Ekonomi ve Finans Haberleri

Petrol, OPEC Öngörüleriyle Yatay

Petrol, OPEC Öngörüleriyle Yatay
Google News Icon Takip Et

Petrol İhraç Eden Ülkeler Örgütü’nün petrol talebine ilişkin büyüme tahminini bu yıl ve gelecek yıl için sabit bırakmasının ardından petrol fiyatları ağırlıklı olarak yatay seyrini korudu.

Brent ham petrol vadeli işlemleri, TSİ 17.00’de 0,46% düşüşle varil başına 84,27 dolardan, ABD ham petrolü vadeli işlemleri ise 0,38% düşüşle varil başına 81,10 dolardan işlem gördü. 

OPEC bugün yayınladığı aylık raporunda, 2024 ve 2025 küresel petrol talebi büyüme tahminlerini sırasıyla günlük 2,25 milyon varil ve 1,85 milyon varil olarak koruduğunu açıkladı.

OPEC raporunda, “Yaz seyahat/tatil sezonu boyunca Kuzey Yarımküre’de beklenen güçlü hareketlilik ve hava yolculuğunun ulaşım yakıtlarına olan talebi desteklemesi ve ABD’de büyümeyi teşvik etmesi bekleniyor.” ifadeleri yer aldı.

Her iki gösterge de Teksas enerji sektörünün Beryl Kasırgası’ndan nispeten zarar görmeden çıktığına dair işaretler üzerine önceki üç seansı düşüşle kapatmıştı.

Petrol ve gaz şirketleri, dün bazı operasyonları yeniden başlattı. Bazı limanlar yeniden açıldı ve çoğu üretici üretimini artırdı ancak bazı tesisler hasar gördü.

PVM Oil analisti Tamas Varga, “Son satış dalgası iki ana faktöre bağlanabilir: İsrail ve Hamas arasındaki ateşkes görüşmelerinin yeniden canlanma potansiyeli ve Beryl Kasırgası.” ifadelerini kullandı.

Ortadoğu cephesinde ise  Gazze savaşında ateşkes sağlanması için yürütülen müzakerelerin Mısır, ABD ve İsrail istihbarat şeflerinin katılımıyla Doha’da yeniden başlaması bekleniyor.

Bu içerik, içeriğin yayınlandığı günkü veriler baz alınarak hazırlanmıştır. İçerikte geçen hedef fiyat tahminleri, uzman ve analist yorumları bu içeriğin yayınlandığı tarihte geçerlidir. Bu tahmin ve yorumlar zaman içinde değişkenlik gösterebilmektedir. Bu sayfada yer alan haberler ve haberlerin içerdiği şirketler hakkındaki bilgiler yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Kullanılan hisse işlem görselleri; hisse adı, fiyatı ve grafikleri de dahil temsilidir, yatırım tavsiyesi değildir.
Detaylı bilgi için: Midas Sorumluluk Beyanı

Bu içerik hazırlanırken faydalanılan kaynak: Reuters