Ekonomi ve Finans Haberleri

Petrol Piyasasından İran Cumhurbaşkanına Ilımlı Tepki

May 20, 2024 • 1 dakika okuma süresi
Petrol Piyasasından İran Cumhurbaşkanına Ilımlı Tepki

İran Cumhurbaşkanı İbrahim Reisi’nin bulunduğu helikopterin ülkenin kuzeybatısında düşmesi ve Reisi’nin hayatını kaybetmesi, petrol piyasalarında gözle görülür bir etkiye yol açmadı.

Brent ham petrol vadeli işlemleri, TSİ 17.30’da 0,45% artışla varil başına 84,38 dolardan, ABD ham petrolü vadeli işlemleri de 0,52% artışla varil başına 80,50 dolardan işlem gördü. 

İran’ın petrol politikasının Cumhurbaşkanı’nın ani ölümünden etkilenmemesi, kısmen İran Dini Lideri Hamaney’in tüm devlet meselelerinde son sözü söyleyecek nihai güce sahip olmasından kaynaklanıyor. 

Öte yandan petrol piyasalarının yakından izleyeceği bir diğer gelişme de Petrol İhraç Eden Ülkeler Örgütü ve müttefiklerinin (OPEC+) 1 Haziran’daki toplantısı olacak.

ING emtia stratejisi başkanı Warren Patterson, “Piyasa, muhtemelen OPEC’in üzerinde oturduğu büyük miktarda yedek kapasite nedeniyle jeopolitik cephedeki gelişmelere karşı giderek daha uyuşuk görünüyor.” ifadelerini kullandı. 

Petrol Piyasasından İran Cumhurbaşkanına Ilımlı Tepki

Bu içerik, içeriğin yayınlandığı günkü veriler baz alınarak hazırlanmıştır. İçerikte geçen hedef fiyat tahminleri, uzman ve analist yorumları bu içeriğin yayınlandığı tarihte geçerlidir. Bu tahmin ve yorumlar zaman içinde değişkenlik gösterebilmektedir. Bu sayfada yer alan haberler ve haberlerin içerdiği şirketler hakkındaki bilgiler yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Kullanılan hisse işlem görselleri; hisse adı, fiyatı ve grafikleri de dahil temsilidir, yatırım tavsiyesi değildir.
Detaylı bilgi için: Midas Sorumluluk Beyanı

Bu içerik hazırlanırken faydalanılan kaynak: Reuters