Emtia Haberleri

Petrol, Ortadoğu Endişeleriyle Yükseldi

January 10, 2024 • 1 dakika okuma süresi
Petrol, Ortadoğu Endişeleriyle Yükseldi

İsrail-Hamas çatışmasının ve Libya’da kapalı olmaya devam eden petrol sahasının artırdığı arz endişeleri, zayıf ekonomik büyüme beklentilerinden daha baskın çıktı ve petrol fiyatları yükseldi.

Brent TSİ 16.30’da 1,04% artışla varil başına 78,40 dolardan, ABD ham petrolü de 1,20% artışla varil başına 73,11 dolardan işlem gördü. 

OPEC ve müttefikleri piyasayı desteklemek için üretim kesintilerine devam ederken, Enerji Bilgi İdaresi dün ABD ham petrol üretiminin 2024’te rekor seviyeye ulaşacağını öngördü.

Saxo Bank’tan Ole Hansen, “Yeni bir takvim yılında işlemin ilk birkaç haftası genellikle bu tür dalgalı fiyat eylemleri üretir. Arz aksamaları gerçekleşmemiş bir tehdit olmaya devam ederken, fiziksel pazar gerçek zayıflık belirtileri gösteriyor ve temel olarak jeopolitik risk etkisini azaltıyor.” yorumunu yapıyor. 

Petrol, Ortadoğu Endişeleriyle Yükseldi

Bu içerik, içeriğin yayınlandığı günkü veriler baz alınarak hazırlanmıştır. İçerikte geçen hedef fiyat tahminleri, uzman ve analist yorumları bu içeriğin yayınlandığı tarihte geçerlidir. Bu tahmin ve yorumlar zaman içinde değişkenlik gösterebilmektedir. Bu sayfada yer alan haberler ve haberlerin içerdiği şirketler hakkındaki bilgiler yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Kullanılan hisse işlem görselleri; hisse adı, fiyatı ve grafikleri de dahil temsilidir, yatırım tavsiyesi değildir.
Detaylı bilgi için: Midas Sorumluluk Beyanı

Bu içerik hazırlanırken faydalanılan kaynak: Reuters