Ekonomi ve Finans Haberleri

Petrol, OPEC’in Kesintileri Uzatabileceği Haberleriyle Yükseldi

Şubat 28, 2024 • 2 dakika okuma süresi
Petrol, OPEC’in Kesintileri Uzatabileceği Haberleriyle Yükseldi

Petrol fiyatları, Petrol İhraç Eden Ülkeler Örgütü ve müteffiklerinin (OPEC+) petrol üretim kesintilerine ikinci çeyrekte de devam etmeyi değerlendirdiği haberlerinin ardından değer kazandı. 

Brent TSİ 18.30’da 0,56% artışla varil başına 84,12 dolardan, ABD ham petrolü de 0,58% artışla varil başına 79,33 dolardan işlem gördü. ABD ham petrolü bu ay 6,8%, küresel gösterge Brent ise 5% değer kazanmaya hazırlanıyor. 

Amerikan Petrol Enstitüsü’ne göre, ABD ham petrol stokları geçen hafta 8,4 milyon varil arttı. ABD’de rafinerilerin ham petrolü işleyerek nihai ürüne dönüştürme hızının son haftalarda düşmesi nedeniyle stoklar artıyor.

Piyasa, ABD Enerji Enformasyon İdaresi’nin bugün ilerleyen saatlerde ham petrol stoklarına ilişkin resmi hükümet verilerini yayınlamasını bekliyor.

Öte yandan Reuters’a konuşan kaynaklar, OPEC+’ın gönüllü üretim kesintilerini ikinci çeyreğe uzatmayı düşündüğünü söyledi. Kartel ve müttefikleri, geçtiğimiz Kasık ayında ilk çeyrekte günlük 2,2 milyon varil kesinti yapma konusunda anlaşmıştı.

Goldman Sachs’ın bu hafta yayınladığı bir araştırma notuna göre, OPEC’in kesintilerinin ham petrol fiyatlarında aşağı yönlü riski sınırlaması beklenirken, müttefikin elinde tuttuğu yedek kapasite yukarı yönlü riski sınırlayacak ve Brent’i 70 ile 90 dolar aralığında tutacak.

Midas'ın Kulakları Baner

Bu içerik, içeriğin yayınlandığı günkü veriler baz alınarak hazırlanmıştır. İçerikte geçen hedef fiyat tahminleri, uzman ve analist yorumları bu içeriğin yayınlandığı tarihte geçerlidir. Bu tahmin ve yorumlar zaman içinde değişkenlik gösterebilmektedir. Bu sayfada yer alan haberler ve haberlerin içerdiği şirketler hakkındaki bilgiler yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Kullanılan hisse işlem görselleri; hisse adı, fiyatı ve grafikleri de dahil temsilidir, yatırım tavsiyesi değildir.
Detaylı bilgi için: Midas Sorumluluk Beyanı

Bu içerik hazırlanırken faydalanılan kaynak: CNBC

Midas Bülten’e abone ol, finansal gündemi takip et.

Midas Uygulamasını İndirin

Parça Hisse

Ücretsiz Canlı Veri

Düşük İşlem Ücreti