Ekonomi ve Finans Haberleri

Petrol, Soğuyan Enflasyon Verileriyle Toparlanma Yolunda

Petrol, Soğuyan Enflasyon Verileriyle Toparlanma Yolunda
Google News Icon Takip Et

Petrol fiyatları, mayıs ayında enflasyonun soğuduğunu gösteren verilerin ardından yükseldikten sonra yatay seyretti. 

Brent ham petrol vadeli işlemleri, TSİ 17.30’da 0,03% düşüşle varil başına 86,36 dolardan, ABD ham petrolü vadeli işlemleri ise 0,65% düşüşle varil başına 81,21 dolardan işlem gördü. 

Fed’in tercih ettiği enflasyon göstergesi olarak bilinen ABD kişisel tüketim harcamaları, beklentilere paralel olarak mayısta bir önceki aya göre yatay seyrederken, yıllık bazda da 2,6% oldu. 

Veriye finans piyasalarından kısıtlı tepki geldi ancak Fed’in politika gevşemesine gideceği beklentileri güçlenmiş oldu. Fed’in faizleri indireceği beklentileri son aylarda borsalarda adeta bi risk rallisine yol açtı. CME’nin FedWatch aracına göre piyasalar merkez bankasının faiz indirimine gitme ihtimalini 64% olarak fiyatlıyor. Bu oran, bir ay önce 50% seviyesindeydi.

Barclays analisti Amarpreet Singh, “Petrol fiyatları son dönemlerde tahminlerimizle uyumlu seyrediyor ve bu da sislerin dağıldığına işaret ederek piyasaların gücüne işaret ediyor.” yorumunu yapıyor.

Bu içerik, içeriğin yayınlandığı günkü veriler baz alınarak hazırlanmıştır. İçerikte geçen hedef fiyat tahminleri, uzman ve analist yorumları bu içeriğin yayınlandığı tarihte geçerlidir. Bu tahmin ve yorumlar zaman içinde değişkenlik gösterebilmektedir. Bu sayfada yer alan haberler ve haberlerin içerdiği şirketler hakkındaki bilgiler yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Kullanılan hisse işlem görselleri; hisse adı, fiyatı ve grafikleri de dahil temsilidir, yatırım tavsiyesi değildir.
Detaylı bilgi için: Midas Sorumluluk Beyanı

Bu içerik hazırlanırken faydalanılan kaynak: Reuters