Ekonomi ve Finans Haberleri

Petrol, Pozitif Veri Gündeminden Destek Aldı 

May 16, 2024 • 2 dakika okuma süresi
Petrol, Pozitif Veri Gündeminden Destek Aldı 

Petrol fiyatları, beklenenden daha yavaş seyreden enflasyon ve istikrar kazanan istihdam piyasasının desteğiyle yükselerek, gelecekteki faiz indirimleri ve talep için olumlu sinyaller verdi.

Brent ham petrol vadeli işlemleri, TSİ 18.00’de 0,57% artışla varil başına 83,22 dolardan, ABD ham petrolü vadeli işlemleri ise 0,75% artışla varil başına 79,22 dolardan işlem gördü. 

İşsizlik maaşı için yeni başvuruda bulunan Amerikalıların sayısı, geçen hafta düşüşe geçerek işgücü piyasasındaki güçlü görünüme işaret etti. İstikrarlı işgücü piyasası ve gevşeyen enflasyon da eylül ayına yönelik faiz indirimi umutlarını artırdı.

Vanda Insights kurucusu Vandana Hari, “Fiyatlar, ülkenin nisan ayında tüketici enflasyonunda bir düşüş yaşamasının ardından, yatırımcıların Fed’in bu yıl faiz oranlarını düşürmesine ilişkin bahislerini artırmasıyla yükseldi.” diyor.

Öte yandan ABD Enerji Enformasyon İdaresi (EIA) verilerine göre, ABD ham petrol, benzin ve damıtılmış ürün stokları düşerek hem rafinaj faaliyetlerindeki hem de yakıt talebindeki artışı yansıttı.

EIA, 10 Mayıs’ta sona eren haftada ham petrol stoklarının 2,5 milyon varil azalarak 457 milyon varile gerilediğini ve 543 bin varillik konsensüs analist tahmininlerinin altında kaldığını açıkladı. 

Petrol, Pozitif Veri Gündeminden Destek Aldı 

Bu içerik, içeriğin yayınlandığı günkü veriler baz alınarak hazırlanmıştır. İçerikte geçen hedef fiyat tahminleri, uzman ve analist yorumları bu içeriğin yayınlandığı tarihte geçerlidir. Bu tahmin ve yorumlar zaman içinde değişkenlik gösterebilmektedir. Bu sayfada yer alan haberler ve haberlerin içerdiği şirketler hakkındaki bilgiler yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Kullanılan hisse işlem görselleri; hisse adı, fiyatı ve grafikleri de dahil temsilidir, yatırım tavsiyesi değildir.
Detaylı bilgi için: Midas Sorumluluk Beyanı

Bu içerik hazırlanırken faydalanılan kaynak: Reuters