Ekonomi ve Finans Haberleri

Petrol, Son 3 Ayın En Düşük Seviyelerinde

May 24, 2024 • 2 dakika okuma süresi
Petrol, Son 3 Ayın En Düşük Seviyelerinde

Petrol fiyatları bugün artıdaydı ancak yapışkan enflasyonun faiz oranlarını yüksek tutabileceği ve yakıt talebini azaltabileceği endişelerinin baskısı altında son üç ayın en düşük seviyelerine yakın seyretti.

Brent ham petrol vadeli işlemleri, TSİ 17.30’da 0,58% artışla varil başına 81,84 dolardan, ABD ham petrolü vadeli işlemleri de 0,82% artışla varil başına 77,54 dolardan işlem gördü. 

Hem Brent hem de ABD ham petrolü sırasıyla yaklaşık 3,4% ve 4,2%’lik haftalık düşüşlere yönelirken, Brent art arda beşinci günlük düşüşünü gerçekleştirerek yılın en uzun kayıp serisini yaşadı.

Phillip Nova analisti Priyanka Sachdeva, “Potansiyel olarak daha uzun süre daha yüksek oranların arka planı, bu hafta petrol fiyatları üzerinde önemli ölçüde ağırlık kazandı.” dedi.

Öte yandan çarşamba günü Fed’in son politika toplantısından yayınlanan tutanaklar, politika yapıcıların faiz oranlarının inatçı enflasyonu dizginlemek için yeterince yüksek olup olmadığını sorguladığını gösterdi.

Bazı yetkililer, enflasyonun yükselmesi halinde faiz oranlarını yeniden yükseltmeye istekli olduklarını söyledi. Ancak Fed Başkanı Jerome Powell ve diğer politika yapıcılar, o zamandan beri daha fazla artışın olası olmadığını düşündüklerini belirtti. 

BofA analistleri, “Bu yılki enflasyon sürprizleri ve sağlam ekonomik faaliyetler, faiz indirimlerini şimdilik masadan kaldıracak gibi görünüyor. Ayrıca, politikanın kısıtlayıcı bölgede olduğu konusunda güçlü bir fikir birliği var gibi görünüyor ve bu nedenle faiz artışları da muhtemelen gerekli değil.” yorumunu yaptı. 

Petrol, Son 3 Ayın En Düşük Seviyelerinde

Bu içerik, içeriğin yayınlandığı günkü veriler baz alınarak hazırlanmıştır. İçerikte geçen hedef fiyat tahminleri, uzman ve analist yorumları bu içeriğin yayınlandığı tarihte geçerlidir. Bu tahmin ve yorumlar zaman içinde değişkenlik gösterebilmektedir. Bu sayfada yer alan haberler ve haberlerin içerdiği şirketler hakkındaki bilgiler yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Kullanılan hisse işlem görselleri; hisse adı, fiyatı ve grafikleri de dahil temsilidir, yatırım tavsiyesi değildir.
Detaylı bilgi için: Midas Sorumluluk Beyanı

Bu içerik hazırlanırken faydalanılan kaynak: Reuters