Ekonomi ve Finans Haberleri

Petrol, PCE Öncesi Yeniden Düşüşte

May 30, 2024 • 2 dakika okuma süresi
Petrol, PCE Öncesi Yeniden Düşüşte

Petrol fiyatları, ABD ham petrol stok verileri, çekirdek kişisel tüketici harcamaları (PCE) rakamları ve haftanın geri kalanında arz kesintilerine karar verilecek Petrol İhraç Eden Ülkeler Örgütü ve müffetiklerinin (OPEC+ )toplantısı öncesinde kırmızıya döndü.

Brent ham petrol vadeli işlemleri, TSİ 17.30’da 0,57% düşüşle varil başına 83,12 dolardan, ABD ham petrolü vadeli işlemleri de 0,40% düşüşle varil başına 78,91 dolardan işlem gördü. Brent 5% ve ABD ham petrolü 3% olmak üzere her iki gösterge de aylık düşüş kaydetme yolunda ilerliyor.

Düm Amerikan Petrol Enstitüsü rakamlarına atıfta bulunan piyasa kaynaklarına göre, ABD ham petrol stokları geçen hafta analistlerin 1,9 milyon varillik düşüş tahminlerine karşın 6,49 milyon varil düşüş gösterdi.

IG piyasa stratejisti Yeap Jun Rong, daha sağlıklı talep verilerinin fiyatları desteklemek için yeterli olmadığını söyledi ve “Daha geniş riskten kaçış ortamı, petrol fiyatları üzerinde bazı aşağı yönlü baskılara dönüştü ve bu da son API verilerinden ABD ham petrol stoklarında beklenenden daha büyük düşüşü geçersiz kılıyor.” yorumunu yaptı.

Güçlenen ABD ham petrol iştahına rağmen, küresel petrol stokları zayıf yakıt talebi nedeniyle nisan ayı boyunca artış gösterdi. OPEC+ delegeleri ve analistlere göre bu durum, OPEC+ üreticilerinin 2 Haziran’da bir araya geldiklerinde arz kesintilerini sürdürmeleri için durumu güçlendirebilir.

Petrol, PCE Öncesi Yeniden Düşüşte

Bu içerik, içeriğin yayınlandığı günkü veriler baz alınarak hazırlanmıştır. İçerikte geçen hedef fiyat tahminleri, uzman ve analist yorumları bu içeriğin yayınlandığı tarihte geçerlidir. Bu tahmin ve yorumlar zaman içinde değişkenlik gösterebilmektedir. Bu sayfada yer alan haberler ve haberlerin içerdiği şirketler hakkındaki bilgiler yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Kullanılan hisse işlem görselleri; hisse adı, fiyatı ve grafikleri de dahil temsilidir, yatırım tavsiyesi değildir.
Detaylı bilgi için: Midas Sorumluluk Beyanı

Bu içerik hazırlanırken faydalanılan kaynak: Reuters