerek petrol fiyatlarını düşürdüğünü belirtti.

Petrol Toparlanma Yolunda

Bu içerik, içeriğin yayınlandığı günkü veriler baz alınarak hazırlanmıştır. İçerikte geçen hedef fiyat tahminleri, uzman ve analist yorumları bu içeriğin yayınlandığı tarihte geçerlidir. Bu tahmin ve yorumlar zaman içinde değişkenlik gösterebilmektedir. Bu sayfada yer alan haberler ve haberlerin içerdiği şirketler hakkındaki bilgiler yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Kullanılan hisse işlem görselleri; hisse adı, fiyatı ve grafikleri de dahil temsilidir, yatırım tavsiyesi değildir.
Detaylı bilgi için: Midas Sorumluluk Beyanı

Bu içerik hazırlanırken faydalanılan kaynak: Reuters